Trwa ładowanie...

Z Gdańska do Warszawy w 2 godziny. Pendolino przyspiesza

Jazda pociągiem z prędkością 200 km/h jest możliwa, bezpieczna i komfortowa. Taką informację potwierdziły Polskie Linie Kolejowe, które w minioną sobotę przeprowadziły testowy przejazd pociągu na trasie Gdańsk - Warszawa.

Z Gdańska do Warszawy w 2 godziny. Pendolino przyspieszaŹródło: Wikimedia Commons CC0
d38h7vl
d38h7vl

Podczas testowego przejazdu sprawdzano właściwe działanie urządzeń systemu oraz pracę składu w trakcie rozwijania wyższych prędkości. W przejeździe uczestniczył Andrzej Bittel, pełniący stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Jak czytamy w informacji PKP PLK, przejazd pociągiem był kolejnym testem sprawdzającym możliwości systemu i możliwości współpracy taboru z systemem przytorowym. "W styczniu odbyły się też przejazdy lokomotywy luzem i lokomotywy z wagonami pasażerskimi. Sprawdzane były oddziaływania pomiędzy torem a pojazdem, oddziaływania aerodynamiczne na elementy infrastruktury przytorowej. Badano wydajność systemu zasilania oraz współpracę pantografu z siecią trakcyjną. Testowane było działanie systemów radiołączności pociągowej" - informuje PKP.

Warto zaznaczyć, że z maksymalną prędkością pociąg będzie pokonywał tylko jedną trzecią trasy. Jednak i tak pozwoli to na skrócenie czasu przejazdu o 20 minut.

"Urządzenia w torach przesyłają sygnały o zmianach na trasie do wyposażonej w komputer pokładowy lokomotywy. Informacje, wraz z danymi o warunkach przejazdu, dopuszczalnej prędkości i położeniu innych pociągów, trafiają wprost na pulpit maszynisty. Kierujący pociągami mają wszystkie szczegóły niezbędne do bezpiecznego prowadzenia składu. System nie ogranicza się tylko do przekazywania kierującym pociągami bieżących danych. Jego zadaniem jest także kontrola pracy maszynisty i w przypadku zignorowania ostrzeżeń, automatyczne dostosowanie prędkości pociągu do panujących warunków" - czytamy w komunikacie.

d38h7vl

Na trasie wybudowano w sumie 54 maszty radiowe, które umożliwią wysyłanie do pociągów sygnałów z 8 Lokalnych Centrów Sterowania, za pośrednictwem kolejowej sieci cyfrowej komunikacji radiowej GSM-R.

Możliwe, że zmiany zostaną wprowadzone już od czerwca. Wówczas podróż z Gdańska do Warszawy będzie trwała 2 godziny i 10 minut.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: WiFi w Pendolino.

d38h7vl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d38h7vl