Trwa ładowanie...

Wyginięcie neandertalczyków. To nie my jesteśmy temu winni

Ok. 40 tys. lat temu neandertalczycy przestali istnieć. Jak dotąd winą za to obarczano nas – gatunek homo sapiens – który rzekomo wyparł tę ludność z Europy i doprowadził do ostatecznej zagłady naszych kuzynów. Jednak holenderscy naukowcy twierdzą, że mieli oni po prostu demograficznego pecha.

Wyginięcie neandertalczyków. To nie my jesteśmy temu winniŹródło: Shutterstock.com
d1znp6s
d1znp6s

Ludzie są wyposażeni w mózgi zdolne do "wyższych funkcji społecznych" oraz złożonych procesów myślowych. Te nadzwyczajne "talenty" miały ułatwić nam wyparcie mniej rozwiniętych umysłowo współbraci. Okazuje się, że mogliśmy nie być bezpośrednią przyczyną ich wymarcia. Byli nią oni sami.

Krist Vaesen z Eindhoven University of Technology tłumaczy, że zniknięcie neandertalczyków było jedynie kwestią czasu. Złożył się na to niewielki rozmiar populacji oraz tzw. kojarzenie krewniacze, które osłabiało geny kolejnego potomstwa. Mniejsze populacje neandertalczyków mogły być bardziej podatne na różne choroby.

Najświeższe badania pokazują, że zabijały ich przewlekłe infekcje ucha, powikłania, infekcje dróg oddechowych, czy zapalenie płuc. Niekorzystnie na stan ich zdrowia wpływało również zmniejszanie różnorodności genetycznej.

d1znp6s

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Budowali wysypisko. Ich oczom ukazały się kości gigantów

d1znp6s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1znp6s

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj