Trwa ładowanie...
d46int0

Ziemia oddycha. Niezwykły film z Auckland wzywa do solidarności

Pandemia koronawirusa to niezwykły cios dla krajów, które żyją z turystyki i podróży. Ale odwołane loty, wstrzymany ruch, zamknięte hotele to dla naszej planety wielka szansa. Dostrzegli ją mieszkańcy Nowej Zelandii.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Film "Papatūānuku oddycha" pokazuje zjawiskową, nowozelandzką przyrodę
Film "Papatūānuku oddycha" pokazuje zjawiskową, nowozelandzką przyrodę (Pixabay.com)
d46int0

Nowa Zelandia słynie z dziewiczej, imponującej przyrody. Turystyka krajowa rozwija się w imponującym tempie. Co roku Nową Zelandię odwiedza ponad milion turystów i liczba ta stale rośnie. Jednak Nowozelandczycy, jak mało która nacja, wykazują się wielkim rozsądkiem w podejściu do naturalnych zasobów.

Dlatego dostrzegają, że czasy pandemii koronawirusa to dla Ziemi niezwykła szansa. Na stronie Visit Auckland, zachęcającej do odwiedzenia największego miasta w kraju, pojawił się film "Papatūānuku oddycha" (Papatūānuku is breathing), który pokazuje zjawiskową, nowozelandzką przyrodę, a jednocześnie nawołuje do wytrwania w zasadach izolacji.

d46int0

Papatūānuku w mitologii maoryskiej to matka ziemia, która daje życie wszystkiemu, co nas otacza. W krótkim klipie widzimy spokojny ocean, majestatyczne góry, potoki i lasy. Narratorka, mała dziewczynka, po angielsku i maorysku opisuje każdy kadr i podkreśla, że dla Ziemi to czas odrodzenia, nabrania oddechu. “Stójmy z dala od siebie, ale zjednoczeni. Gdy to wszystko się skończy, odwiedzicie nas znowu” - apeluje na końcu.

W tych szczególnie trudnych czasach filmik ma słodko-gorzki wydźwięk. Z jednej strony daje nadzieję, z drugiej pokazuje, jak bardzo Ziemi potrzebny był ten odpoczynek od ludzkiej aktywności. I wreszcie, budzi tęsknotę. Za przyrodą, nieograniczonym kontaktem z nią, powrotem do normalności. Pozostaje mieć nadzieję, że gdy Papatūānuku odetchnie, będziemy mogli wyjść z izolacji.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Tu wszystkie sklepy i bary są otwarte

d46int0

Podziel się opinią

Share
d46int0
d46int0