Ziele czarownic na Roztoczu. Tajemnicza wiosenna roślina
Na Roztoczu Południowym można znaleźć lulecznicę ukraińską, trującą roślinę należącą do rodziny psiankowatych. Lasy Państwowe przypominają, co warto wiedzieć o tzw. "ziele czarownic".
30.04.2021 13:34
Lasy Państwowe opublikowały w mediach społecznościowych post, z którego można dowiedzieć się o najważniejszych faktach związanych z lulecznicą ukraińską. Autorem tekstu jest Karol Jańczuk, pracownik Nadleśnictwa Tomaszów, który znalazł tę roślinę w Południoworoztoczańskim Parku Krajobrazowym.
"Opowieści o tym, że lulecznicę można spotkać w roztoczańskich lasach, przewijały się od dłuższego czasu" – wyjaśnił Karol Jańczuk w poście na Facebooku. "Gatunek ten figurował w opisach taksacyjnych, w sieci pojawiały się pojedyncze wzmianki dotyczące jego występowania na tym terenie, ale na próżno szukać obserwatorów przyrody, którym udało się go oznaczyć i potwierdzić, że faktycznie rośnie na Roztoczu" - dodał.
Ziele czarownic – najważniejsze informacje
Lulecznica występuje w Europie Środkowej i Wschodniej, w rejonie Kaukazu i na Zakaukaziu. W Polsce związana jest z Karpatami, zajmuje południe kraju - od Bieszczadów, przez Beskid Niski i pasmo Beskidów w kierunku zachodnim aż po Pieniny. Na terenach nizinnych jest niemal niespotykana, wyjątek stanowiła Kotlina Sandomierska oraz Roztocze.
Dlaczego ta z pozoru niewinnie wyglądająca roślina, której cechą charakterystyczną są grube, dzwonkowate kwiaty, wzbudza tyle emocji? Ponieważ lulecznica ukraińska, czyli Scopolia carniolica, jest silnie trująca - zawiera w sobie toksyczne związki atropinę i skopolaminę. Właśnie z tego powodu nazywana jest zielem czarownic. Co ciekawe, w medycynie ludowej wykorzystywana była jako środek napotny, przeciwbólowy i nasenny.
Lulecznica ukraińska – kwitnie na początku wiosny
Jak przekazuje TVN Meteo, roślina ta preferuje cieniste, wilgotne żyzne lasy i tam też można ją spotkać. A że jest geofitem, kwitnie właśnie teraz, przed rozwojem liści na drzewach.
Źródło: TVN Meteo, Lasy Państwowe