Trwa ładowanie...
d3n01t7

Zmiana czasu na zimowy 2020. Kiedy będziemy musieli przestawić zegarki?

Już niebawem czeka nas kolejna zmiana czasu. Nie wszyscy jednak pamiętają, kiedy to nastąpi oraz w którą stronę trzeba będzie przestawić zegarki. Czy Unia Europejska zrezygnuje ze zmiany czasu, tak, jak wcześniej zapowiadała?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Najbliższa zmiana czasu czeka nas pod koniec października
Najbliższa zmiana czasu czeka nas pod koniec października (Getty Images)
d3n01t7

Wiele osób poszukuje w sieci informacji na temat zmiany czasu z letniego na zimowy. Druga zmiana godziny w 2020 r. nastąpi w nocy z soboty 24 października na niedzielę 25 października. O godz. 3:00 przesuniemy wskazówki zegara o godzinę do tyłu, czyli na 2:00. Na szczęście w większości przypadków zegarki przestawią się automatycznie – mowa np. o smartfonach. Ponadto przesunięcie godziny do tyłu oznacza, że będziemy spać o 60 minut dłużej.

Zmiana czasu – kiedy została wprowadzona w Polsce?

d3n01t7

W Polsce zmiana czasu została wprowadzona po raz pierwszy w 1919 r. Do 1995 r. czas letni w naszym kraju był odwoływany w ostatnią niedzielę września (a wprowadzany w ostatnią niedzielę marca tak, jak obecnie). Wcześniej dni zmiany czasu w Polsce były ogłaszane w Monitorze Polskim i tak na przykład w 1964 r. zmiana czasu na letni nastąpiła dopiero 31 maja, a na zimowy 27 września.

Czy Unia Europejska zrezygnuje ze zmiany czasu?

We wrześniu 2018 r. Komisja Europejska złożyła wniosek w sprawie zniesienia sezonowych zmian czasu. W uzasadnieniu napisano, że po raz pierwszy zmianę czasu wprowadziły Niemcy i Francja, już w czasie I wojny światowej. Miało to na celu oszczędzanie węgla używanego do oświetlenia.

d3n01t7

Zasadność zmiany czasu w dzisiejszych realiach bywa jednak kwestionowana. Z pewnością szkodliwe dla rynku wewnętrznego Unii Europejskiej byłoby nieskoordynowanie zmiany czasu, w poszczególnych krajach. Zaprzestanie stosowania tego mechanizmu powinno objąć wszystkie państwa wspólnoty.

Konkretne daty ewentualnego odstąpienia od zmian czasu i przejścia wyłącznie na czas letni lub czas zimowy prawdopodobnie zostaną ogłoszone jeszcze w tym roku. Termin rezygnacji ze zmian czasu przesunięto wstępnie na 1 kwietnia 2021 roku, jednak bardziej prawdopodobna data to jesień 2021 r.

Skąd wzięła się niezwykła precyzja Egipcjan. Eksperyment

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3n01t7

Podziel się opinią

Share
d3n01t7
d3n01t7