Trwa ładowanie...
15-03-2010 11:07

Złota uliczka - Praga

Jest nie tylko jedną z największych atrakcji praskiego zamku, leżącego na hradczańskim wzgórzu, ale też całych Czech.

Złota uliczka - PragaŹródło: Czech tourism
d2s4vge
d2s4vge

Jest nie tylko jedną z największych atrakcji praskiego zamku, leżącego na hradczańskim wzgórzu, ale też całych Czech.

Otoczona nimbem tajemniczości, związana z licznymi przypowieściami i legendami, artystowsko intrygująca. Powstała jako uliczka dla złotników (stąd nazwa!), pracujących na rzecz czeskiego dworu, znajduje się między późnogotyckim i romańskim obwarowaniem praskiego zamku. W XVI w. zamieszkiwali ją alchemicy, którzy „palili kamień filozoficzny i zatruwali promienie księżyca”. Tak przynajmniej pisał w powieści „Golem” okultysta i kabalista, twórca powieści grozy – Gustav Meyrink.

Rzeczywiście – Rudolf II Habsburg – król czeski i jednocześnie cesarz Świętego Cesarstwa narodu Niemieckiego - osiedlił w doklejonych do zamkowego muru domkach magów i alchemików, którzy obiecywali wynalezienie kamienia filozoficznego. Cztery wieki temu nie było w tym nic dziwnego – czarna magia towarzyszyła poczynaniom wielu władców. Sprowadzeni alchemicy przy pomocy owego kamienia mieli przemieniać zwykłe metale w szlachetne złoto… Niestety, oczekiwań Rudolfa nie spełnili, a cesarz – nie wiadomo czy z tego powodu – trapiony lękami powoli popadał w obłęd, którego konsekwencją były próby samobójcze. Skończyło się pokojowym usunięciem z tronu, głównie dzięki staraniom brata Maciejami Habsburga. Ten z kolei też źle skończył, wplątując kraj w wyniszczającą wojnę trzydziestoletnią…

Na dwa, czy nawet trzy wieki Złota uliczka podupadła, mieszkała nań praska biedota. Sto lat temu tajemniczym miejscem zainteresowali się artyści. W domku pod nr 22, w mieszkaniu wynajmowanym przez rodzoną siostrę Ottę, mieszkał w latach 1916-17 genialny pisarz Franz Kafka. Aż trudno dziś uwierzyć, patrząc na tłumy kłębiących się turystów, że Kafka odnalazł tu samotność i mógł w spokoju tworzyć pełne mroku i niepokoju powieści. Z kolei w domku pod nr 12, u pisarza i urzędnika Jiriego Maranka spotykali się pod koniec lat 20. poeci o nastawieniu egzystencjalno-surrealistycznym: Franciszek Halas, Vitezslav Nezval i Jaroslav Seifert. Ten ostatni pod koniec życia, w 1984 r. dostał za swą twórczość literacką Nagrodę Nobla.

d2s4vge

Oprócz szeregu malowniczych domków, po zachodniej stronie Złotej uliczki znajduje się Biała Wieża – dawne więzienie i katownia. To tu był przetrzymywany, pod zarzutem magii i czarów, XVI-wieczny angielski szarlatan Edward Kelley. Ta tajemnicza postać zainspirowała z kolei znanego polskiego powieściopisarza – Zbigniewa Nienackiego. W jego książce „Pan Samochodzik i tajemnica tajemnic” główny bohater stara się rozwikłać zagadkę talizmanu Kelleya, co ma pomóc z kolei w schwytaniu całkiem współczesnej szajki złodziei, trudniących się przemytem ikon z polskich Bieszczadów do Austrii. Wątek kryminalny powieści jest skomplikowany, lecz od razu widać, jak ogromne wrażenia na pisarzu zrobiła Praga. Jak wspomina: „Wędrówka po nim (tym mieście – red.) jest nieustającą przygodą, bo co krok zaskakuje jakiś piękny zakątek. Trzeba by tu żyć długie lata, aby poznać wszystkie urocze zaułki, bulwary, skwery, place i placyki.” Powieść Nienackiego doczekała się w 1988 r. ekranizacji – film nosi tytuł „Pan Samochodzik i praskie
tajemnice”, a jedną z głównych ról gra Leon Niemczyk.

Czy po takiej dawce tajemnic Złota uliczka nie staje się jeszcze bardziej intrygująca?

Tekst: Dariusz Rostkowski, zdjęcia: Czech tourism

Z powodu ogromnej ilości turystów, od kilku lat wprowadzono bilety wstępu na Złotą uliczkę – wejściówka obejmuje również zwiedzanie najznakomitszych zabytków Hradczan: Zamku Królewskiego i bazyliki Św. Jerzego; kosztuje 250 koron czeskich (ok. 40 zł). W tutejszych sklepikach można kupić pamiątki: ceramikę, marionetki, pacynki, papeterię, fajki, książki itp. Uwaga, po godz. 18.00 wstęp na Złotą uliczkę jest bezpłatny.

d2s4vge

Złota uliczka najpopularniejsza wśród czytelników Waszych Podróży!

Praska Złota uliczka zwyciężyła w rozpisanym na naszych stronach internetowych www.waszepodroze.pl plebiscycie na najpopularniejszą ulicę świata (szczegółowe wyniki podaliśmy w numerze 12 magazynu). Praga zdobyła 1572 z 10 001 oddanych głosów, co oznacza, że wybrało ją 15,7 proc. „naszych” internautów. O zwycięstwo walczyła do ostatniej chwili z Aleją Pól Elizejskich w Paryżu, jednak na koniec miała o pięć głosów więcej, niż „francuska piękność”. Czeska słynna uliczka wyprzedziła też nie mniej słynne nowojorskie Wall Street (o 157 głosów).

d2s4vge
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2s4vge