Wybierz 7 nowych cudów Polski

Wybierz 7 nowych cudów Polski

National Geographic TRAVELER po raz drugi rusza z akcją "7 nowych cudów Polski". Do prestiżowego tytułu kandydują 32 miejsca - po 2 z każdego województwa. Które z nich waszym zdaniem zasługują na to miano najbardziej?

Zdrój Wojciech, Lądek-Zdrój

Zdrój Wojciech to zakład przyrodoleczniczy, który oferuje zabiegi oparte na wodzie mineralnej. Jego największą atrakcją jest pięknie odrestaurowany basen w tureckim stylu z XVII wieku. Marmurowy zbiornik, znajdujący się pod kopułą neobarokowego budynku, wypełniony jest wodą z naturalnego termalnego źródła.

Zamek Czocha, Sucha koło Leśnej

Obronna budowla należy do najwspanialszych twierdz na terenie naszego kraju. Przyciąga nie tylko pięknem położenia i architekturą, ale także masą fascynujących legend. Posłużyła za tło dla wielu produkcji filmowych i telewizyjnych, m.in. "Gdzie jest generał?", "Wiedźmin" czy "Tajemnica Twierdzy Szyfrów".

if/pw

1 / 15

Pomorskie

Obraz
© Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej

Stocznia Gdańska, Gdańsk

Ze względu na dramatyczne wydarzenia, które rozgrywały się tu w latach 70. i 80. *Stocznia Gdańska *zajmuje bardzo ważne miejsce w dziejach Polski. Była miejscem strajków, które ogarnęły cały kraj i doprowadziły do powstania „Solidarności”. Symbolami tamtych dni jest brama, pod którą w sierpniu 1980 roku spotykali się gdańszczanie ze strajkującymi stoczniowcami i sala BHP, w której podpisano porozumienia gdańskie, a dziś mieszcząca ekspozycję upamiętniającą tamte wydarzenia.

Faktoria Handlowa, Pruszcz Gdański

Od zeszłego roku w Pruszczu Gdańskim *można podziwiać zrekonstruowaną osadę handlową z czasów rzymskich. Jest to jedyna faktoria w Europie, która pokazuje życie Pomorzan sprzed dwóch tysięcy lat, gdy te tereny przeżywały swój złoty wiek. Leżały na szlaku handlowym łączącym *wybrzeże Bałtyku z Cesarstwem Rzymskim.

2 / 15

Świętokrzyskie

Obraz
© GNU Licencja Wolnej Dokumentacji, Jakub Hałun, Wikimedia Commons

Ponidzie

Ponidzie *to niezwykle zróżnicowany pod względem krajobrazu region położony pomiędzy doliną Wisły, Wyżyną Krakowsko-Częstochowską i Wyżyną Kielecko-Sandomierską. Jego teren jest odwadniany siecią rzeczną w kierunku Wisły, zaś główna rzeka to *Nida, od której wzięło nazwę Ponidzie.

Opactwo Cystersów, Jędrzejów

Największą atrakcją Jędrzejowa jest opactwo cysterskie. Monumentalna fasada tutejszego kościoła z XVIII wieku wyraźnie odcina się od gotyckiego korpusu. W środku warto obejrzeć nagrobki Pakosława z Mstyczowa i kronikarza Wincentego zw. Kadłubkiem. Przy rynku turystów przyciąga oryginalne Państwowe Muzeum im. Przypkowskich z ogromną kolekcją zegarów słonecznych, wyjątkową na skalę światową.

3 / 15

Warmińsko-mazurskie

Obraz
© GNU Licencja Wolnej Dokumentacji, Jerzy Strzelecki, Wikimedia Commons

Zamek w Szymbarku

XIV-wieczny zamek we wsi Szymbark, spalony w 1946 przez Armię Czerwoną, stanowi dziś niestety ruinę. Niegdyś otoczony był murem z dziesięcioma basztami. W 1995 roku kręcono tu sceny do filmu „Król Olch” z Johnem Malkovichem.

Jezioro Jeziorak, Iława

Jeziorak to najdłuższe jezioro w Polsce – ma prawie 30 km długości! Zachwyca tajemniczymi zatokami i urokliwymi wyspami, których jest tu około 20. Największe z nich to Wielki Ostrów *(Wielka Żuława) i *Wielki Bukowiec.

4 / 15

Wielkopolskie

Obraz
© sol-klodawa.com.pl

Podziemna trasa turystyczna, Kłodawa

Kopalnia Soli w Kłodawie - program zwiedzania obejmuje prelekcję na temat historii powstania złóż kłodawskich oraz zastosowania soli, zjazd windą na poziom 600 m pod powierzchnią, przejście chodnikami do podziemnej kaplicy św. Kingi. Obejrzenie wyeksploatowanych komór solnych. Możliwość zobaczenia maszyn używanych w podziemnym górnictwie solnym i innych osobliwości górnictwa solnego.

Stary Browar, Poznań

Już w dniu, w którym powstał, stał się wizytówką Poznania. Był jednym z pierwszych w Polsce centrów handlowo–usługowych, które zorganizowano w poprzemysłowych, zabytkowych budynkach. Wewnętrzne pasaże handlowe zaprojektował scenograf Ryszard Kaja.

5 / 15

Zachodniopomorskie

Obraz
© Domena publiczna by Antrakasto, Wikimedia Commons

Fort Gerharda, Świnoujście

Należący do Twierdzy Świnoujście, Fort Gerharda znajduje się na wyspie Wolin, w pobliżu latarni morskiej. Od 2001 roku spełnia funkcję jednego z najciekawszych „żywych muzeów” w kraju. Po obiekcie oprowadzają przebrani w pruskie mundury studenci, a zwiedzający mają okazję przekonać się, jak wygląda żołnierska musztra czy jak chodzić po polu minowym.

Zamek Książąt Pomorskich, Darłowo

Jedyny w Polsce nadmorski gotycki zamek znajduje się w Darłowie. Został wybudowany w XIV wieku, na planie zbliżonym do kwadratu. W zamku znajdowały się magazyny, a także więzienie. Dziś działa tu muzeum – można zobaczyć liczne wystawy, m.in. ptaków czy zabytkowych mebli.

6 / 15

Kujawsko-pomorskie

Obraz
© Licencja Creative Commons CC0 1.0; Pit1233, Wikimedia Commons

Exploseum, Bydgoszcz

Jedna w nowszych atrakcji turystycznych Bydgoszczy *to centrum techniki wojennej *Exploseum. Dawną fabrykę nitrogliceryny zaadoptowano na cele kulturalne, turystyczne i edukacyjne poprzez utworzenie skansenu architektury przemysłowej z podziemną trasą turystyczną oraz muzeum zakładów zbrojeniowych.

Żywe Muzeum Piernika, Toruń

Wciąż działająca piernikarnia z XVI wieku to jedyne takie miejsce w Europie. Muzeum znajduje się na piętrze zabytkowego spichrza. Zwiedzający nie tylko mogą obejrzeć jak wyrabia się tradycyjne toruńskie pierniki, ale też wziąć udział w ich produkcji.

if/pw

7 / 15

Lubelskie

Obraz
© Licencja Creative Commons, Lukke, Wikimedia Commons

Muzeum Czartoryskich, Puławy

Działalność Muzeum Czartoryskich w Puławach *zainaugurowana została 3 lata temu, otwarciem wystawy noszącej symboliczny tytuł „Czartoryscy. Powrót do Puław.” Znajduje się na parterze *Pałacu Czartoryskich. Warto tu zobaczyć cały zespół pałacowo-parkowy z licznymi zabytkami, m.in. zachwycającą Świątynią Sybilli (na zdjęciu).

Podziemia kredowe, Chełm

Podziemia kredowe w Chełmie to zabytkowa kopalnia kredy piszącej. Jest jedyną taką w Europie, a jej korytarze ciągną się kilometrami. Ten labirynt ścieżek składa się na trasę turystyczną, która ma ok. 2 km długości i położona jest pod centralną częścią starego miasta.

