Trwa ładowanie...

Zmiana czasu 2022. Kiedy przestawiamy zegarki?

Marzec to czas przemian i wykluwania się z zimowego marazmu. W tym miesiącu czeka nas zarówno równonoc wiosenna, jak i zmiana czasu z zimowego na letni. Kiedy należy przestawić zegarki?

Zegarki przestawiamy już pod koniec marca Zegarki przestawiamy już pod koniec marca Źródło: Adobe Stock, fot: Dmitry Andreev
d4a08vr
d4a08vr

Zmiana czasu na letni to oficjalne pożegnanie zimy i przestawienie się na tryb dłuższych dni i krótszych nocy. Zegarki przestawiamy już za nieco ponad dwa tygodnie.

Kiedy zmiana czasu z zimowego na letni?

W 2022 r. zegarki należy przestawić w nocy z soboty 26 na niedzielę 27 marca. O godz. 2:00 wskazówki przesuniemy do przodu, czyli na godzinę 3:00.

O tej porze roku słońce wstaje ok. godz. 6 rano, a zachodzi ok. 17:30. Przesuwając wskazówki o godzinę do przodu, wydłużymy dzień.

d4a08vr

Kiedy koniec zmiany czasu?

Kwestia zmiany czasu z zimowego na letni i na odwrót jest dyskutowana na forum europejskim już od kilku lat. Jak dotąd nie udało się jednak podjąć ostatecznej decyzji w sprawie zaprzestania tej praktyki.

Według unijnej dyrektywy z 2019 r. zmiana czasu w marcu 2021 r. miała być ostatnią w historii. Zeszłoroczne plany pokrzyżowała jednak pandemia koronawirusa.

Po co właściwie zmiana czasu?

Zmiana czasu zakłada optymalne wykorzystanie światła słonecznego, dlatego właśnie wiosną, gdy słońce wstaje wcześniej, zmieniamy czas o godzinę, przestawiając zegarki do przodu. W okresie jesienno-zimowym dni są coraz krótsze, a słońce wstaje później i szybciej zapada zmrok – wtedy cofamy zegarki o godzinę.

Po co zmieniamy czas na zimowy i letni? Ekspert tłumaczy

d4a08vr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4a08vr

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj