Koło podbiegunowe. 10 miast

Koło podbiegunowe. 10 miast

Za kołem podbiegunowym są nie tylko wioski Eskimosów i arktyczne stacje badawcze. Tu toczy się wielkomiejskie życie, a populacja mieszkańców przekracza czasem 100 tysięcy. Zapraszamy was do miast najdalej wysuniętych na północ!

Za kołem podbiegunowym są nie tylko wioski Eskimosów i arktyczne stacje badawcze. Tu toczy się wielkomiejskie życie, a populacja mieszkańców przekracza czasem 100 tysięcy. Zapraszamy was do miast najdalej wysuniętych na północ!

Murmańsk znajduje się w pobliżu granicy z Finlandią i Norwegią. Założony w 1916 roku, początkowo nazywał się Romanow na Murmanie. Nazwa miała nawiązywać zarówno do panującej dynastii carów, jak i północnych ziem położonych nad Morzem Barentsa.

at/if

1 / 9

Tromsø, Norwegia

Obraz
© Martin Bekkelund, Licencja Creative Commons, flickr.com

To największe miasto północnej Norwegii leży wyspie Tromsøya. Znajduje się tu najdalej wysunięta na północ uczelnia Universitetet i Tromsø. Mimo położenia za kołem polarnym, klimat w mieście jest łagodny. Noc polarna trwa tu od 27 listopada do 19 stycznia, a dzień od 19 maja do 27 lipca.

2 / 9

Norylsk, Rosja

Obraz
© Expo Socialism, Licencja Creative Commons, flickr.com

Norylsk został zbudowany przez więźniów w latach 30. XX wieku i należy do tzw. zamkniętych miast w Rosji. Jest jednym z najbardziej wysuniętych na północ aglomeracji na świecie. Liczy ponad 130 tysięcy mieszkańców.

3 / 9

Monczegorsk, Rosja,

Obraz
© oldcyber, Licencja Creative Commons, flickr.com

Monczegorsk leży w obwodzie murmańskim a sam rozwój zawdzięcza pomyłce. Według naukowca Aleksandra Fersmana miały się tam znajdować bogate złoża niklu i miedzi. Mimo, że analiza badawcza okazała się błędna, miasto i tak powstało. Obecnie liczy ok. 50 tysięcy mieszkańców.

4 / 9

Kirowsk, Rosja

Obraz
© acidka, Licencja Creative Commons, flickr.com

Kirowsk to miejsce słynne przede wszystkim z powodu wydobywania minerałów powstałych na bazie lawy wulkanicznej. Znajduje się tu również Polarno-Alpejski Ogród Botaniczny, jeden z trzech najbardziej wysuniętych na północ tego typu ogrodów na świecie.

5 / 9

Apatyty

Obraz
© Pablol1987, Licencja Wikimedia Commons

Miasto wzięło swoją nazwę od wydobywanych tu minerałów - apatytów. Służą one do produkcji nawozów sztucznych. Apatyty, czwarte co do wielkości miasto położone za północnym kołem podbiegunowym, liczy obecnie ponad 60 tysięcy mieszkańców.

6 / 9

Bodø, Norwegia

Obraz
© AnneCN, Licencja Creative Commons, flickr.com

Bodø to kolejne norweskie miasto położone na północ od koła podbiegunowego. Słońce świeci tu tylko od 2 czerwca do 10 lipca. Z powodu ugięcia się promieni słonecznych (tzw. refrakcji atmosferycznej) nie ma tu typowej nocy polarnej. Jednak z powodu gór położonych na południe od miasta, słońce nie jest tu widoczne od grudnia do stycznia.

7 / 9

Siewieromorsk, Rosja

Obraz
© Siergiej_Szinkarjuk, Licencja Creative Commons, flickr.com

Siewieromorsk to jedno z zamkniętych miast rosyjskich. Tego typu status administracyjny związany z ograniczeniem przemieszczania się i zamieszkania nadaje się miastom rosyjskim ze względu na znaczenie militarne i atomistykę. W Siewieromorsku stacjonuje Północna Flota Rosyjska. Mieszkają tu oficerowie, ich rodziny oraz żeglarze. Z tego też względu oficjalnie nie ma tu żadnych przestępstw.

8 / 9

Kandałaksza, Rosja

Obraz
© ar2rtos, Licencja Wikimedia Commons

Nad Morzem Białym znajduje się kolejne rosyjskie miasto, które założono za kręgiem polarnym. Pierwsza osada powstała tu w XI wieku i przez kolejne 900 lat ludzie nie zdecydowali się opuścić tego mało przyjaznego miejsca.

9 / 9

Workuta, Rosja

Obraz
© Anton Obolensky, Licencja Wikimedia Commons

Workuta to miasto okryte niechlubną sławą z powodu kilkunastu obozów przymusowej pracy, które znajdowały się w jego pobliżu - tzw. Workutłag. W latach 50. XX wieku przebywało tu ponad 70 tysięcy więźniów. Obecnie jest to miasto górnicze.

at/if

norwegiarosjaaktywnie

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)