Trwa ładowanie...

Złoty Tydzień w Chinach. Jak to jest, kiedy ponad miliard ludzi ma jednocześnie urlop?

Nie ma się co dziwić, że niektóre atrakcje mogą być "nieco" oblegane, jeśli ponad miliard ludzi zaczyna w tym samym czasie urlop. O ile Chiny warto odwiedzać przez okrągłe 12 miesięcy, to lepiej unikać je przez 7 dni w roku, kiedy obchodzone jest święto narodowe, nazywane Złotym Tygodniem.

Share
Złoty Tydzień w Chinach. Jak to jest, kiedy ponad miliard ludzi ma jednocześnie urlop?Źródło: Reuters
d1vix3p

Złoty Tydzień zawsze rozpoczyna się 1 października i trwa, jak wskazuje nazwa, 7 dni, które są czasem wolnym od pracy. W tym roku obchodzono go wyjątkowo przez 8 dni.

Według szacunków Chińskiej Akademii Turystyki, aż 705 mln z 1,4 mld obywateli Państwa Środka udało się w podróż, z czego 6 mln za granicę. To wzrost o 10 proc. w porównaniu do roku poprzedniego.

Kolejka na dworcu kolejowym w mieście Suzhou / Reuters
Źródło: Kolejka na dworcu kolejowym w mieście Suzhou / Reuters

Choć Chiny długie i szerokie, 700 mln dodatkowych osób podróżujących po kraju sprawia, że dostanie się do najważniejszych atrakcji czy próba przemieszczenia się każdym środkiem transportu do popularnych miast jest istnym koszmarem.

Reuters
Źródło: Reuters

Dokąd pojechało najwięcej osób? Okazuje się, że do górzystego regionu Yunnan, położonego nad rzeką Jangcy Suzhou czy modnego kurortu Sanya w prowincji Hajnan, nazywanego "chińskimi karaibami". Są tu liczne sanatoria, luksusowe hotele, muzea i odbywają się międzynarodowe festiwale. Miasta pękały w szwach, co świetnie widać na zdjęciach.

Reuters
Źródło: Reuters

Ogromny wzrost turystów był zauważony w każdym turystycznym zakątku Chin. Tłumy doskwierały nawet w tak ogromnych metropoliach, jak w 25-milionowych Szanghaju czy 22-milionowym Pekinie.

d1vix3p

Dokąd obywatele Chin podróżowali za granicę?

Najwięcej udających się za granicę chińskich turystów odwiedziło w czasie Złotego Tygodnia Tajlandię i Japonię - wynika z raportu agencji turystycznej. Kolejne miejsca zajmują Stany Zjednoczone, Singapur, Australia, Kanada, Wietnam, Włochy, Rosja i Malezja.

Zobacz też: Skaner w toalecie. Nowy pomysł chińskich władz

d1vix3p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vix3p