8 / 15

Mazowieckie

Obraz
© Licencja Creative Commons by Grzegorz Łobiński, flickr.com

Muzeum Wsi Mazowieckiej, Sierpc

Skansen zachwyca nie tylko przepięknymi zagrodami i wnętrzami chałup, ale również urozmaiconym terenem. Plener wykorzystywano do wielu filmów - do "Pana Tadeusza", "Ogniem i mieczem" i innych. W niedziele zamienia się w wioskę tętniącą życiem. Ekspozycje w izbach zmieniają się razem z porami roku.

Lofty de Girarda, Żyrardów

W Loftach de Girarda do początku XX wieku znajdowała się przędzalnia lnu. Współcześnie doceniono okazałe rozmiary, ciekawą architekturę i unikalną konstrukcję budynku, decydując się na budowę loftów. Podczas adaptacji starej przędzalni zachowano wszystkie wartościowe detale architektoniczne.

9 / 15

Śląskie

Obraz
© Bobolus, Licencja Wikimedia Commons

Zamki w Bobolicach i Mirowie

Królewski zamek Bobolice, leżący na Szlaku Orlich Gniazd, został zbudowany za panowania Kazimierza Wielkiego w drugiej połowie XIV w. Należał do systemu obronnego warowni królewskich, broniących zachodniej granicy państwa od strony Śląska. Od 1998 r. należy do rodziny Laseckich, która odbudowała zniszczony obiekt. Prace zabezpieczające znajdujący się w odległości 1 km Zamek w Mirowie *wciąż trwają - budowla należy do najstarszych warowni na terenie *Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Radiostacja, Gliwice

Radiostacja Gliwicka *to najwyższa konstrukcja na świecie zbudowana w całości z drewna. Ma dokładnie 111 m wysokości, a z góry można zobaczyć nawet Tatry. Obecnie działa tu *Muzeum Historii Radia i Sztuki Mediów – Radiostacja Gliwice.

10 / 15

Lubuskie

Obraz
© Licencja Creative Commons by jerome.molnar, flickr.com

Park Mużakowski, Łęknica

To jeden z najpiękniejszych parków krajobrazowych Europy. Jest także jedynym na świecie dwu-państwową tego typu atrakcją. Rozciąga się na powierzchni ponad 5 km kw, po obu stronach rzeki Nysy Łużyckiej, wytyczającej granicę polsko-niemiecką. W lipcu 2004 roku park został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Bulwar Nadwarciański, Gorzów

Zrewitalizowana w zeszłym roku *promenada nad Wartą *stanowi jeden z najbardziej udanych projektów unijnych. Bulwar wschodni to dziś prawdziwe centrum miasta - miejsce spotkań i relaksu, które cieszy się ogromnym uznaniem zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów.

11 / 15

Łódzkie

Obraz
© Licencja Creative Commons by Andrzej Wrotek, flickr.com

Manufaktura, Łódź

Łódzkie centrum kulturalno-rozrywkowo-handlowe Manufaktura obejmuje m.in. Muzeum Fabryki, pałac Izraela Poznańskiego, dawne domy robotnicze, tkalnie i przędzalnie. Na powierzchni 27 ha w kilkunastu pofabrycznych budynkach działają m.in. hipermarkety, galeria handlowa, restauracje, puby i kina. Ponadto wybudowano tu rynek o łącznej powierzchni 3 ha z najdłuższą w Europie 250-metrową fontanną.

Termy Uniejów, Uniejów

Obiekt położony jest u podnóża XIV-wiecznego zamku otoczonego pięknym parkiem i oferuje całoroczne gorące kąpiele w leczniczych solankach. Kompleks dysponuje trzema zewnętrznymi nieckami basenowymi, w których woda przekracza 30 stopni Celsjusza.

