Trwa ładowanie...

Wyspy Kinmen. Znajdziesz na nich jedną z najdziwniejszych "broni"

Mowa o stacji nadawczej Beishan Broadcast Wall, wzniesionej w 1967 r. Jest efektem politycznego konfliktu między Chinami a Tajwanem. Betonową konstrukcję, z wbudowanymi 48 głośnikami, stworzono w celach propagandowych.

Wyspy Kinmen. Znajdziesz na nich jedną z najdziwniejszych "broni"Źródło: Shutterstock.com
d1p05p6
d1p05p6

Stację nadawczą ulokowano na jednej z wysp archipelagu Kinmen. Nadawane przez nią propagandowe treści i muzyka były tak głośne, że dźwięk wdzierał się w położone kilka kilometrów dalej Chiny kontynentalne. Natomiast zasięg gigantycznego głośnika wynosił ponad 20 km.

Emitowane audycje były wymierzone przeciwko komunistycznej partii Mao. Można było usłyszeć m.in. o bogatym i szczęśliwym życiu Chińczyków mieszkających na Tajwanie. Nadawano też piosenki Teresy Teng, tajwańskiej piosenkarki, znanej ze swojego słodkiego i uwodzicielskiego głosu - próbowano w ten sposób zdobyć serca Chińczyków.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Władze Państwa Środka nie pozostawały dłużne - również stworzyły ogromny głośnik, a wypływające z niego treści miały na celu zachęcanie do pojednania, a tajwańskich żołnierzy i oficerów do powrotu na kontynent.

Dwa główne konflikty miały miejsce w latach 50. XX w., kiedy to Tajwan i Chiny nie mogły dojść do porozumienia, kto ma przejąć kontrolę nad wyspami w cieśninie Tajwańskiej.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Pod ciężkim ostrzałem znalazły się szczególnie wyspy Kinmen. Wówczas Chiny, po utracie ok. tysiąca ludzi ogłosiły, że będą atakować wyspy tylko w dni nieparzyste i to pociskami zawierającymi... ulotki propagandowe. Tajwan postanowił zrobić to samo, a ta dziwna "walka", pozbawiona materiałów wybuchowych, trwała aż do normalizacji stosunków z USA w 1979 r.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Dziś stacja nadawcza Beishan Broadcast Wall jest symbolem propagandowej wojny, a turyści chętnie odwiedzają to miejsce.

d1p05p6

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Niesamowite odkrycie w Chinach. Stworzenie wcześniej nieznane nauce

d1p05p6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1p05p6

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj