Najwspanialszy zamek w Polsce - ranking
Przez ostanie dwa tygodnie głosowaliście na najpiękniejszy zamek w Polsce. Mogliście wybierać spośród 15 zaproponowanych przez nas twierdz. W ankiecie wzięło udział ponad 11 tys. osób. Który polski zamek jest tym najpiękniejszym? Sprawdź wyniki rankingu!
Zamek w Niedzicy
Przez ostanie dwa tygodnie głosowaliście na najpiękniejszy zamek w Polsce. Mogliście wybierać spośród 15 zaproponowanych przez nas twierdz. W ankiecie wzięło udział ponad 11 tys. osób. Który polski zamek jest tym najpiękniejszym? Sprawdź wyniki rankingu!
Niedzica, niewielka wieś w województwie małopolskim, kryje w sobie jedną z najciekawszych atrakcji w naszym kraju. Na jej południowym krańcu, na malowniczym i skalistym cyplu nad Zalewem Czorsztyńskim, stoi XIV-wieczny zamek Dunajec *- najważniejszy obiekt polskiego *Spiszu. Ta twierdza ma wszystko, by zafascynować nawet najbardziej wybrednego turystę: piękne położenie, bogatą historię i niezliczone legendy. Na zamek w Niedzicy oddano 5 proc. głosów.
pw/udm
Zamek Królewski w Warszawie
*Zamek Królewski w Warszawie *otrzymał tyle samo procent głosów, co twierdza w Niedzicy. Ta imponująca budowla jest niezwykła nawet w skali europejskiej - jako jedyna łączyła dwie funkcje: rezydencji królewskiej i siedziby parlamentu. Twierdzę wzniesiono jako wczesnobarokową rezydencję króla Zygmunta III Wazy w latach 1598-1619, wtapiając w skrzydło południowo-wschodnie wcześniejsze zabudowania gotyckie zamku książęcego. Przy budowie pracowali włoscy architekci Giovanni Trevano, Giacomo Rodondo i Mateo Castelli.
Zamek Moszna
*Zamek w Mosznej *to jedna z największych atrakcji turystycznych Opolszczyzny, jednak jego sława sięga daleko poza region. Budowla, przypominająca tę z czołówki disneyowskich filmów, ma 365 pomieszczeń i 99 wież i wieżyczek - co przeliczono raz jeszcze podczas niedawnego remontu dachu. Powstała w połowie XVII w. Jej eklektyczna bryła składa się z odbudowanej po pożarze z 1896 roku barokowej części środkowej, neogotyckiego skrzydła wschodniego oraz skrzydła zachodniego w stylu neorenesansowym. Dzięki temu to jeden z najbardziej różnorodnych architektonicznie zamków w Polsce. Od 1866 do 1945 roku był on rezydencją potentatów przemysłowych - śląskiego rodu Tiele-Wincklerów. To im zawdzięcza swój obecny kształt oraz najwięcej legend, m.in. tę dotyczącą liczby wież. Na *zamek w Mosznej *zagłosowało 6 proc. naszych internautów.
Zamek Czocha
Położony w miasteczku Leśna *Zamek Czocha *należy do najpiękniejszych budowli obronnych na terenie naszego kraju. Przyciąga nie tylko pięknem położenia i architekturą, ale także masą fascynujących legend. Malownicza budowla posłużyła za tło dla wielu produkcji filmowych i telewizyjnych, m.in._ Gdzie jest generał? , _ Wiedźmin _czy Tajemnica twierdzy szyfrów _. Dziś mieści się tu Ośrodek Wypoczynkowo-Szkoleniowy z ponad setką miejsc noclegowych. Dla spragnionych mocniejszych wrażeń przewidziano dodatkową atrakcję - nocleg w zabytkowej Komnacie Książęcej w śmiercionośnym łożu (z rzekomą zapadnią). *Zamek Czocha *otrzymał 8 proc. waszych głosów.
Zamek Książ
Twierdza Książ, największa na Dolnym Śląsku, trzecia pod względem wielkości w Polsce zdobyła 17 proc. waszych głosów. Szersza publiczność miała okazję zobaczyć ją w polskim serialu _ Tajemnica twierdzy szyfrów _. Podczas II wojny światowej, wybudowany w latach w latach 1288-1292, zamek był siedzibą jednego ze sztabów nazistów, którzy opuszczając twierdzę wywieźli wiele bezcennych dóbr. Dzieło zniszczenia kontynuowały niestety wojska sowieckie. Jednak dzieje fortecy nie zawsze były tak mroczne. Od XVI wieku należał on do możnego rodu Hochbergów, który miał największy wpływ na jego wygląd. Dzisiaj turyści mogą podziwiać nie tylko okazałą budowlę, ale również piękne wnętrza. Większość komnat została niestety zniszczona i ograbiona, ale zachowały się m.in. Sala Maksymiliana, Salon Chiński, Salon Włoski, Salon Zielony i Hall Myśliwski. Zamek posiada również piękny ogród oraz potężny park.
Zamek Królewski na Wawelu, Kraków
*Zamek Królewski na Wawelu *to obowiązkowe miejsce pielgrzymek turystów odwiedzających Kraków. W 1978 roku, wraz ze Starym Miastem, Kazimierzem i Stradomiem został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na *Wawelu *dla zwiedzających są udostępnione m.in. reprezentacyjne Komnaty Królewskie, prywatne Apartamenty Królewskie oraz Skarbiec Koronny i Zbrojownia. Mimo że cena za wstęp do zamku nie należy do najniższych, to na brak gości nie może narzekać. *Zamek Królewski *wybrało 18 proc. ankietowanych.
Zamek w Malborku
Bezapelacyjnym numerem 1 jest zamek w Malborku, który otrzymał aż 26 proc. waszych głosów. To jedna z największych atrakcji turystycznych w Polsce. W ubiegłym roku twierdzę odwiedziło ponad 400 tys. turystów. Kompleks został zbudowany w XIII wieku przez rycerzy Zakonu Najświętszej Maryi Panny (Krzyżacy) podczas tzw. krucjat północnych, których celem było nawrócenie na chrześcijaństwo pogan zamieszkujących tereny Prus i Litwy. Początkowo swoją siedzibę mieli tam komturowie, a następnie wielcy mistrzowie krzyżaccy, którzy przenieśli się do Marienburga (historyczna nazwa miasta) z Wenecji. Zmyślny system fos i okazałe mury miały budzić powszechny respekt wśród lokalnej ludności i być nie do sforsowania dla wrogów. O tym, jak wielkie było to wyzwanie, przekonał się sam Władysław Jagiełło, który bezskutecznie próbował zdobyć krzyżacką twierdzę po bitwie pod Grunwaldem latem 1410 roku. Obecnie *Malbork *uznawany jest za największy na świecie zamek wykonany z czerwonej cegły, dzięki czemu znalazł się na
liście światowego dziedzictwa UNESCO.
pw/udm