W PodróżyWypożyczenie nart tylko z dowodem? Uważaj na przykre konsekwencje

Wypożyczenie nart tylko z dowodem? Uważaj na przykre konsekwencje

Nadal nie brakuje wypożyczalni sprzętu narciarskiego, które wymagają pozostawienia w zastaw dowodu osobistego lub umożliwienia wykonania jego kopii. Niestety, zgoda na takie działanie może nas słono kosztować. Jak się przed tym uchronić?

Wypożyczalnia sprzętu nie może brać w zastaw dowodu osobistego
Wypożyczalnia sprzętu nie może brać w zastaw dowodu osobistego
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | ©Suzi Media - stock.adobe.com
oprac. HSZ

Dowód osobisty, który pozostawimy w wypożyczalni, może przede wszystkim posłużyć oszustom do wyłudzenia kredytu i kradzieży tożsamości. Nawet jeśli będzie to tylko kopia dokumentu, to przestępca będzie i tak miał dostęp do wszystkich naszych danych. Warto podkreślić, że bezcenne dane znajdują się również w paszporcie, prawie jazdy czy legitymacji szkolnej, czy studenckiej.

Niestety, turyści często nie mają pojęcia o grożących im konsekwencjach, a właściciele wypożyczalni stosują zasadę, że sprzęt wypożyczają tylko pod zastaw dokumentu.

Sprzęt tylko za dowód. "Nie miałam innego wyjścia"

Jak poinformowała nas jedna z czytelniczek, obsługa wypożyczalni sprzętu w jednej z małopolskich stacji narciarskich poinformowała ją, że dowód osobisty jest konieczny. Co prawda dokumentu nie zatrzymano, ale wykonano jego kopię i to bez pytania o zgodę. "Chcąc wypożyczyć sprzęt, nie miałam innego wyjścia. Pracownik powiedział, że bez dowodu nie wyda mi sprzętu i już. Nie pomagały tłumaczenia i wyjaśnienia, że to nielegalne" - relacjonuje pani Ania.

Traktowanie dokumentów jako zastawu czy ich kopiowanie nie jest legalne i w żadnym wypadku nie powinniśmy się na to godzić. Obsługa wypożyczalni może poprosić nas o okazanie np. dowodu osobistego i podanie niektórych danych, np. imienia, nazwiska i numeru PESEL.

Nie tylko dowód w zastaw. Są inne rozwiązania

Zamiast zostawiać dowód osobisty w wypożyczalni, warto być świadomym innych możliwych rozwiązań, ponieważ zgodnie ze stanowiskiem UODO w tej sprawie, nikt - zgodnie z prawem - nie może od nas wymagać, abyśmy zostawili dokument tożsamości.

W zamian za to możemy zaproponować inne rozwiązania, np. pozostawienie kaucji pieniężnej, wspomniane wcześniej spisanie niezbędnych danych z dokumentu tożsamości albo zamazanie danych, które wykraczają poza dopuszczalny zakres w przypadku wykonywania kopii dokumentu.

Ferie zimowe z dziećmi w górach. O czym pamiętać na szlaku?

Źródło artykułu:WP Turystyka
nartyzimaferie

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (27)