Zima na Podhalu. Ruszył pierwszy wyciąg narciarski, w Tatrach lawinowa "dwójka"
Od kilku dni w całej Polsce panuje zimowa aura. Dzięki temu w Bukowinie Tatrzańskiej ruszył pierwszy w tym sezonie wyciąg. Narciarze mogą już jeździć na stoku UFO.
Dzięki panującej od kilku dni mroźnej pogodzie armatki mogły produkować sztuczny śnieg. Do zgromadzenia odpowiedniej warstwy białego puchu przyczyniły się też opady śniegu. Na stoku w Bukowinie Tatrzańskiej już pojawili się pierwsi miłośnicy białego szaleństwa.
Otwarcie sezonu na Podhalu - wszystkie wyciągi ruszą do połowy grudnia
Również w innych stacjach narciarskich armatki śnieżne pracują pełną parą, w dzień i w nocy. Jeżeli pogoda będzie sprzyjała i pod Tatry nie przyjdzie wiatr halny, to wszystkie stacje narciarskie ruszą już w sobotę 14 grudnia.
Od kilku dni pod Tatrami utrzymują się ujemne temperatury. Prognozy na najbliższy tydzień też są optymistyczne dla miłośników białego szaleństwa. Na Podhalu nadal będzie panował mróz. Zapowiadane są też dalsze opady śniegu.
Jak dowiedziała się PAP, w największym ośrodku narciarskim na Podhalu – w Białce Tatrzańskiej, wyciągi najprawdopodobniej ruszą od 11 grudnia.
Tatry z zagrożeniem lawinowym
Zimowe warunki panują także w Tatrach. W poniedziałek, 29 listopada ratownicy TOPR ogłosili go po raz pierwszy w tym sezonie. Pierwszy, najniższy stopień zagrożenia lawinowego, zamienił się we wtorek po południu w drugi - umiarkowany.
Powyżej górnej granicy lasu należy zwrócić uwagę na efekty działania wiatru i omijać nawiane poduchy śniegu. Im wyżej tym intensywniejsze działanie wiatru i sytuacja lawinowa bardziej niekorzystna. Prognozowane opady śniegu wraz z bardzo silnym wiatrem mogą w krótkim czasie pogorszyć sytuację - czytamy w komunikacie TOPR.
Wszystkie szlaki pokryte są warstwą śniegu, pod którą może zalegać lód. W dalszym ciągu jest bardzo ślisko - ostrzega TPN. Poruszanie się w warunkach zimowych, zwłaszcza w wyższych partiach Tatr, wymaga doświadczenia w ocenie lokalnego zagrożenia lawinowego oraz posiadania odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, kask, lawinowe ABC) i umiejętności posługiwania się nim. Na wycieczki w niższe partie gór zalecamy zabrać raczki oraz kijki - radzą pracownicy TPN.
Źródło: PAP, TOPR, TPN