Złote Pinezki 2023 przyznane. Te miejsca trzeba zobaczyć
Aż 16 zamków i pałaców zostało laureatami Złotych Pinezek 2023. Google przyznaje to wyróżnienie na podstawie ocen i opinii użytkowników, korzystających z map. W ten sposób wyłoniono najciekawsze atrakcje w każdym z województw w Polsce.
Google Maps to aplikacja przydatna nie tylko do nawigowania w czasie podróży. Opinie osób korzystających z map to skarbnica wiedzy o atrakcjach turystycznych, hotelach, restauracjach, szlakach czy centrach handlowych. Właśnie na podstawie ocen i opinii użytkowników Map Google wyłoniono tegorocznych laureatów kolejnej edycji plebiscytu Złote Pinezki. W każdym z województw wyróżniono jeden turystyczny obiekt.
Najbardziej wyjątkowe zamki i pałace w kraju
W województwie dolnośląskim turyści najlepiej ocenili Zamek Książ, który uzyskał ocenę 4,7 i zgromadził niemal 44 tys. opinii. Wałbrzyski zabytek to trzeci co do wielkości zamek w Polsce, który od lat przyciąga rzesze turystów. Z kolei Zamek Krzyżacki w Radzyniu Chełmińskim został uznany za najpiękniejszą budowlę województwa kujawsko-pomorskiego. Tutaj w podziemiach zobaczyć można wystawy m.in. makiet budowli średniowiecznych i narzędzi tortur.
Województwo lubelskie pochwalić może się Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, które swoją pierwszą Złotą Pinezkę zdobyło już trzy lata temu. Muzeum mieści się w późnobarokowym pałacu, który jest jedną z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich w naszym kraju. Będąc w Lubuskiem, koniecznie odwiedzić trzeba nagrodzone ruiny XVII-wiecznego pałacu w Zatoniu, natomiast w Łódzkiem - zamek w Oporowie. To tutaj zobaczyć można dzieła sztuki i wyroby rzemiosła artystycznego prezentujące kulturę szlachecką.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wybrała się nad Morskie Oko. To ją zaskoczyło
W Małopolsce wyróżniono jedną z najbardziej rozpoznawalnych budowli w naszym kraju, czyli Zamek Królewski na Wawelu, zaś na Mazowszu - Zamek Królewski w Warszawie.
Planując wycieczkę na Opolszczyznę, koniecznie trzeba znaleźć czas na zobaczenie Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. Zachowany do dziś wystrój rzeźbiarski bramy wjazdowej zaliczany jest do najcenniejszych zabytków sztuki odrodzenia. A w krypcie grobowej świątyni zamkowej pw. św. Jadwigi pochowanych jest co najmniej 43 przedstawicieli rodziny książęcej, co czyni ją największą nekropolią dynastii Piastów.
Te miejsca trzeba odwiedzić
Zamek Lubomirskich i Potockich w Łańcucie wygrał w województwie podkarpackim, natomiast perełka Białegostoku, czyli Pałac Branickich na Podlasiu. Najwspanialszy zamek średniowiecznej Europy, wyróżniony na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, czyli zamek w Malborku otrzymał Złotą Pinezkę, jako budowla z województwa pomorskiego.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Zamek Ogrodzieniec, który został zbudowany za czasów króla Kazimierza Wielkiego na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej, to z kolei laureat z województwa śląskiego. Stanowi on przykład kunsztu dawnych budowniczych, którzy przez stulecia uczynili z Ogrodzieńca imponującą magnacką rezydencję.
Użytkownicy i użytkowniczki Map Google najwyżej w województwie świętokrzyskim ocenili Instytucję Kultury Zamek Krzyżtopór w Ujeździe. To już drugie wyróżnienie dla tego zamku, bowiem pierwszą Złotą Pinezkę zabytek otrzymał w 2020 roku, kiedy to wyłaniano laureatów w kategorii atrakcje turystyczne.
Najwyższe noty w województwie warmińsko-mazurskim uzyskało Muzeum Warmińskie w Lidzbarku Warmińskim, nazywane "Malowanym zamkiem" i "Wawelem Północy", zaś w województwie wielkopolskim - zamek w Gołuchowie, czyli Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu. Ta wczesnorenesansowa budowla wzniesiona w 1560 r. przez Rafała Leszczyńskiego, wojewodę brzeskokujawskiego, w XIX wieku przebudowana została dzięki Izabeli z Czartoryskich Działyńskiej, gromadzącej w zamku znakomite kolekcje sztuki, które zobaczyć powinien każdy.
W ostatnim nagrodzonym województwie, zachodniopomorskim, wyróżniony został Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie.