Trwa ładowanie...

Zmiany na Śnieżce. "Nie jest to dla naszej wygody"

Karkonoski Park Narodowy (KPN) poinformował, że w przyszłym tygodniu na szczycie Śnieżki zostaną zamontowane tablice informujące o ruchu jednokierunkowym. Rozwiązanie ma usprawnić poruszanie się w jednym z najpopularniejszych miejsc w Karkonoszach.

Turyści w drodze na Śnieżkę Turyści w drodze na Śnieżkę Źródło: Adobe Stock, fot: Marcin
d2eibro
d2eibro

W sezonie letnim Karkonoski Park Narodowy przyciąga prawdziwe tłumy turystów, w ubiegłym roku było to odpowiednio - ponad 330 tys. w lipcu i niemal 340 tys. w sierpniu. Wiele osób za cel obiera Śnieżkę, czyli najwyższy szczyt Karkonoszy oraz Sudetów - dziennie potrafi wejść na nią ok. 10 tys. osób, co powoduje nawet tworzenie się kolejek i zatorów.

Z tego względu KPN postanowił wprowadzić na niektórych szlakach ruch jednokierunkowy.

Zmiany na Śnieżce. Ruch jednokierunkowy na popularnych szlakach

"W przyszłym tygodniu planujemy zamontowanie tabliczek o ruchu jednokierunkowym na szczyt Śnieżki szlakiem czerwonym i czarnym, czyli zakosami. Będzie nim można jedynie wchodzić, a schodzić i wchodzić będzie można Drogą Jubileuszową, czyli szlakiem niebieskim. Rozwiązanie ma usprawnić ruch na szczyt" - napisali pracownicy parku w mediach społecznościowych.

Warto przypomnieć, że przez Śnieżkę przebiegają cztery szlaki:

  • czerwony (tzw. Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej) na Przełęcz Okraj (kierunek wschodni) i Równię pod Śnieżką,
  • czarny do Karpacza przez Śląską Drogę,
  • niebieski na Przełęcz Okraj przez Skalny Stół (kierunek wschodni) i do Karpacza przez Mały Staw,
  • żółty (Velká Úpa), czyli trasa pod wyciągiem krzesełkowym (czeski, z 370 stopniami).
d2eibro

Internauci podzieleni. "Będzie tak, jak z siatkami"

Rozwiązanie zapowiedziane przez Karkonoski Park Narodowy wywołało sporo komentarzy. Wielu internautów wyraziło obawę, że turyści będą ignorować znaki.

"Z racji tego że u nas umiejętność czytania ze zrozumieniem jest... średnia, to podejrzewam, że będzie tak, jak z siatkami. Czyli jak co roku, każdy będzie wchodził i schodził jak mu się podoba" - pisze jedna z kobiet. "Mam pewne wątpliwości, czy wszyscy zrozumieją zasady" - dodaje inna.

Niektórzy uznali je nawet za ograniczanie dostępu do gór. "Całkiem zamknijcie. Wtedy nikt nie będzie burzył urzędniczego błogostanu..." - napisał internauta. "Nie jest to dla naszej wygody" - odpisał w odpowiedzi Karkonoski Park Narodowy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Ile kosztują wakacje w Chorwacji? "Można się zamknąć w 7 tys. zł"

d2eibro
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2eibro

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj