Zmiana czasu na letni. Kiedy przestawiamy zegarki?

W przyszłym tygodniu oficjalnie rozpoczyna się wiosna, a w prognozach pogody coraz częściej pojawiają się temperatury przekraczające 10 st. C. To moment, gdy wszyscy wyczekują też zmiany czasu, która "wydłuża" dzień, sprawiając, że zmrok zapada godzinę później. Kiedy należy przestawić zegarki?

Zmiana czasu na letni już niedługo
Zmiana czasu na letni już niedługo
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
oprac. IKO

13.03.2024 12:04

Zmiana czasu na letni to ostateczny dowód na to, że żegnamy zimę, więc jest to dość wyczekiwana data.

Zmiana czasu na letni - marzec 2024

Kiedy dokładnie nastąpi zmiana czasu w Polsce? Wbrew pozorom to jeszcze nie kwestia dni, a tygodni. Zegarki należy przestawić w nocy z soboty 30 marca na niedzielę 31 marca. Krótko mówiąc w Wielkanoc pośpimy krócej.

O godz. 2:00 wskazówki należy przesunąć do przodu, czyli na godz. 3:00. Wówczas zacznie obowiązywać czas letni, a dni będą wydawać się dłuższe. Obecnie zachód słońca przypada na godz. 17:40. 30 marca będzie to już godz. 18:07, co oznacza, że od Wielkanocy ciemno się będzie robić już po godz.19:09.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kiedy koniec ze zmianą czasu w Europie?

Praktykę zmiany czasu przyjęła w 1973 r. - po kryzysie naftowym - większość państw rozwiniętych gospodarczo, a od 1996 r. jest ona uregulowana prawem Unii Europejskiej. Takie działanie miało spowodować efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego.

Aktualnie czas letni stosowany jest w prawie siedemdziesięciu krajach na świecie, m.in. prawie we wszystkich państwach w Europie.

Dodajmy, że zmiana czasu w marcu 2021 r. miała być ostatnią w historii, według unijnej dyrektywy z 2019 r.. Pandemia pokrzyżowała jednak te plany.

Unia Europejska zaleciła, aby kraje członkowskie kontynuowały swoje regulacje dotyczące czasu letniego i zimowego przez pięć kolejnych lat, czyli w latach 2022-2026.

W Polsce aktualnie obowiązuje rozporządzenie, które reguluje zmiany czasu do października 2026 r., czyli potrwają one jeszcze co najmniej dwa lata.

Źródło artykułu:WP Turystyka
zmiana czasuczas letniczas zimowy
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)