Trwa ładowanie...
d3s9z1f

Zanzibar, miejsce urodzin Freddiego Mercurego. To także modny kierunek wakacyjny

Zanzibar to nie tylko miejsce narodzin znanego muzyka. Słynie przede wszystkim z tego, że oferuje turystom wszystko to, czego oczekują od urlopu w wakacyjnym raju. Sprawdź, dlaczego warto wybrać się na tanzańską wyspę i jakie atrakcyjne oferty znajdziemy w biurach podróży.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W stolicy Zanzibaru, w najstarszej części miasta - Stone Town - przyszedł na świat Freddie Mercury
W stolicy Zanzibaru, w najstarszej części miasta - Stone Town - przyszedł na świat Freddie Mercury (Shutterstock.com, Fot: zelenoff)
d3s9z1f

Fascynujący Zanzibar, nazywany również Unguja, wciąż jest dla przeciętnego podróżnika wyspą nieznaną. Warto lepiej poznać ten egzotyczny kierunek, zwłaszcza, że biura podróży prześcigają się w coraz atrakcyjniejszych ofertach wakacji w Tanzanii, często z bezpośrednimi lotami. Propozycje typu last minute obejmują zazwyczaj tydzień na rajskiej wyspie z przelotami i dwoma posiłkami dziennie lub formułą all inclusive.

Zanzibar – wycieczka życia do plażowego raju

Nie każdy potrafi wskazać Zanzibar na mapie. Wyspa usytuowana jest na Oceanie Indyjskim, u wschodnich wybrzeży Afryki i należy do Tanzanii. Według lokalnego zwyczaju, nie przestawia się tu zegarków, a rytm dobowy reguluje wschód słońca. Przez cały rok dzień zaczyna się więc tutaj o 6 rano i panuje ogólna atmosfera lenistwa. Wyspa znana jest z produkcji przypraw, przede wszystkim goździków, określanych jako "zanzibarskie złoto". 90 proc. światowych zbiorów tej przyprawy pochodzi właśnie stąd.

Shutterstock.com

Krajobraz soczyście zielonego Zanzibaru urozmaicają rosnące wszędzie palmy kokosowe, pochylające się nad szerokimi plażami ze śnieżnobiałym, drobnym piaskiem. Turkusowa woda w oceanie, drewniane chatki i łódki na plaży, bajeczne widoki i świetna baza noclegowa na wysokim poziomie bezbłędnie udoskonalają wizję turystycznego raju.

Zanzibar – pogoda i kuchnia na wyspie

Zanzibar charakteryzuje się iście tropikalnym klimatem, gorącym i wilgotnym, warto więc przyjeżdżać na wyspę przez cały rok. Średnia temperatura powietrza w ciągu doby wynosi tutaj ok. 20 st. C, przy czym w ciągu dnia w najchłodniejszym miesiącu doświadczymy ok. 25 st. C. Temperatura wody w przejrzystym oceanie waha się od 25 do 28 st. C. Opady deszczu są najczęściej przelotne i krótkotrwałe. Oficjalne pory suche trwają od czerwca do października (to szczyt sezonu turystycznego w regionie z najprzyjemniejszą wilgotnością powietrza) oraz od stycznia do lutego (największe upały powyżej 35 st. C z bardzo wysoką wilgotnością). Przez cały rok na Zanzibarze organizowane są wyprawy nurkowe, podczas których można popływać obok rekinów wielorybich, delfinów, żółwi morskich czy kolorowych rybek.

d3s9z1f

W kuchni Zanzibaru łączą się wpływy kilku kultur, co wynika z historii wyspy. Zjemy tutaj zarówno potrawy bardziej europejskie, jak i z Czarnego Lądu, Indii bądź dania wyraźnie arabskie, porządnie doprawione. Lokalną atrakcją jest zwiedzanie plantacji owoców i przypraw, takich jak mango, cytrusy, banany oraz wanilii, kardamonu, cynamonu, kminku, gałki muszkatołowej. Warto również wybrać się na wędkowanie oceaniczne, a potem przyrządzić na grillu własnoręcznie złowione ryby.

Dom w którym wokalista spędził swoje pierwsze lata życia / Wikimedia Commons

Zanzibar – atrakcje turystyczne

W stolicy Zanzibaru o tej samej nazwie, w najstarszej części miasta - Stone Town - przyszedł na świat Freddie Mercury (właściwie Farrokh Bulsara). Prawo tutaj na tyle restrykcyjne, więc radykalni muzułmanie, z racji tego, że Freddie był gejem, skutecznie zablokowali okrągłą rocznicę urodzin nieżyjącego wokalisty Queen. Stone Town zostało w całości wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Poza tą dzielnicą w Zanzibarze, należy zobaczyć ruiny Pałacu Bargasha, Pałac Sułtana, fort, dawny targ niewolników oraz Pałac Cudów.

Freddie Mercury / DPA /PAP

Do najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych wyspy należy również Więzienna Wyspa, słynna z powodu ruin starego więzienia i sprowadzonych z Seszeli gigantycznych, wolno żyjących żółwi oraz egzotyczne zoo. Warto sprawdzić także ciekawostki przyrodnicze Zanzibaru: Rezerwat Przyrody Jozani Forest, ogromny obszar leśny, gdzie występuje małpa Red Colobus, a także motylarnię Zanzibar Butterfly Centre z 50 gatunkami pięknych owadów.

Shutterstock.com

*Ceny są aktualne na dzień publikacji.

d3s9z1f

Podziel się opinią

Share

d3s9z1f

d3s9z1f