Trwa ładowanie...

Zmiany w Łotwie. Wraca historyczna nazwa Moskiewskiego Przedmieścia

Władze Rygi zadecydowały w przeddzień, obchodzonego w Rosji 9 maja, dnia zwycięstwa, że rezygnują z dotychczasowej nazwy dzielnicy, leżącej na prawym brzegu Dźwiny. W centrum stolicy Łotwy nie będzie już Moskiewskiego Przedmieścia.

Słynna dzielnica w Rydze zmieni nazwę na historyczną Słynna dzielnica w Rydze zmieni nazwę na historyczną Źródło: Adobe Stock, fot: KAVALENKAU PAVEL
d1ttlww
d1ttlww

Miejska komisja rozwoju urbanistycznego przekazała, że zmiany te mają związek z kontynuacją procesu pozbywania się nazw związanych z okupacją sowiecką.

Nie będzie już w Rydze Moskiewskiego Przedmieścia

- Nie będzie już więcej miejsc w Rydze, które swoim nazewnictwem gloryfikują Moskwę – przekazał wice mer Rygi Edvards Ratnieks.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Bałkański kraj przyciąga turystów. Cenami konkuruje z Chorwacją

Dzielnica funkcjonująca dotychczas pod nazwą Moskiewskie Przedmieście (znana też jako Maskaczka), to jedna z najstarszych dzielnic Rygi na trasie na wschód w kierunku Moskwy. W okolicy znajduje się m.in. utrzymany w stylu stalinowskiego pałacu gmach Łotewskiej Akademii Nauk.

d1ttlww

Moskiewskie Przedmieście zrzeknie się nazwy konotującej rosyjskie wpływy i przybierze dawną nazwę Łatgalskie Przedmieście.

To kolejne miejsce w Łotwie, które rezygnuje z prorosyjskich nazw

Lokalna telewizja LSM przypomniała, że w ubiegłym roku także Park Łatgalski oraz ulica Łatgalska odzyskały swoje historyczne nazwy, odnoszące się wcześniej do rosyjskiej stolicy. Łatgalia to historyczna kraina we wschodniej części Łotwy.

d1ttlww

Zgodnie z decyzją władz, nowa nazwa Łatgalskie Przedmieście pojawi się w krajowym i miejskim systemie informacji kartograficznej i geoprzestrzennej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1ttlww
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ttlww