Zmarł Pedro. Był najstarszy w Europie
W komunikacie wydanym przez władze barcelońskiego ogrodu zoologicznego poinformowano, że zmarł najstarszy biały nosorożec w Europie. Zwierzę o imieniu Pedro miało 54 lata.
17.10.2023 | aktual.: 17.10.2023 07:24
Informacja o śmierci najstarszego nosorożca białego w Europie została przekazana w poniedziałek 16 października br.
Wyjątkowy osobnik w Europie
Według informacji, jakie podały władze zoo, znajdującego się na północnym wschodzie Hiszpanii, Pedro w ostatnich tygodniach wyraźnie podupadł na zdrowiu. Zwierzę cierpiało m.in. na choroby stawów.
Pedro był wyjątkowym okazem na skalę europejską, bowiem nosorożce białe zazwyczaj dożywają maksymalnie 40, a w wyjątkowych sytuacjach 45 lat, ten żył aż 54. Powodem śmierci okazał się właśnie zaawansowany jak na ten gatunek ssaka wiek. Przy tej okazji zoo w stolicy Katalonii przypomina, że od 2003 r. Pedro przebywał w ich ogrodzie, a wcześniej żył w innych zamkniętych ośrodkach na terenie Hiszpanii, do której trafił z Republiki Południowej Afryki w 1972 r.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Informując o śmierci nosorożca białego, władze hiszpańskiego ogrodu zoologicznego podały, że Pedro był zwierzęciem o wyjątkowo spokojnym oraz bardzo towarzyskim usposobieniu.
Nosorożec biały
Gatunek nosorożca białego występuje głównie w południowej części Afryki. Aktualnie na świecie żyje około 800 okazów tego gatunku, zaś w Europie - 339. Jest największym z obecnie żyjących gatunków nosorożców. U schyłku XIX wieku gatunek znalazł się na krawędzi wymarcia, a przy życiu pozostało około 20-50 osobników w parku KwaZulu-Natal w RPA. Po wielu latach ochrony populacja nosorożca białego osiągnęła pod koniec 2010 r. liczebność ponad 20 tys. osobników.
Nosorożec biały uzbrojony jest w dwa rogi. Pierwszy osiąga długość nawet do 1,5 m. Przedstawiciele tego gatunku są zdecydowanie mniej agresywni od nosorożca czarnego.
Źródło: PAP/Zoo de Barcelona