Trwa ładowanie...

Wolontariat - sposób na spędzenie wakacji?

Podczas wakacji coraz więcej młodych ludzi wyjeżdża do najdalszych zakątków świata, aby w ramach wolontariatu pomagać najbardziej potrzebującym.

Share
Wolontariat - sposób na spędzenie wakacji?Źródło: Poprotskiy Alexey / Shutterstock.com
dkzua9z

Podczas wakacji coraz więcej młodych ludzi wyjeżdża do najdalszych zakątków świata, aby w ramach wolontariatu pomagać najbardziej potrzebującym.

- Nauczyłam się tego, że jestem w stanie przeżyć w każdych warunkach - powiedziała w _ Dzień Dobry Wakacje _ Katarzyna Heider, która brała udział w wolontariacie zagranicznym. Gościem programu był również Łukasz Łach, który koordynuje wyjazdy na wolontariat w różne miejsca na świecie. Wyjaśnia, że tego typu podróż można spróbować zorganizować na własną rękę, co zawiera w sobie pewien element nieprzewidywalności, jednak proponuje wybierać się z organizacjami, które zrealizują ją w sposób bezpieczny i przewidywalny.

dkzua9z

- Wolontariat związany jest z kosztami, szczególnie jeżeli organizowany jest w krajach rozwijających się. Nie można oczekiwać, że instytucje użytku publicznego jak dom dziecka czy rezerwat, szczególnie w krajach rozwijających się, będą w jakiś sposób finansować nasz pobyt, naszą podróż. Może inaczej to wygląda w krajach rozwiniętych i wtedy, kiedy wolontariusz ma jakieś określone kompetencje. Wtedy jest duże prawdopodobieństwo, że można zorganizować to tak, że będzie chociaż po części sfinansowany – wyjaśnia Łukasz Łach.

Tak jest w przypadku np. lekarzy czy osób wyspecjalizowanych w konkretnym zawodzie. Jeżeli natomiast uczestnikiem jest osoba niedoświadczona, jak student czy licealista, to koszty leżą po jego stronie.

- Podczas wyjazdu miałam zapewnione zakwaterowanie i jedzenie, tak więc o tyle było dobrze, ale płaciłam za bilet i szczepienia. Wyniosło to ok. 7 tys. złotych, także nie jest to droga zabawa – opowiada Kasia.

Co zaskoczyło ją po powrocie do kraju, czego wcześniej nie zauważyła? Czy wolontariat zmienia charakter? Jak wolontariusze są przygotowywani do wyjazdu? Dowiecie się tego w materiale wideo.

dkzua9z

wg/ik

dkzua9z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dkzua9z
dkzua9z