Zamek w Chęcinach - nowy turystyczny hit Polski?

Zamek w Chęcinach - nowy turystyczny hit Polski?
Źródło zdjęć: © Mariusz Niedzwiedzki - Shutterstock

Zamek Królewski w Chęcinach śmiało można nazwać jednym z największych turystycznych hitów Polski 2015 roku. Obiekt zajął drugie miejsce w plebiscycie na najlepszy produkt turystyczny tego roku, zorganizowanym przez Polską Organizacją Turystyczną i Wirtualną Polskę. Atrakcja zdobyła aż 17,3 proc. głosów i uplasowała się za Light.Move.Festival.Łódź. To jednak nie koniec sukcesów. - Po zakończonym w kwietniu br. gruntownym remoncie ruin, który trwał dwa lata, zainteresowanie turystów zabytkiem wzrosło o 60 proc. - powiedział PAP burmistrz Chęcin Robert Jaworski. Ogromna popularność atrakcji nie skończyła się wraz z sezonem letnim. Także jesienią turyści przyjeżdżają tu tłumnie. W związku z tym władze miasta i gminy zdecydowały, że ruiny będą atrakcją całoroczną.

Zamek Królewski w Chęcinach śmiało można nazwać jednym z największych turystycznych hitów Polski 2015 roku. Obiekt zajął drugie miejsce w plebiscycie na najlepszy produkt turystyczny tego roku, zorganizowanym przez Polską Organizacją Turystyczną i Wirtualną Polskę. Atrakcja zdobyła aż 17,3 proc. głosów i uplasowała się za Light Move Festival. Łódź. To jednak nie koniec sukcesów. - Po zakończonym w kwietniu br. gruntownym remoncie ruin, który trwał dwa lata, zainteresowanie turystów zabytkiem wzrosło o 60 proc. - powiedział burmistrz Chęcin Robert Jaworski. Ogromna popularność atrakcji nie skończyła się wraz z sezonem letnim. Także jesienią turyści przyjeżdżają tu tłumnie. W związku z tym władze miasta i gminy zdecydowały, że ruiny będą atrakcją całoroczną.

PAP, WP

ik/udm

1 / 4

Atrakcje Polski - zamek w Chęcinach

Obraz
© PAP/Michał Walczak

Obiekt wzniesiono na przełomie XIII i XIV w. Warownia pełniła wiele funkcji, była ośrodkiem życia politycznego, rezydencją rodzin królewskich czy, a także więzieniem. Na zamku mieszkały m.in.: żona Kazimierza Wielkiego Adelajda Heska, żona Władysława Jagiełły z synem Władysławem (późniejszym królem Władysławem Warneńczykiem) i królowa Bona. Za panowania Władysława Łokietka, w chęcińskim zamku przechowywano skarbiec koronny. Według legendy, zgromadziła tam też swój majątek małżonka Zygmunta Starego, królowa Bona. Obecnie obiekt to trwała ruina. Po rewitalizacji w latach 2013-2015 zwiedzającym udostępniono skarbiec zamkowy, loch, wewnętrzną cześć warowni oraz dwie wieże z punktami widokowymi. Odbudowany został również trakt królewski. Na zamku odbywają się pokazy walk rycerskich, rękodzieła oraz nauki tańca średniowiecznego. Warownia stanowi wyjątkowe dziedzictwo historyczne regionu.

2 / 4

Atrakcje Polski - zamek w Chęcinach

Obraz
© PAP/Michał Walczak

Przed rewitalizacją obiekt udostępniany był w sezonie trwającym od kwietnia do końca października. - Wówczas w ciągu sezonu odwiedzało nas niewiele ponad 100 tys. turystów. Teraz, według danych na koniec października, czyli w porównywalnym okresie, przekroczyliśmy liczbę 160 tysięcy - powiedział Jaworski. Władze miasta mają nadzieję, że do końca roku uda się przekroczyć 200 tys. lub choćby zbliżyć do takiego poziomu. - Jeżeli pogoda dopisze mamy szansę dojść do takiego wyniku - prognozuje burmistrz.

3 / 4

Atrakcje Polski - zamek w Chęcinach

Obraz
© PAP/Michał Walczak

Samorządowiec zwrócił uwagę na to, że jesienią ze szczytu góry Zamkowej roztacza się "piękny jesienny krajobraz Gór Świętokrzyskich oraz Chęcin". - Co ważne trasa do ruin została podczas ostatnich prac oświetlona, co ułatwia zwiedzanie także późnym popołudniem - dodał. Władze mają także nadzieję, że Chęciny staną się "dodatkową" atrakcją dla przyjeżdżających na pobliskie stoki narciarzy. Burmistrz zapowiedział także, że z okazji Święta Niepodległości wykorzystane zostaną w pełni możliwości nowej iluminacji warowni. - Będzie ona rozświetlona w biało-czerwonych barwach.

4 / 4

Atrakcje Polski - zamek w Chęcinach

Obraz
© Mariusz Niedzwiedzki - Shutterstock

Pomysł rozciągnięcia sezonu turystycznego na chęcińskim zamku chwali prezes Świętokrzyskiej Organizacji Turystycznej Jacek Kowalczyk. - Staramy się walczyć z sezonowością w turystyce. Tymczasem, wielu turystów samo zimno nie zniechęca, a w promieniu klastra chęcińskiego działa wiele całorocznych atrakcji - zaznaczył. Przypomniał, że w przeszłości położony nieopodal Chęcin Park Etnograficzny w Tokarni (wchodzący w skład Muzeum Wsi Kieleckiej) również był atrakcją sezonową. - Teraz działa cały rok i to się sprawdza - podkreślił. Remont pozostałości po Zamku Królewskim w Chęcinach był, obok kompleksowej rewitalizacji śródmieścia miasta, jedną z największych inwestycji gminy ostatnich dekad. Prace remontowe ruin pochłonęły łącznie ponad 8 mln zł.

PAP/WP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)