Trwa ładowanie...

Wrocław najlepszym kierunkiem w Europie na 2018 rok. Sprawdzamy, czym się wyróżnia

Wrocław wygrał konkurs "European Best Destination 2018". Pokonał najsłynniejsze metropolie, takie jak Paryż czy Barcelonę. I choć internauci rozpływają się z zachwytu, to nie brakuje też głosów krytycznych. Sprawdzamy, w czym polskie miasto jest lepsze od europejskich perełek.

Wrocław najlepszym kierunkiem w Europie na 2018 rok. Sprawdzamy, czym się wyróżniaŹródło: Shutterstock.com
d4lielp
d4lielp

European Best Destination jest międzynarodową organizacją z siedzibą w Brukseli, która zajmuje się promocją kultury i turystyki w Europie. Od dziewięciu lat organizuje głosowania na najlepszy kierunek podróży na kontynencie. Kandydaci typowani są na podstawie badań Eurostatu dotyczących turystyki w Europie oraz danych o popularności i reputacji miast w internecie.

Na kandydatów do tegorocznego tytułu można było głosować przez 3 tygodnie. Nominowanych było 20 zakątków z całego Starego Kontynentu. Konkurencja w tym roku była mocna. Na liście znajdowały się m.in. słynne metropolie: Paryż, Londyn, Berlin, Praga czy Barcelona. Nie zabrakło też rajskich wysp (Hvar w Chorwacji)
czy malowniczych górskich miasteczek (Bohinj w Słowenii)
. Ciężko je porównać, bo każde z tych miejsc jest niepowtarzalne i ma "to coś".

Nie doceniamy?

Hashtag #wrocław jest dziś na Twitterze szczególnie popularny. Wielu internautów cieszy się ze zwycięstwa i gratuluje miastu. "Mój kochany Wrocław", "Najlepiej", "Idealny wybór" - piszą. Nie brakuje jednak głosów w innym tonie. *Internauci wytykają, że miasto wybrano najlepszym kierunkiem na wakacje, a tymczasem poziom smogu jest tak wysoki, że nie sposób będzie zobaczyć atrakcje. *

"Najpierw czytam, że Wrocław wygrał konkurs na jakieś super europejskie miasto, a teraz że jest najbardziej zanieczyszczonym miastem świata. Jakaś równowaga by się przydała" – pisze użytkownik Antek Dec.

Inni zastanawiają się, w czym polskie miasto może być lepsze od europejskich hitów. Na stronie konkursu czytamy, że Wrocław nazywany jest "Polską Wenecją" – zachwyca 120 mostami i 12 wyspami. Wśród atrakcji wymieniono Rynek i jego otoczenie, Piwnicę Świdnicką, Ostrów Tumski, a także krasnale i gościnność mieszkańców. Miast z niezwykłym klimatem i zachwycającą starą zabudową jest przecież wiele, a jednak Wrocław pokonał Pragę czy Paryż. Okazuje się, że głosujący z całego świata doceniają polskie miasto bardziej niż my sami. Bez zastanowienia wskazują miejsca, które robią największe wrażenie.

d4lielp

Afrykarium - kompleks unikatowy na skalę światową

Dumą Wrocławia jest najstarsze w Polsce zoo – ma ponad 150 lat i należy do najpopularniejszych ogrodów zoologicznych w Europie. Prawdziwym hitem jest otwarte w 2014 r. Afrykarium - jedyne na świecie oceanarium poświęcone faunie i florze jednego kontynentu – Afryce. Obiekt ma na koncie wiele prestiżowych nagród. W 2017 r. został uznany zoologicznym cudem świata przez przedstawicieli branży ogrodów zoologicznych. - Świetnym doświadczeniem jest wchodzenie w strefy klimatyczne. Można się nieźle spocić, będąc np. w Kongo – mówi Wirtualnej Polsce pani Agnieszka z Gdańska, która właśnie wróciła z Wrocławia. - To niezwykłe doświadczenie.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Afrykarium zabiera gości w podróż przez Morze Czerwone, Wielkie Jeziora Afrykańskie, Kanał Mozambicki, Wschodnią Afrykę, Wybrzeże Namibii i dżunglę nad rzeką Kongo. Na miejscu spotkać można m.in.: lądowe żółwie pustynne, hipopotamy nilowe, pingwiny, krokodyle czy kotiki afrykańskie. Sama woda w Afrykarium ma masę 15 tys. ton, czyli tyle, ile waży 100 wielorybów lub 3 tys. dorosłych słoni.

