Trwa ładowanie...
polacy
03-02-2010 10:24

Zagraniczne podróże Polaka

Mimo, iż większość biur turystycznych nie zalicza zeszłego roku do udanych, to niesprzyjająca koniunktura nie zniechęciła Polaków do podróżowania. Latamy często; lubimy krótkie weekendowe wyjazdy do miast, w których mamy dużo znajomych; najczęściej wyjeżdżamy latem; kupujemy bilet w jedną stronę, odkładając decyzję o kupnie biletu powrotnego na ostatnią chwilę.

Zagraniczne podróże PolakaŹródło: JupiterImages
d3n4uop
d3n4uop

Mimo, iż większość biur turystycznych nie zalicza zeszłego roku do udanych, to niesprzyjająca koniunktura nie zniechęciła Polaków do podróżowania. Latamy często; lubimy krótkie weekendowe wyjazdy do miast, w których mamy dużo znajomych; najczęściej wyjeżdżamy latem; kupujemy bilet w jedną stronę, odkładając decyzję o kupnie biletu powrotnego na ostatnią chwilę.

*Najczęściej podróżują mieszkańcy województwa mazowieckiego *
Mieszkańcy Mazowsza, głównie za sprawą Warszawy, podróżują chętniej niż reszta Polaków. W ubiegłym roku ponad 33 proc. biletów lotniczych trafiła właśnie do nich. Nie mniej chętnie wyjeżdżają osoby mieszkające w województwie śląskim - aż 16 proc. ze wszystkich rezerwacji dokonali mieszkańcy tego regionu. Kolejne miejsca zajęły Pomorze, Małopolska, Wielkopolska i Dolny Śląsk. Udział każdego z tych obszarów w ogólnej sprzedaży biletów to 7 proc. Najmniej biletów lotniczych rezerwowali podróżni z województwa świętokrzyskiego i lubuskiego.

Znaczący ruch do Polski z Wielkiej Brytanii
Niezależnie od regionu, z którego pochodzili pasażerowie, najchętniej wybierali oni trasy do Wielkiej Brytanii. Od momentu, gdy w 2004 roku otwarto na Wyspach rynek pracy dla Polaków, niezmiennie cieszą się one popularnością wśród naszych rodaków. W ciągu ostatniego roku blisko 25 proc. zakupionych biletów dotyczyła przelotu do Zjednoczonego Królestwa. Co ciekawe, aż o 15 proc. większy był odsetek zarezerwowanych biletów na przeloty z Wysp do Polski. Czy to symptom powrotu części emigracji zarobkowej do Ojczyzny? Kolejne miejsca w rankingu najpopularniejszych kierunków zajęły Niemcy 8 proc., Włochy 7 proc. oraz Hiszpania 4 proc. Raport pokazuje również, że stajemy się coraz bardziej spontanicznymi podróżnikami. Na dłuższe wakacje kupujemy bilety w jedną stronę, odkładając kupno biletu powrotnego niemal na ostatnich chwilę.

Do jakich miast najchętniej lataliśmy?

Najwięcej, bo aż 22 proc. Polaków wybierało port lotniczy im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Pozostałe polskie lotniska były nieco mniej popularne niż Warszawa, ale utrzymywały się w czołówce. Do Katowic, Krakowa i Gdańska przyleciało po 4 proc. pasażerów, natomiast do Wrocławia i Poznania przyleciało po 2 proc. klientów serwisu. Dużą popularnością cieszyły się także londyńskie Luton i Stansted.
Polacy również chętnie wybierali miejsca słynące z walorów turystycznych. Najwyżej na liście znajdują się Rzym i Paryż, gromadzące po 10 proc. wszystkich rezerwacji hotelowych. Zaraz za nimi na liście uplasował się Londyn - niewiele ponad 7 proc. osób wykupiło pobyt w jednym z tamtejszych hoteli. Kolejne miasta lubiane przez Polaków to Bruksela, Praga i Barcelona. Wysoki odsetek lotów do Londynu i niski rezerwacji hotelowych pozwala wnioskować, że wyjeżdżający do tego miasta korzystali z gościnności znajomych lub wynajmowali mieszkania na dłużej.

d3n4uop

Lubimy tanie latanie…
Prawie 75 proc. rodaków decydowało się na zakup biletów u tzw. tanich przewoźników. Jest to często spowodowane zestawieniem ceny z usługami dodanymi, oferowanymi przez tzw. regularnych przewoźników. Pasażerowie uważają, że na krótkich trasach komfort lotu i posiłek na pokładzie samolotu to kwestia drugorzędna i nie jest ona warta dodatkowych kosztów. Niewiele osób bierze jednak pod uwagę fakt, że cena kupionego u taniego przewoźnika biletu i tak zostanie zwiększona, m.in. o opłatę za dodatkowy bagaż czy koszt transportu z lotniska znacznie oddalonego od centrum miasta.

Wzrost popularności wyjazdów z biletem w jedną stronę i na weekend
Najczęściej kupujemy bilety w jedną stronę. Powodem takiego zachowania są wyjazdy do pracy, gdy często trudno jest nam przewidzieć kiedy znajdziemy zajęcie, a tym samym zaplanować podróż powrotną. W ten sposób postępuje aż 41 proc. osób kupujących bilety tanich linii i 26 proc. klientów wybierających usługi regularnych przewoźników. Coraz częściej wyjeżdżamy też na krótsze zagraniczne urlopy, trwające zwykle tydzień. Takich wyjazdów odnotowano w 2009 roku 25 proc. Na popularności zyskują także weekendowe wypady zagraniczne. W minionym roku takich wyjazdów zliczono 5 proc., ale z roku na rok ich liczba się zwiększa. W przypadku wyjazdów weekendowych warto zapoznać się również z danymi dotyczącymi rezerwacji miejsc hotelowych. W sumie ponad 40 proc. rezerwacji dotyczyło noclegów na 2-3 noce. Wyjazdom weekendowym sprzyja niewątpliwie fakt, że hotele często oferują promocje na rezerwacie od czwartku do niedzieli.

d3n4uop
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3n4uop