Rio de Janeiro. Wenecja. Teneryfa. Stolice światowego karnawału

Kolorowe stroje, muzyka i taniec. Parady, pokazy, festiwale. Wyborne jedzenie i picie bez umiaru. To kwintesencja karnawału. Dokąd i kiedy warto pojechać, by na własnej skórze poczuć czym naprawdę jest szampańska zabawa? Rio de Janeiro. Wenecja. Teneryfa. Oto stolice karnawałowego szaleństwa.

Rio de Janeiro. Wenecja. Teneryfa. Stolice światowego karnawału
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

Rio de Janeiro: 2‒9 marca 2019 r.

Słyszysz karnawał. Myślisz Rio de Janeiro. Brazylijska samba jest sławna na całym świecie. Karnawał w Rio organizowany jest nieprzerwanie od XVII w. i jest jednym z najważniejszych wydarzeń w mieście. Na czas zabawy, uczestnicy imprezy stają się oficjalnymi gospodarzami Rio i dostają klucze do miasta. Od tego momentu codzienne życie w Rio de Janeiro schodzi na drugi plan. Króluje taniec. Nie tylko na sambodromie!

Oficjalny obraz brazylijskiego karnawału doskonale znamy z mediów. Scenografię tworzy słynna taneczna promenada (sambodrom) i tłum widzów podziwiających pokazy. Najważniejsze wydarzenia odbywają się tu w niedzielę i poniedziałek, kiedy najlepsze szkoły tańca prezentują ćwiczone przez cały rok układy taneczne. Samba w wydaniu mistrzów tańca zachwyca, szczególnie w otoczeniu niezwykłych strojach tancerzy.

Obraz
© Shutterstock.com

Oficjalne pokazy na sambodromie, to jednak tylko niewielka część karnawałowego szaleństwa. Mieszkańcy Rio i tysiące turystów bawią się przede wszystkim na tzw. blocos, czyli ulicznych imprezach organizowanych w całym mieście. Tu królują gorące rytmy, żywiołowa energia tłumów przebierańców i pragnienie zatracenia się w zabawie.

Wenecja: 16 lutego‒5 marca 2019 r.

Żeby poczuć karnawał na własnej skórze nie trzeba jechać aż do Ameryki Południowej. Wystarczy krótki lot do Włoch. Karnawał w Wenecji należy do najsławniejszych w Europie i co roku ściąga do tego wodnego miasta tysiące turystów.

Charakter weneckiej imprezy mocno się różni od brazylijskiego szaleństwa. Wprawdzie taniec, muzyka i rozkosze podniebienia zajmują ważne miejsce w obchodach karnawału, jednak na pierwszy plan wysuwają się tu teatralne kostiumy.

Symbolem karnawału w Wenecji są maski ‒ obowiązkowy element stroju na oficjalnych imprezach. Jednak spotkamy je na każdym kroku. Wystarczy wybrać się na Plac św. Marka, gdzie odbywa się większość najważniejszych imprez.

O znaczeniu karnawałowego kostiumu w Wenecji, świadczą też główne wydarzenia włoskiej fiesty. Poprzebierani gondolierzy, witają gości podczas rozpoczynającej karnawał, wodnej parady wzdłuż kanałów Grande i Rio di Canareggio. Mieszkanki Wenecji prezentują się w tradycyjnych strojach w czasie Festy delle Marie, a jedna z nich ‒ najpiękniejsza ‒ wybierana jest do Lotu Anioła (zjazdu na linie z dzwonnicy Campanile na scenę). Oczywiście w ramach święta tańca i zabawy, odbywa się też wielki bal maskowy, organizowany jest pokaz najciekawszych masek i konkursy na najpiękniejsze przebrania.

Wenecki karnawał jest jednym z najstarszych na świecie, a jego początki sięgają XI w. Jednak za sprawą urzędników państwowych i kościelnych dostojników, którzy w przebierańcach widzieli potencjalnych rewolucjonistów, na długie lata został wymazany z życia miasta. Przywrócili go młodzi artyści, a zdaniem wielu ‒ także specjaliści od marketingu, którzy w kolorowej imprezie dostrzegli potencjał ściągnięcia do Wenecji gości w okresie turystycznej „posuchy”. Dziś karnawał ponownie wrósł w przestrzeń włoskiego miasta tak silnie, że aż trudno uwierzyć, że w czasach nowożytnych organizowany jest dopiero od 1979 r.

Teneryfa: 27 lutego‒10 marca 2019 r.

Jeśli od teatralnego karnawału w Wenecji, bliższy jest nam roztańczony karnawał w Rio, odwiedźmy Teneryfę. Na hiszpańskiej wyspie świętuje się w brazylijskim stylu. Główne wydarzenia karnawału mają miejsce w dwóch miastach Teneryfy: Santa Cruz i Puerto de la Cruz.

Oficjalnie fiestę na Wyspach Kanaryjskich, otwiera wybór królowej karnawału. Bardziej zaskakująca jest jednak impreza zwiastująca zakończenie okresu zabaw ‒ pogrzeb sardynki.

Pomiędzy tymi wydarzeniami na ulicach stolicy króluje muzyka i taniec. Setki mniejszych i większych koncertów, łączą się w jeden wielki uliczny festiwal, prowokując do zabawy i świętowania. Na ulicach tworzą się spontanicznie barwne korowody, które wciągają do zabawy wszystkich, których napotkają na swojej drodze.

Nicea: 16 lutego‒2 marca 2019 r.

Karnawał na francuskiej riwierze tradycyjnie związany jest z powitaniem wiosny. Przypomina o tym najlepiej Parada Kwiatów, której towarzyszy prawdziwa bitwa. Korowód niezwykłych pojazdów ozdobionych kwitnącymi roślinami, przejeżdża Promenadą Anglików, wioząc kwiatowych wojowników, którzy obrzucają publiczność gerberami, liliami, różami i mimozami. W czasie jednej bitwy wykorzystuje się nawet 100 tys. świeżych kwiatów.

Parada Kwiatów to tylko jedno z wielu wydarzeń, które odbywają się podczas francuskiego karnawału, którego początki sięgają końca XIII w. Jednak, podobnie jak w Wenecji, tradycja świętowania w ostatnich dniach przed postem, na wiele lat zniknęła z kulturalnej mapy tej części świata, by triumfalnie powrócić blisko 150 lat temu. Za reaktywację imprezy odpowiada XIX-wieczna burżuazja, która spędzała zimę na riwierze i szukała okazji do zabawy.

Obraz
© Shutterstock.com

Dziś nicejski karnawał przyciąga do miasta setki tysięcy turystów, którzy ochoczo uczestniczą w paradach, koncertach i ulicznych tańcach. Ogromną widownię przyciąga Parada Światła, z pochodem roztańczonych artystów i wielkich kukiełek. A wszystko w magicznej scenografii ze świateł i lecącego z nieba confetti.
Corocznie karnawałowi w Nicei patronuje król imprezy, odpowiadający za temat zabawy ‒ wielka kukła, palona na zakończenie fiesty. W tym roku festiwal odbędzie się pod hasłem Król Filmu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Czechy - karnawał na Hlinecku

niceateneryfawenecja

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (6)