Najstarsza restauracja w Europie i wybór miejscówek dla młodych

Do ciekawszych, a na pewno najstarszych atrakcji Wrocławia, należy Piwnica Świdnicka. Doczekała się nawet artykułu w brytyjskim "Daily Mail". Tu od 730 lat bije biesiadne serce miasta, jak czytamy na stronie internetowej lokalu. Funkcjonuje on już od czasów średniowiecza, a swą nazwę zawdzięcza piwu, które sprowadzano tu ze Świdnicy. Podobno nie można powiedzieć, że zna się Wrocław, dopóki nie odwiedzi się tej najstarszej restauracji w Europie. Znajdziemy ją w Rynku, w piwnicach Starego Ratusza. Przy stołach zasiadali tu m.in. Chopin, Słowacki czy Goethe. A to tylko jedno z wielu miejsc, które powinni odwiedzić miłośnicy dobrej kuchni.

d4lielp

- Wrocławska gastronomia to temat na długą rozmowę, ale w skrócie można powiedzieć, że ostatnie kilka lat to ogromny rozkwit od pułapek turystycznych na Rynku do naprawdę dobrej klasy restauracji, pubów czy barów, gdzie można zjeść dobre jakościowo rzeczy i nie zbankrutować. Rewolucja piwna też Wrocławia nie ominęła, a nawet powstał nowy browar, który robi robotę – mówi Bartosz, 31-letni wrocławianin.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

- W żadnym polskim mieście nie spotkałam się z takim wyborem miejscówek dla młodych ludzi - dodaje Anna z Wielkiej Brytanii. - A ceny, w porównaniu do innych europejskich miast są dużo niższe. To także powód, dla którego chętnie tu wracamy.

d4lielp

Krasnale, które opanowały Wrocław

Nie ma Wrocławia bez krasnali. Jest ich obecnie ponad 300, a co roku pojawiają się nowe w coraz to bardziej zaskakujących miejscach. Krasnale stały się nieodłączną częścią miasta. Brak fotki z jednym z nich to turystyczna wtopa. Kilka razy w roku piszą o nich światowe media – pełne zachwytu materiały przygotowały m.in. BBC, Daily Mail czy The Telegraph.

- Udało nam się wyszpiegować tylko kilkadziesiąt, ale są wspaniałe - tak jak całe miasto. Na pewno tu wrócę - mówi WP Paul z Leicester w Wielkiej Brytanii.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Historia krasnali sięga początku lat 80. XX wieku i ma zabarwienie polityczne. Początkowo powstawały na murach. Malowano je w miejscach, w których władze PRL zamalowały farbą napisy antysocjalistyczne. W latach 1982-83 powstało ich ponad 1000, krasnale powróciły potem w drugiej połowie lat 80. wraz z ruchem antykoministycznym "Pomarańczowa Alternatywa". To właśnie na cześć tej inicjatywy powstał w 2001 r. pierwszy pomnik krasnala, nazywany Papa Krasnal.

Dziś na ulicach Wrocławia znajdziemy ponad 300 figurek, można nawet wziąć udział w wycieczce szlakiem krasnali. Jeśli chcemy szukać ich na własną rękę, pomocna będzie aplikacja na smartfony.

d4lielp

A wy, co sądzicie o wygranej Wrocławia? Zasłużona?

Niesforni turyści w Zakopanem. Zobacz wideo!

d4lielp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4lielp

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj