Trwa ładowanie...

"Wyspy Kopenhaskie". W Danii powstaje pływający park

Jak na razie w wodach kopenhaskiego portu pływa jeden moduł "wodnego parku". Inicjatywa ta ma zachęcić mieszkańców do aktywniejszego wypoczywania m.in. w dzielnicy Kongens Enghave. Jak przekonuje pomysłodawca projektu, "wyspy" będą pasować w każdym mieście.

"Wyspy Kopenhaskie". W Danii powstaje pływający parkŹródło: Instagram.com, fot: diariodesign
dusj80c
dusj80c

Inicjatorem powstania "Wysp Kopenhaskich" jest australijski architekt, Marshall Blecher. Zaproponował stworzenie pływających platform o różnej wielkości i zastosowaniu. Będą się na nich znajdować m.in. skocznia wodna, kawiarnia, sauna, mała scena muzyczna, a nawet ogród z ziołami i warzywami.

"Wyspy" będą się składały z niezależnych od siebie modułów, jednak w okresie zimowym będzie można je połączyć, aby stworzyć większą przestrzeń na potrzeby festiwali lub innych większych koncertów.

Jak na razie kopenhażanie mogą korzystać z jednej pływającej platformy. Ma ona 20 m kw. powierzchni, a na jej środku zasadzona została lipa. "Jest to prosta i ikoniczna metafora niezamieszkanej wyspy, reprezentująca mądrość i witalność ziemi" – czytamy na oficjalnej stronie "Wysp Kopenhaskich".

Jednak pływający park ma bardziej aktywizować mieszkańców niż wzbudzać w nich egzystencjalne przemyślenia. "Wyspy te będą wykorzystywane przez pływaków i kajakarzy, jako miejsce odpoczynku. Będzie się tam można opalać, łowić ryby czy organizować małe koncerty" – powiedział Blecher magazynowi Dezeen.

dusj80c

Jednocześnie, dzięki swojej mobilności, platformy mają uatrakcyjnić słabo wykorzystane zakątki kopenhaskiego portu. Równocześnie ma to zachęcić zwykłych mieszkańców do czerpania przyjemności z tego fragmentu duńskiej stolicy.

"Sydney, moje rodzinne miasto, ma olbrzymi i piękny port, ale jest on zdominowany przez nadbrzeżne rezydencje i rzędy niewykorzystanych białych jachtów" – zauważył Blecher. – "Taka inicjatywa może pomóc w demokratyzacji portów i we wpuszczeniu do ich wód nieco więcej życia". Jak zauważył architekt, "wyspy" są uniwersalne i mogą się wpasować w kompozycję każdego portu na świecie.

Obecnie z pierwszej pływającej platformy można skorzystać w pobliżu Slusen (duń. śluza) w dzielnicy Kongens Enghave, natomiast na wiosnę popłynie ona na północ w stronę Refshaleøen.

dusj80c

Źródło: Dezeen

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Zapraszamy w podróż do Kopenhagi

dusj80c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dusj80c