Trwa ładowanie...
danmg7c

Zamek w Malborku

Największe atrakcje
Zamek w Malborku
Kraj
Pixabay.com
Źródło: Pixabay.com, fot: Jan Nijman / CC0 Public Domain

Zamek w Malborku to słynny zamek krzyżacki z XIII wieku, jest on największy na świecie pod względem powierzchni i znajduje się na liście zabytków UNESCO. Zamek leży na prawym brzegu rzeki Nogat, zbudowany jest z cegły, a w jego formie można dostrzec liczne elementy gotyckie.

Zamek w Malborku – informacje ogólne

Zamek w Malborku ma bardzo długą i bogatą historię, jest też największą średniowieczną twierdzą Europy. Zamek stanowi obiekt rezydencyjno-obronny i reprezentuje styl gotycki. Według szacunków budynek w obecnej formie składa się z kilkunastu tysięcy milionów cegieł, a dawniej, w swojej pierwotnej formie mogło ich być 30–50 milionów.

Zamek w Malborku – części zamku

Zamek składa się z trzech podstawowych części:

  • Zamek Wysoki – w obrębie tej części zamku znajdują się m.in. dziedziniec otoczony krużgankami, wieża Gdanisko, kościół zamkowy Najświętszej Maryi Panny, kaplica św. Anny, spichlerz zakonny (w którym organizowane są wystawy czasowe), Kapitularz, Sala Narożna pod Kościołem z wystawą archeologiczną, refektarz;
  • Zamek Średni – na terenie Zamku Średniego znajdziemy Wieli Refektarz (imponującą salę ze sklepieniem krzyżowym), kaplicę, piwnicę pod Pałacem Wielkich Mistrzów, kuchnię, izbę kucharską, krużganek z malowidłami z Apokalipsy św. Jana, komnaty dawnego szpitala zamkowego;
  • Zamek Niski – znany też jako Przedzamcze teren, na którym mieści się Karwan (dawna zbrojownia) i zabudowania gospodarcze.

Znajdujący się w Zamku Średnim Pałac Wielkich Mistrzów powstał w XIV wieku, został starannie zaprojektowany i wyposażony, stanowi zabytek wysokiej klasy na skalę europejską.

Muzeum Zamkowe w Malborku

W 1961 roku na terenie malborskiego zamku krzyżackiego powstało muzeum historyczno-artystyczne, które przez lata swojej działalności zgromadziło ponad 40 tys. eksponatów. Muzeum prowadzi działalność archeologiczną, a także w zakresie historii oraz historii sztuki, a do tego oferuje wiele atrakcji dla zwiedzających.

Od 2000 roku organizowane jest Oblężenie Malborka, jeden z największych europejskich festiwali historycznych, a już od 1963 roku w zamku w Malborku odbywa się międzynarodowe wydarzenie – Biennale Ekslibrisu Współczesnego. Wśród ciekawych ofert Muzeum Zamkowego znajduje się nocne zwiedzanie zamku w Malborku, spektakle Światło i Dźwięk i liczne atrakcje i pokazy podczas corocznej Nocy Muzeów.

Zamek w Malborku – zwiedzanie

Podczas zwiedzania zamku w Malborku można obejrzeć tereny zamkowe (otwarte do 20:00 w sezonie letnim i do 16:00 w sezonie zimowym), a także wystawy muzealne (czynne 9:00–19:00 w sezonie letnim i do 10:00–15:00 w sezonie zimowym). W sezonie letnim pełny bilet normalny kosztuje 39,50 zł, a ulgowy 29,50 zł. Warto wiedzieć, że zwiedzanie zamku odbywa się tylko z przewodnikiem lub audio-przewodnikiem i trwa około 3,5 godziny. Na terenie zamku znajdziemy dwie restaurację i kilka sklepów z pamiątkami.

Podczas nocnego zwiedzania zamku przewodnik w stroju krzyżackim oprowadzi nas po dziedzińcach, tarasach, krużgankach i wybranych wnętrzach zamkowych. Ta opcja zwiedzania dostępna jest od kwietnia do września i kosztuje 20/30 zł za bilety indywidualne.

Zamek w Malborku – zbiory muzealne

Wśród licznych kolekcji zgromadzonych na zamku w Malborku zwiedzający mogą obejrzeć zbiory archeologiczne pochodzące z wykopalisk, kolekcje militariów, malarstwa, rzeźb, ceramiki, witraży czy bursztynu. W Muzeum Zamkowym znajduje się ponad 700 okazów bursztynu, bogate zbiory dokumentacji historycznej (pocztówki, mapy), ponad 21 tys. ekslibrisów współczesnych i ryciny (wśród nich znajduje się odwzorowana przez Jana Matejkę bitwa pod Grunwaldem).

Zamek w Malborku
Czas lotu / jazdy samochodem

z Warszawy: 2 h 40 min samochodem / 2 h 30 min pociągiem

Strefa czasowa

UTC±01:00

Waluta

PLN

Godziny otwarcia

Sezon letni:
– wystawy i tereny zamkowe: 9.00-19.00
– tereny zamkowe: 19.00-20.00
– kasy: 8.30-19.30
Sezon zimowy:
– wystawy i tereny zamkowe: 10.00-15.00
– tereny zamkowe: 10.00-16.00
– kasy: 9.30-15.30
Ekspozycje muzealne są zamknięte: w poniedziałki i niektóre dni świąteczne, Nowy Rok, Wielkanoc, Święto Zmarłych, Boże Narodzenie

Ceny biletów

Bilety do muzeum:
– normalny: 39,50 zł
– ulgowy: 29,50 zł
– zwiedzanie nocne: 20/30 zł

Orientacyjna odległość

240 km od Warszawy

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
danmg7c
danmg7c
danmg7c