Trwa ładowanie...

Wraca wakacyjny koszmar. "Sytuacja jest na granicy"

Mimo, że wiosna nie zagościła jeszcze w Polsce na dobre, to kleszcze już zaczynają siać spustoszenie. Ukąszenia tych pasożytów powodują choroby neurologiczne. A w tym roku w szpitalach wyjątkowo wcześnie pojawiają się pacjenci z objawami tych powikłań.

Kleszcze stanowią zagrożenie dla ludzi i zwierząt Kleszcze stanowią zagrożenie dla ludzi i zwierząt Źródło: Adobe Stock, fot: Monika Swiniarska 07photo
d3cyto7
d3cyto7

Wyższa temperatura i zmiana pogodowej aury sprzyjają nie tylko wiosennym wyprawom, ale i wzmożonej aktywności kleszczy. Nietrudno zatem w ostatnim czasie przynieść ze sobą ze spaceru nieproszonego gościa. W tym roku pojawiły się one wyjątkowo wcześnie, a skutki ich ukąszeń widać już na szpitalnych oddziałach.

Szpitalne oddziały przepełnione są dziećmi z powikłaniami

Kontakt z kleszczami szczególnie niebezpieczny jest dla najmłodszych, bowiem pajęczaki te wywołują u dzieci rozmaite neuroinfekcje, w tym boreliozę oraz kleszczowe zapalenie mózgu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Halo Polacy". Turyści kochają ten kraj. "Zapominają o jednej rzeczy"

- Oddział jest pełen dzieci. Sytuacja jest na granicy. Otrzymujemy telefony z innych szpitali, że potrzebują przekazać do nas dziecko. Ale muszą czekać, aż kogoś wypiszemy i zwolni się miejsce - mówiła dr Lidia Stopyra z Oddziału Chorób infekcyjnych i pediatrii w Szpitalu Stefana Żeromskiego w Krakowie, cytowana przez portal "TVN Meteo".

d3cyto7

Choroby odkleszczowe powodują liczne powikłania

Co ciekawe, wzrost liczby zakażeń jest następstwem wzrostu świadomości pacjentów o potrzebie regularnego przeprowadzania badań. Świadomość tę, jak sugeruje ekspertka, zwiększyła pandemia koronawirusa.

Od kilku lat obserwuje się wzrost liczby zakażeń oraz ciężkich przypadków. Do szpitali trafiają pacjenci zakażeni wirusem kleszczowego zapalenia mózgu z objawami porażenia, a także chorzy z zapaleniem opon mózgowych, którzy cierpią z powodu zaburzeń oddechowych, wymagających długotrwałej rehabilitacji.

d3cyto7

Co zrobić w przypadku ukąszenia przez kleszcza?

W przypadku znalezienia kleszcza na skórze należy go jak najszybciej usunąć. Prawidłowe usunięcie pajęczaka w ciągu pierwszych 24 godzin od ukłucia zmniejsza ryzyko zakażenia chorobami odkleszczowymi. Usuwając pasożyta należy pamiętać, aby go nie ściskać oraz nie smarować masłem ani innymi preparatami.

Źródło: "TVN Meteo", "PAP"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3cyto7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3cyto7