Trwa ładowanie...
22-02-2011 15:04

Wyspa, do której w X wieku dotarli Wikingowie. Gotlandia

Gotlandia jest największą szwedzką wyspą, która słynie z wielu doskonale zachowanych średniowiecznych zabytków oraz pięknej dziewiczej przyrody. Dowiedz się więcej na temat tego magicznego miejsca. To wyspa, do której w X wieku dotarli Wikingowie

Wyspa, do której w X wieku dotarli Wikingowie. GotlandiaŹródło: sxc.hu
d46g68k
d46g68k

Gotlandia jest największą szwedzką wyspą, która słynie z wielu doskonale zachowanych średniowiecznych zabytków oraz pięknej dziewiczej przyrody. Dowiedz się więcej na temat tego magicznego miejsca.

Gotlandia – cuda przyrody

Gotlandia przyciąga wielu turystów niesamowitym pięknem i różnorodnością przyrody. Na wyspie znajdziemy zarówno piaszczyste plaże na wschodzie (ok. 80 km długości), jak i skaliste klify na wybrzeżu zachodnim. Podróżując po Gotlandii warto także odwiedzić piękne jaskinie (zwłaszcza Lummelunda), jeziora oraz łąki, na których można spędzić cały dzień odpoczywając wśród bujnych traw, ziół oraz wielkich dębów. Osoby lubiące aktywny wypoczynek również nie zawiodą się podczas pobytu na Gotlandii – podróż rowerem będzie doskonałą okazją do przyjrzenia się z bliska dzikiej przyrodzie wyspy.

Atrakcje turystyczne Gotlandii – śladami historii

Bardzo charakterystyczną cechą Gotlandii jest silne przywiązanie jej mieszkańców do historii, dzięki czemu turysta poczuje się tu jak przeniesiony w czasie. Na wyspie znajduje się ok. 100 średniowiecznych kościołów, spotkamy tu także wiele ruin, muzeów i innych historycznych zabudowań.

Z tego względu, że wyspa usytuowana jest niemal na środku morza Bałtyckiego stanowiła ona centrum handlowe i należała do północnoniemieckiej Hanzy. Położenie wyspy przyczyniło się do tego, że jej największe miasto – Visby, było w XII i XIII wieku jedną z ważniejszych bałtyckich miejscowości. Do dziś w Visby można podziwiać świetnie zachowaną architekturę średniowieczną wraz z pasem okazałych murów obronnych, który ciągnie się na długości 3,5 km. Innym ważnym zabytkiem miasta jest katedra NMP z XII wieku. Dowodem tego, że miasto jest warte polecenia i zwiedzenia jest fakt, że w 1995 roku zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

d46g68k

Życie w Visby jest z reguły spokojne, jednakże w sierpniu staje się o wiele bardziej intensywne, a to za sprawą imprezy – Średniowieczny Tydzień. W tym czasie w mieście odbywają się różnego rodzaju przedstawienia, koncerty, wystawy, jarmarki czy pokazy tańca. Miasto pełne jest żywych kolorów oraz przebierańców – oczywiście stroje, jak i przedstawienia nawiązują do czasów średniowiecznej Gotlandii.

W odległości ok. 20 km na południe od Visby znajduje się inna ciekawa atrakcja Gotlandii, a mianowicie Wioska Wikingów przy miejscowości Tofta. W tym miejscu można zobaczyć, jak Wikingowie wyrabiali chleb, tworzyli biżuterię czy posługiwali się bronią (zwłaszcza łukami). Oczywiście turysta będzie mógł również sam spróbować swoich sił w wykonywaniu tych czynności. Na pewno warto jest wybrać się do wioski i przekonać jak wyglądało codzienne życie Wikingów.

**Jak dotrzeć na Gotlandię?**

Ze Szwecji na wyspę można dostać się bardzo łatwo – promy kursują często, a podróż zajmuje ok. 3 godziny. Z kolei samolotem dotrzemy do celu w zaledwie pół godziny.
Chcąc dostać się na Gotlandię z Polski, najlepiej wyruszyć promem z Gdańska do Nynashamn (koszt podróży ok. 280 zł). Z tego szwedzkiego portu popłyniemy już prosto na wyspę. Więcej informacji na temat kursowania promów z Polski znajdą Państwo na stronie: www.polferries.pl/prom
Jak dostać się na Gotlandię drogą powietrzną? Najlepiej najpierw polecieć do Sztokholmu, a stamtąd prosto na wyspę. Lotnisko Visby znajduje się ok. 3 km od centrum miasta.

Sąsiednie wyspy – Olandia i Farø

W pobliżu Gotlandii znajdują się również inne warte zwiedzenia wyspy, należą do nich m.in. Olandia i Farø.
Olandia jest nie lada atrakcją turystyczną z kilku powodów. Pierwszym z nich jest most prowadzący na wyspę, który ma 6 km długości i tym samym jest jednym z najdłuższych w Europie. Innym powodem, dla którego warto wspomnieć o Olandii jest jej magiczny klimat. Znajdziemy tu średniowieczne zabudowania, dobrze zachowany gród Eketorp z III w. p.n.e., malownicze wiatraki oraz tajemnicze kamienne kręgi i kamienie runiczne. Punktem obowiązkowym zwiedzania powinna być także wycieczka do Puszczy Trolli – ten kompleks leśny pełen jest starych i przybierających najróżniejsze formy drzew iglastych.

Wyspa Farø słynie szczególnie ze swoich wybrzeży, na których można podziwiać tzw. rauks, czyli formacje wapienne powstałe na skutek erozji. Skaliste rzeźby, według mieszkańców wyspy, mają chronić każdego, kto przebywa na Farø. Będąc na wyspie warto również przejść się na latarnię Faro Fyr, z której rozciąga się niezapomniany widok na okolicę.

Tekst: Paulina Bogacz

Źródło: *TwojaEuropa.pl *

d46g68k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d46g68k