Trwa ładowanie...
daxr4s6

Wyginięcie neandertalczyków. To nie my jesteśmy temu winni

Ok. 40 tys. lat temu neandertalczycy przestali istnieć. Jak dotąd winą za to obarczano nas – gatunek homo sapiens – który rzekomo wyparł tę ludność z Europy i doprowadził do ostatecznej zagłady naszych kuzynów. Jednak holenderscy naukowcy twierdzą, że mieli oni po prostu demograficznego pecha.
Share
Zdaniem badaczy z Eindhoven University of Technology, żadna ze społeczności neandertalskich nie miała szans na przetrwanie.
Zdaniem badaczy z Eindhoven University of Technology, żadna ze społeczności neandertalskich nie miała szans na przetrwanie.Źródło: Shutterstock.com
daxr4s6

Ludzie są wyposażeni w mózgi zdolne do "wyższych funkcji społecznych" oraz złożonych procesów myślowych. Te nadzwyczajne "talenty" miały ułatwić nam wyparcie mniej rozwiniętych umysłowo współbraci. Okazuje się, że mogliśmy nie być bezpośrednią przyczyną ich wymarcia. Byli nią oni sami.

Krist Vaesen z Eindhoven University of Technology tłumaczy, że zniknięcie neandertalczyków było jedynie kwestią czasu. Złożył się na to niewielki rozmiar populacji oraz tzw. kojarzenie krewniacze, które osłabiało geny kolejnego potomstwa. Mniejsze populacje neandertalczyków mogły być bardziej podatne na różne choroby.

daxr4s6

Najświeższe badania pokazują, że zabijały ich przewlekłe infekcje ucha, powikłania, infekcje dróg oddechowych, czy zapalenie płuc. Niekorzystnie na stan ich zdrowia wpływało również zmniejszanie różnorodności genetycznej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Budowali wysypisko. Ich oczom ukazały się kości gigantów

daxr4s6

Podziel się opinią

Share
daxr4s6
daxr4s6