Trwa ładowanie...

Zamki i pałace jak z bajki. Te miejsca na Dolnym Śląsku koniecznie trzeba zobaczyć

Turyści zachwycają się zamkami i pałacami położnymi w Dolinie Loary, ale równie piękne zabytki można zobaczyć w Polsce, zwłaszcza na Dolnym Śląsku. Są to miejsca niczym z bajki, które zdecydowanie wzbudzają zachwyt.

Zamek Czocha Zamek Czocha Źródło: Adobe Stock, fot: ©boguslavus - stock.adobe.com
doeg6vf
doeg6vf

Polskie zamki i pałace są jak magnesy, które przyciągają turystów. Z niektórymi wiążą się mrożące krew w żyłach historie, które jeszcze zwiększają ich atrakcyjność w oczach zwiedzających. Dodając do tego unikatową architekturę przywodzącą na myśl filmy Disneya, otrzymujemy niezwykły produkt turystyczny, który potrafi wypromować nawet najmniejszą miejscowość.

Zamek w Łańcucie - jedna z najpiękniejszych rezydencji magnackich

Tak właśnie jest w przypadku Łańcuta w województwie podkarpackim. Turyści kojarzą go dzięki przepięknemu zamkowi, wzniesionemu w XVII wieku na polecenie Stanisława Lubomirskiego. W tym czasie był to przykład palazzo in fortezza, czyli rezydencji pełniącej także funkcje obronne.

Zamianą obronnego zamku w wygodną siedzibę zajęła się Izabela z Czartoryskich Lubomirska, która wypełniła komnaty cennymi działami sztuki, zapraszała tam artystów i stworzyła przepiękny park. Natomiast obecny wygląd rezydencji to zasługa przebudowy z przełomu XIX i XX wieku. Elewacja nabrała wtedy cech neobaroku francuskiego, założono też Ogród Włoski, Ogród Różany i Oranżerię.

doeg6vf

Do Łańcuta warto przyjechać wtedy, gdy można w pełni podziwiać urok tamtejszej zieleni. Wrażenia są niesamowite!

Zamek w Łańcucie Adobe Stock
Zamek w Łańcucie Źródło: Adobe Stock, fot: Dejan Gospodarek

Pałac w Mosznej - niesamowity zabytek Opolszczyzny

Wśród bajkowych pałaców koniecznie trzeba wymienić ten, który znajduje się w Mosznej. Jest to naprawdę okazała rezydencja z 99 wieżami i 365 pokojami. Jako pierwsza powstała środkowa, czyli barokowa część kompleksu. Wybudowano ją w XVII wieku na polecenie Georga Wilhelma von Reisewitza. Inne części zamku to dzieła kolejnych właścicieli, w tym rodu von Tiele-Winckler. To właśnie oni dobudowali zachodnie neorenesansowe skrzydło. W pałacu w Mosznej kilka razy gościł sam cesarz Wilhelm II.

doeg6vf

Obecnie rezydencja jest otwarta nie tylko dla władców i arystokratów. Każdy może spędzić tu noc, ponieważ pałacowe komnaty zostały zamienione w pokoje hotelowe. Jest też opcja samego zwiedzania, pałac można obejrzeć z przewodnikiem.

Pałac w Mosznej Adobe Stock
Pałac w Mosznej Źródło: Adobe Stock, fot: ©marcar1976 - stock.adobe.com

Pełen tajemnic Zamek Książ

Zamek Książ to jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych Wałbrzycha. Warto wspomnieć, że jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce oraz największym na Dolnym Śląsku. Został wzniesiony pod koniec XIII wieku przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I Surowego, ale największy wpływ na jego wygląd mieli przedstawiciele rodu Hochbergów, którzy rezydowali tu przez ponad 400 lat.

doeg6vf

Jedną z największych tajemnic Zamku Książ są wydrążone pod nim tunele. Pod koniec drugiej wojny światowej pracowali nad nimi więźniowie obozów koncentracyjnych oraz robotnicy przymusowi. Korytarze do tej pory nie zostały zbadane, a ich powstanie wiąże się z przedsięwzięciem budowlanym nazistów, czyli projektem "Reise".

Zamek Książ w Wałbrzychu Adobe Stock
Zamek Książ w Wałbrzychu Źródło: Adobe Stock, fot: ©Artur - stock.adobe.com

W Zamku Książ działa hotel, można też zwiedzać przepiękne komnaty i podziemia. Sporą popularnością cieszą się nocne wycieczki, które organizowane są w weekendy. Jednak i za dnia zamek robi niesamowite wrażenie. W ocenach turystów na Nocowanie.pl najczęściej pojawia się stwierdzenie, że Zamek Książ jest rewelacyjny - z czym trudno się nie zgodzić.

Zamek Czocha - jeden z najciekawszych zamków w Polsce

Zamek Czocha to dawna średniowieczna warownia położona w Leśnej, niecałe 40 kilometrów od Jeleniej Góry. Został wybudowany w XIII wieku w niezwykle malowniczym miejscu - na skale, górując nad rzeką oraz malowniczym jeziorem. Z racji położenia na pograniczu często przechodził z rąk do rąk, a właściciele brali udział w różnego rodzaju konfliktach. Z okresu wojen husyckich pochodzi legenda o Białej Damie. Jej duch do dzisiaj błąka się po zamku i nie może zaznać spokoju…

Zamek Czocha Archiwum prywatne
Zamek Czocha Źródło: Archiwum prywatne, fot: Hanna Szczypiór

Obecnie Zamek Czocha jest trzygwiazdkowym hotelem, ale został też udostępniony turystom. Zwiedzając jego wnętrze, można zobaczyć tajemnicze przejścia łączące komnaty czy wywołujące gęsią skórkę sale tortur. Szczególnie emocjonujące wydaje się nocne zwiedzanie, gdy zamkowe sale wypełniają się głosami dawnych mieszkańców. Podobno w Zamku Czocha straszy nie tylko Biała Dama.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zapomniany polski Hogwart

doeg6vf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
doeg6vf

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj