Trwa ładowanie...

Zakaz seksu pozamałżeńskiego. Indonezja chce wprowadzić kontrowersyjny przepis

W indonezyjskim parlamencie pojawił się projekt ustawy zakazującej seksu pozamałżeńskiego. Ambasada RP w Dżakarcie poinformowała, że nowy przepis miałby dotyczyć także turystów. Pomysł wzbudził wiele kontrowersji.

Zakaz seksu pozamałżeńskiego. Indonezja chce wprowadzić kontrowersyjny przepisŹródło: Shutterstock.com
d3d4e3r
d3d4e3r

Przede wszystkim nowe prawo jeszcze nie weszło w życie. Zgodnie z sugestią prezydenta Indonezji, Joko Widodo, prace nad przepisami, zakazującymi seksu pozamałżeńskiego, mają być kontynuowane w nowej kadencji parlamentu (obecna kadencja dobiegła końca 30 września).

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Jednak przepis, który karałby za współżycie bez ślubu, jest jednym z wielu we wprowadzanym nowym kodeksie karnym. Według jego pomysłodawców, dotychczasowe przepisy są nieprzystosowane do realiów dzisiejszej Indonezji. Wiele z nich bowiem pochodzi jeszcze z czasów, gdy kraj znajdował się pod panowaniem Holendrów.

Projekt nowego prawa wzbudził wiele kontrowersji. Opozycja oraz tłumy protestujących zebrały się pod koniec września pod budynkiem parlamentu w Dżakarcie, aby zaprotestować przeciwko wprowadzanym przepisom. Indonezja, kraj umiarkowanie religijny, zmieniłaby się w państwo fundamentalistyczne.

Zobacz też: Indonezja - największy archipelag świata

Nowe prawo dopuściłoby również do większej dyskryminacji osób LGBT, a także osłabiłoby prawa kobiet. Aborcja, która teraz dozwolona jest w wyjątkowych przypadkach, w nowym kodeksie miałaby być karana pięcioma latami więzienia.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Dodatkowo warto wspomnieć o karze, jaką wymierzono w prowincji Aceh. Grupie sześciu kobiet i mężczyzn zadano publicznie 20 batów za uprawianie seksu poza związkiem małżeńskim. Kat, który wymierzał sprawiedliwość, kontynuował swoje zadanie nie zważając, że jedna z kobiet zemdlała i upadła na ziemię.

d3d4e3r

Projekt kodeksu karnego, który znajduje się obecnie w parlamencie, również zakazuje współżycia bez ślubu, jednakże ambasada RP w Dżakarcie uspokaja w wiadomości przekazanej Wirtualnej Polsce, że "projekt ustawy nie przewidywał kar cielesnych". "Przewidziana kara za seks pozamałżeński miała wynosić do 1 roku pozbawienia wolności albo grzywnę do 10 mln rupii indonezyjskich (ok. 2800 zł)".

Pytanie jednak, czy jeśli na wycieczkę do Indonezji wyruszy para polskich turystów, którzy nie są związani żadnym związkiem formalnym, to czy ich też będą obowiązywały nowe przepisy? "W dotychczasowym projekcie ustawy zakaz seksu pozamałżeńskiego miał dotyczyć również osób odwiedzających Indonezję" – odpowiada ambasada i dodaje – "Przepisy przewidywały także zakaz wspólnego zamieszkiwania mężczyzny i kobiety, jeśli którekolwiek z nich pozostaje w związku małżeńskim z inną osobą".

Polska placówka w Dżakarcie zaznaczyła także, że stale monitoruje procesy legislacyjne w Indonezji. Jeśli polscy turyści będą mieli się czego obawiać, na stronie internetowej ambasady pojawią się odpowiednie ostrzeżenia.

Mimo wszystko pracownicy polskiej placówki zalecają przed wyjazdem do Indonezji, aby sprawdzić aktualne informacje, dostępne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, a także ostrzeżenia wydawane przez samą ambasadę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3d4e3r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3d4e3r