12 / 15

Małopolskie

Obraz
© Licencja Creative Commons by Jakub Hałun, flickr.com

Zabytkowa zabudowa Lanckorony

Leżąca w Beskidzie Makowskim *Lanckorona należy do najbardziej urokliwych miejscowości w Polsce. Szczególnie malowniczy jest rynek, przy którym stoją drewniane domy z XIX wieku. *Lanckoronę nazywa się też „ miastem zakochanych”. W okolicy znajdują się następujące szlaki: Aleja Cichych Szeptów, Droga na Moczary czy Aleja Zakochanych.

Podziemia Rynku, Kraków

Ekspozycja muzealna i trasa turystyczna "Śladami europejskiej tożsamości Krakowa" została otwarta w podziemiach Rynku Głównego w 2010 roku. Tym samym miasto wzbogaciło się o kolejną dużą atrakcję turystyczną.

13 / 15

Opolskie

Obraz
© JupiterImages

Zamek w Mosznej

Wieś w gminie Strzeleczki kryje w sobie wyjątkowy eklektyczny pałac, pochodzący z drugiej połowy XIX wieku. Pierwsza barokowa budowla powstała tu już 100 lat wcześniej, ale niestety doszczętnie spłonęła. Po pożarze w 1896 roku, który strawił wnętrza i dachy rezydencji, odbudowano zamek uzupełniając go o neogotyckie skrzydło wschodnie wraz z oranżerią.

Narodowe Centrum Polskiej Piosenki, Opole

W słynnym amfiteatrze opolskim odbywa się co roku Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej. Stał się prawdziwym symbolem miasta. Ostatnio został zmodernizowany - nowoczesny amfiteatr można oglądać od 2011 roku.

14 / 15

Podlaskie

Obraz
© www.tratwybiebrza.pl

Biebrzańska trasa spływu tratwami, Dolina Biebrzy

Biebrza, prawy dopływ Narwi, wiosną podczas roztopów tworzy rozległe rozlewiska. Wówczas można zobaczyć tu najwięcej kajakarzy. Ale ze względu na walory przyrodnicze rzeka, jako jedna z ostatnich ostoi dzikiej przyrody w Europie, przyciąga przez cały sezon wakacyjny. Od kliku lat dodatkową atrakcję stanowią spływy tratwami - oryginalna forma poznawania tych terenów i obcowania z przyrodą.

Centrum Zamenhofa, Białystok

Centrum im. Ludwika Zamenhofa działa od 3 lat jako miejska instytucja kultury. Mieści się w kamienicy, która zaliczona jest do Szlaku Dziedzictwa Żydowskiego. Można tu zobaczyć wystawę stałą „Białystok młodego Zamenhofa”, a także liczne wystawy czasowe, koncerty, projekcje filmowe, przedstawienia teatralne.

15 / 15

Podkarpackie

Obraz
© GNU Licencja Wolnej Dokumentacji, Lestat (Jan Mehlich), Wikimedia Commons

Zamek w Łańcucie

W Łańcucie mieści się jedna z najbardziej znaczących rezydencji arystokratycznych w Europie - Zamek Lubomirskich. Otoczony parkiem pałac jest efektem wielokrotnych przebudów i rozbudów barokowej rezydencji. Wnętrza pałacowe, jedne z najpiękniejszych w Polsce, pełne zabytkowych obrazów, mebli i rzeźb, udostępnione są zwiedzającym.

Muzeum Dobranocek, Rzeszów

W *Muzeum Dobranocek *obok lalek z filmów kukiełkowych, można zobaczyć różnego rodzaju przedmioty związane z popularnymi dobranockami. Wśród nich zabawki, książki, plakaty, walory filatelistyczne, opakowania po artykułach spożywczych, kosmetykach, często jeszcze z oryginalną zawartością. Ozdobą kolekcji są oryginalne lalki z filmów „Miś Colargol”, „Miś Uszatek”, „Plastusiowy pamiętnik”, „Kolorowy świat Pacyka”, „Maurycy i Hawranek”.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)