Zabytki, które cudem uniknęły zniszczenia
Ostatnia Wieczerza, Santa Maria delle Grazie, Mediolan, Włochy
II wojna światowa przyniosła ogromne straty materialne. Zniszczono wiele dzieł sztuki, liczne zabytki zostały zrównane z ziemią. Na szczęście zdarzały się też wyjątki. Dziś prezentujemy 5 wyjątkowych obiektów i miejsc, które cudem uniknęły zagłady.
II wojna światowa przyniosła ogromne straty materialne. Podczas bombardowań zniszczono wiele dzieł sztuki, a liczne zabytki zostały zrównane z ziemią. Na szczęście zdarzały się też wyjątki. Dziś prezentujemy 5 niezwykłych obiektów i miejsc, które cudem uniknęły zagłady.
Mediolan przyciąga turystów wyjątkowymi zabytkami ze słynną katedrą na czele. To jednak nie w Duomo Milano, tylko w dość niepozornym kościele Santa Maria delle Grazie znajduje się jedno z najsłynniejszych dzieł świata. Malowidło ścienne Leonarda da Vinci, wykonane w refektarzu kościoła, przedstawia Ostatnią Wieczerzę. Żeby zobaczyć ten niesamowity fresk, wykonany w XV wieku na zamówienie księcia Mediolanu Ludovico Sforzy, trzeba jednak słono zapłacić. Wstęp do refektarza z "Ostatnią wieczerzą" kosztuje 26 euro (ok. 110 zł). Łatwiej wydać tę kwotę, gdy pozna się historię tego miejsca. W 1943 roku Mediolan był kilkakrotnie bombardowany przez aliantów. 15 sierpnia bomby zniszczyły kościół Santa Maria delle Grazie. Jedynym fragmentem, który przetrwał bombardowania bez większej skazy była właśnie ściana z "Ostatnią Wieczerzą". Została zabezpieczona workami z piaskiem i to uchroniło bezcenne dzieło sztuki przed zniknięciem pod gruzami.
ik/udm