Zakochaj się w Gdańsku
Gdańsk - Wenecja północy! To hasło odnosi się nie tylko do nadmorskiego położenia, czy mnogości kanałów wodnych przepływających przez miasto...
Gdańsk – Wenecja północy! To hasło odnosi się nie tylko do nadmorskiego położenia, czy mnogości kanałów wodnych przepływających przez miasto... Oba miasta łączy również romantyzm i miłość, które można spotkać na każdym kroku. Baśniowe zaułki Głównego Miasta, romantyczne spacery nad Motławą, liryczne zachody słońca nad Bałtykiem, magiczne parki kryjące w sobie urok dawnych czasów… GDAŃSK&love – nierozłącznie! Daj się ponieść uczuciom!
Ulica Mariacka to najbardziej zachwycająca z gdańskich uliczek, uznawana za najpiękniejszą w mieście. Prowadzi od Bazyliki Mariackiej do Długiego Pobrzeża, poprzez średniowieczną Bramę Mariacką. Miejsce zaciszne, pełne historii. Mariacka pozostaje od wieków miejscem, gdzie spotykali się zakochani. Dajcie się porwać magicznej atmosferze miejsca!
Ulica Mariacka to urokliwe, kolorowe, kilkupiętrowe kamieniczki, romantyczne sklepiki oraz galerie z biżuterią i bursztynem. Tu każdej parze uda się sesja fotograficzna w pięknej scenerii – okazałe fasady domów, płaskorzeźby, kocie łby i gdańskie rzygacze wkształcie głów zwierząt, smoków i maszkaronów. Tuż obok znajduje się Bazylika Mariacka - największa ceglana świątynia w Europie, o długości 105 m i wysokości sklepień do 33 m. Wiedzie do niej prawie 400 stopni! Z galerii widokowej rozciąga się widok jak w dziecięcych marzeniach o bajkowym mieście z wąskimi, brukowanymi uliczkami, czerwonymi dachami krytymi dachówką i wieżami kościołów, z których od czasu do czasu słychać dźwięk dzwonów.
www.gdansk4u.pl
Ona jest magiczna
Spacery nad wodą zbliżają! A rzeka Motława w Gdańsku jest szczególna - tu czuje się nostalgię rozstań i radość powrotów!
Stylowe, eleganckie kawiarenki, galerie artystyczne, sklepiki z pamiątkami na ulicach: Długie Pobrzeże i Rybackie Pobrzeże zachęcają, żeby do nich zajrzeć, spróbować aromatycznej kawy, kupić pamiątkowe korale z bursztynu lub chociaż kartkę. Koktajl emocji i wrażeń, na który składa się muzyka, efektowna architektura, blask bursztynu, zgiełk wesołego tłumu, sprawia, że chcemy dać się ponieść atmosferze tego nadzwyczajnego miejsca, gdzie już w średniowieczu szumiał zgiełk jarmarków, spotykali się marynarze, odbywały się targi, a kupcy wyładowywali ze statków towary z odległych krain.
Po drugiej stronie Motławy, znajduje się Wyspa Ołowianka i Filharmonia Bałtycka, która w sezonie letnim zaprasza na Gdańskie Lato Muzyczne – koncerty na otwartym powietrzu, których można słuchać z drugiego brzegu. Tu rozlegają się słynne arie operowe i operetkowe, pieśni neapolitańskie, piosenki latynoskie...
Szalona miłość
Ratusz Głównego Miasta, wiekowa gotycko-renesansowa budowla, usytuowana na styku ulicy Długiej i Długiego Targu, dominuje nad panoramą Drogi Królewskiej, najbardziej reprezentacyjnego traktu zabytkowej części miasta. Ratusz jest główną siedzibą Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.
Tę historię gdańszczanie przekazywali sobie z pokolenia na pokolenie długie lata o miłości rybaka Miłosza i córki bednarza - Krystynki. która kochała go do szaleństwa. Miłosz nie był zamożny, ale postanowił udowodnić, że swoją odwagą zasługuje na rękę Krystynki. Ojciec panny rzekł doń pewnego razu: „Dostaniesz moją córkę za żonę, ale pod jednym warunkiem. Jakim? Otóż musisz zawiesić swoją czapkę na figurze króla Zygmunta Augusta”. Wdrapał się zatem Miłosz na szczyt gdańskiego ratusza... Jak to zrobił, tego nie wie nikt. Niemniej jeszcze przed wojną gdańscy bówkowie wypożyczali lornetki turystom by przyjrzeli się figurze na szczycie: Jest tam ta czapka, czy jej nie ma? Sprawdźcie …
Zakochana para
Dom Anielski (Angielski) na Chlebnickiej 13 to jedna z najbardziej okazałych kamienic mieszczańskich Gdańska, zbudowana w XVI w. w stylu renesansowym. Posiada imponującą fasadę o szerokości 15,5 m i wysokości 30 m w ośmiu kondygnacjach, zwieńczoną czterema szczytami i wysmukłą wieżyczką z ozdobnym hełmem i iglicą. Obecnie siedziba Domu Studentów Akademii Sztuk Pięknych.
Tu spotkali się pewnego dnia Barbara Rosenberg i Jakub Fluelin - francuski kupiec. Dopadła ich miłość nie dość. że odwzajemniona, to na dodatek taka, która pokonuje wszelkie przeszkody. Początek był dość dramatyczny. Bracia ukochanej Jakuba nie chcieli zgodzić się na ślub tych dwojga. Powodem były różnice majątkowe... A niestety miłość w tamtych czasach była trochę inna niż teraz. Dbano o to, by raczej pomnożyć kapitał, uczucia były mniej ważne... Istotna natomiast - pozycja społeczna. Ale miłość Barbary i Jakuba była na tyle wielka, że zakochany kupiec postanowił porwać swoją narzeczoną. Wszystko z nią wcześniej dokładnie zaplanował – i pewnej nocy uciekli z Gdańska do Berlina. Tam pobrali się i żyli bardzo biedni, ale bardzo szczęśliwi. Bracia nie pozwolili, by odzyskała należny jej majątek. Do Gdańska nigdy już nie powrócili.
Pozytywna energia
Chmury nad głową, wiatr we włosach i niezapomniany widok! Góra Gradowa w Gdańsku – to pradawne miejsce mocy. Książęta pomorscy wybrali to wzniesienie, aby zbudować na nim swój gród. Góra jest ważnym punktem geomantycznym Zatoki Gdańskiej, miejscem koncentracji pozytywnych energii.
Góra Gradowa to miejsce pełne uroku i tajemniczości. Tu najwcześniej powstał (w IX/ X wieku) jeden z kilku grodów, leżących w północnej części Pojezierza Kaszubskiego. Z czasem Gradowa Góra, zwana Grodziskiem, stała się kluczowym elementem obrony południowo-zachodnich granic Gdańska. Teraz z Góry widać nie tylko wspaniałą panoramę Gdańska, ale obszar od Gdyni Orłowa po Żuławy. Każda para, trzymając się za ręce, powinna pokonać bez trudu 54 m n.p.m., aby wspólnie podziwiać te widoki! Na szczycie Góry znajduje się Krzyż Milejnijny. Warto zajrzeć też do fortecznych zabudowań – w parze raźniej poruszać się w mrocznych zakamarkach Parku Kulturowego Fortyfikacji Miejskich!
Tu latem odbywają się imprezy plenerowe: majowe dyby, oblężenie Gdańska oraz dwa razy do roku – Równonoc na Fortach.
Naturalnie nastrojowo
Park Oliwski zauroczy każdego swoją magią. Labirynty alejek wiją się tajemniczo i zachęcają do wspólnych spacerów. Stąd już jedynie krok do innych ciekawych miejsc w Oliwie: Kuźni Wodnej w Dolinie Radości, Katedry Oliwskiej, czy ZOO
Lipowa aleja zwana „Drogą do wieczności”, grota szeptów, kaskada Potoku Oliwskiego – to nastrojowe miejsca, dzięki którym popołudnie we dwoje nabierze szczególnego wymiaru. Tu można też poczuć ciepło tropików i egzotyczną roślinność, bo na terenie Parku znajdują się Palmiarnia i Ogród Botaniczny. Jeszcze więcej dla zmysłów? W Pałacu Opatów ulokowany jest Oddział Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku, a w nim obrazy i rzeźby artystów, dla których miłość i emocje są często głównym tematem twórczości.
Jak w niebie
Jeśli macie ochotę poczuć wiatr i przestrzeń – to idealnym miejscem jest Wzgórze Pachołek z wieżą widokową. Wspólne podziwianie pięknych, nadmorskich widoków cieszy podwójnie!
W Oliwie, ponad 100 m n.p.m. znajduje się Wzgórze Pachołek, a na nim wieża widokowa. Tu ka żda para może poczuć się jak w niebie! Oddając się niebiańskiemu nastrojowi można udać się do … kościoła! Nieopodal, w otoczeniu zielonych pagórków stoi Katedra Oliwska z XIV wieku, słynna na całą Polskę z nadzwyczajnych dźwięków organów w stylu rokoko na oryginalnej ruchomej platformie. Podczas całego letniego sezonu w kościele odbywają się koncerty w ramach programu Oliwskiego Festiwalu Muzyki Organowej. Dźwięk tego instrumentu przepełnia uczuciami oraz wzrusza do łez.
Wschody i zachody słońca na plaży
Romantyczne piaskowe plaże, na których można zbierać bursztyny i muszelki, szum fal, krzyk mew … Gdzie indziej jak nie nad morzem życie staje się tak romantyczne? Szczególnie o wschodzie i zachodzie słońca, kiedy światło ma tak liryczny blask i wszystko wygląda subtelniej …
Warto wstać i przyjść na plażę jeszcze przed 6 rano, by podziwiać wschód słońca nad morzem. Wieczorem warto posiedzieć dłużej na plaży, aby zachwycać się zachodem słońca, które zacznie chować się za horyzont po 17.30. Można przyjść we dwoje, a może samotnie - i poczekać na tę drugą „połówkę” … Pozostaje jedynie wybór jednej z gdańskich plaż: Jelitkowo, Brzeźno (z molo), Stogi, a może Wyspa Sobieszewska?
Romantyczny list w butelce
Jedna z najpiękniejszych latarń Morza Bałtyckiego, mierząca 27 metrów wysokości, oddana do użytku w 1894 roku, wskazywała statkom wejście do portu gdańskiego do 1984 roku.
Atrakcje:
- na szczycie Latarni znajduje się odnowiona kula czasu, która pozwalała kapitanom statków na dokładne nastawianie chronometrów
- dobrze zachowane stare historyczne urządzenia optyczne oraz wspaniała wystawa latarnictwa morskiego
- piękna panorama na Port Gdański, Westerplatte i całą Zatokę Gdańską - aż po Gdynię i Hel.