WyspyNiebezpieczne drinki na Bali. "Turyści muszą być świadomi zagrożenia"

Niebezpieczne drinki na Bali. "Turyści muszą być świadomi zagrożenia"

Metanol jest najprostszym alkoholem alifatycznym, śmiertelnie trującym dla człowieka. Może znajdować się w nielegalnie produkowanych trunkach, które niestety wciąż są obecne w wielu krajach - w tym na indonezyjskiej wyspie Bali.

Niebezpieczne drinki na Bali. "Turyści muszą być świadomi zagrożenia"
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Monika Sikorska

24.07.2019 | aktual.: 27.07.2020 09:16

Choć sprawa 19 śmiertelnych zatruć metanolem na Kostaryce jest bardzo świeża, to sam problem nie. Podrabiany spirytus zbiera śmiertelne żniwa również w innych częściach świata - np. w Indonezji.

Australijczyk Colin Ahearn przestrzega przed szkodliwym działaniem alkoholi zawierających metanol. Śmiertelna dla człowieka dawka to zaledwie mililitr metanolu na 1 kg masy ciała. Mężczyzna postanowił uświadamiać turystów po tym, jak po wypiciu podrabianego spirytusu na Bali zmarł jego bliski kolega.

"To zdjęcie zostało zrobione za barem, w drodze do toalety. Tak, wszystkie te butelki są puste. Czy lokal je zatrzyma? Prawdopodobnie tak, ponieważ jednym z największych biznesów na Bali jest sprzedaż lokalnych alkoholi, mających imitować prawdziwe trunki. Podatek od oryginalnych alkoholi jest tu ogromny, więc wykorzystuje się spirytusowe "kopie", zawierające smakowe dodatki. Będą smakowały prawie tak, jak oryginały" – pisze Ahearn na Facebooku.

"Niezależnie od tego, czy jest to twoja pierwsza podróż czy wyjeżdżasz na Bali od 25 lat, pamiętaj, że "zasady" się zmieniają. Lokale stosują różne rozwiązania, aby nie splajtować, a ty często będziesz traktowany jak portfel pełen pieniędzy. Proszę, nie pij spirytusu w barach, klubach i restauracjach, kiedy jesteś na Bali" – apeluje mężczyzna.

Obraz
© Alkohole zakupione w sklepie (m.in. takie, jak na zdjęciu) są bezpieczne / Facebook, Just Don't Drink Spirits In Bali

Do objawów zatrucia metanolem należą m.in. ostry ból brzucha, ból głowy i brak koordynacji ruchów ciała. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ofiary często szukają pomocy medycznej dopiero po pewnym czasie, ponieważ objawy pojawiają się długo po spożyciu trunku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

baliwyspyw podróży
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)