Trwa ładowanie...

Wracają szczegółowe kontrole dla osób przekraczających granicę UE

Od piątku 7 kwietnia br. każda osoba przekraczająca granicę zewnętrzną Unii Europejskiej będzie poddawana szczegółowej odprawie. Zmiany są efektem zaostrzenia przez Parlament Europejski oraz Radę Unii Europejskiej przepisów Kodeksu Granicznego Schengen.

d1q88lf
d1q88lf

Nowe regulacje od wielu miesięcy były przedmiotem dyskusji w UE. Chcąc zapewnić większe bezpieczeństwo obywatelom Unii, w końcu zdecydowano się wprowadzić je w życie. Zmiany nakładają na wszystkie państwa członkowskie obowiązek dokładnego sprawdzania każdej osoby, która wjeżdża na terytorium strefy Schengen lub je opuszcza.
– Nowelizacja Kodeksu Granicznego Schengen jest reakcją Unii Europejskiej na utrzymujące się w Europie zagrożenie terrorystyczne – tłumaczy rzeczniczka komendanta głównego SG ppor. Agnieszka Golias. Coraz częściej zdarza się, że Państwo Islamskie werbuje bojowników z państw europejskich.

Dotychczas każdy mieszkaniec strefy Schengen przekraczający granicę Unii był poddawany tzw. kontroli minimalnej. Sprawdzana była jego tożsamość oraz autentyczność paszportu. Jednak od 7 kwietnia pogranicznicy będą dodatkowo sprawdzać podróżnego poprzez System Informacyjny Schengen (SIS). W bazie zawarte są informacje m.in. o osobach ściganych za przestępstwa, zaginionych lub posiadających zakaz wjazdu do strefy Schengen. Warto podkreślić, że osoby posiadające paszporty z czipem mogą być dodatkowo poddane kontroli odcisków palców.

Dłuższe odprawy na przejściach granicznych?

To głównie pasażerowie korzystający z portów lotniczych i przejść z Ukrainą, Rosją i Białorusią będą najbardziej odczuwali zaostrzenie przepisów. Rzeczniczka SG podkreśla, że zmiany będą miały wpływ na czas trwania odprawy granicznej i mogą ją wydłużyć. Zapewniła jednak, że polska Straż Graniczna podjęła działania, które mają zminimalizować negatywne skutki. W razie potrzeby będą uruchamiane dodatkowe stanowiska odpraw, a w przypadkach szczególnych również mobilne.
- Sytuacja będzie na bieżąco monitorowana i odpowiednie kroki będą podejmowane stosownie do poziomu natężenia ruchu granicznego i występującego wydłużenia czasu oczekiwania podróżnych na odprawę. Dołożymy wszelkich starań, aby kontrola przebiegała sprawnie i bez zakłóceń - informuje rzeczniczka SG.

W związku ze zmianami porty lotnicze w Polsce zalecają wszystkim pasażerom odlatującym do portów poza strefą Schengen, a więc także do miast położonych na terenie Wielkiej Brytanii czy Ukrainy, przybycie na lotnisko odpowiednio wcześnie.

d1q88lf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1q88lf