EgzotykaHashima - japońska wyspa duchów

Hashima - japońska wyspa duchów

Hashima - japońska wyspa duchów

Ci, którzy premierę najnowszego Bonda mają już za sobą, z pewnością rozpoznają tę wyspę, położoną na Morzu Wschodniochińskim. Hashima to jedno z wielu opuszczonych miejsc, które niegdyś tętniły życiem, a dziś niszczeją strasząc częściowo zdewastowanymi budynkami i domami bez okien. Należy do ponad 500 niezamieszkanych wysp w prefekturze Nagasaki. Z lotu ptaka przypomina okręt wojenny, dlatego częściej nazywana jest przez miejscowych Gunkan-jima (Wyspa - Okręt Wojenny). Jej przerażający wygląd idealnie nadał się do Bonda, ale niezamieszkana prawie od 40 lat, już wcześniej zrobiła w mediach sporą karierę!

Ci, którzy premierę najnowszego Bonda mają już za sobą, z pewnością rozpoznają tę wyspę, położoną na Morzu Wschodniochińskim. Hashima to jedno z wielu opuszczonych miejsc, które niegdyś tętniły życiem, a dziś niszczeją strasząc częściowo zdewastowanymi budynkami i domami bez okien. Należy do ponad 500 niezamieszkanych wysp w prefekturze Nagasaki. Z lotu ptaka przypomina okręt wojenny, dlatego częściej nazywana jest przez miejscowych Gunkan-jima (Wyspa - Okręt Wojenny). Jej przerażający wygląd idealnie nadawał się do jednej ze scen w filmie o agencie 007, ale niezamieszkana od prawie 40 lat wyspa już wcześniej zrobiła w mediach sporą karierę!

if/pw

1 / 6

Opuszczona wyspa ze Skyfall

Obraz
© Licencja Creative Commons by Hisagi, Wikimedia Commons

Hashima, która leży ok. 15 km od Nagasaki, zajmuje powierzchnię ok. 60 tys. m kw. Kiedyś była domem dla tysięcy górników i ich rodzin, którzy pracowali na Morzu Wschodniochińskim przy wydobyciu węgla. Ośrodek miał wieloletnie tradycje - działał od 1887 roku, jednak gdy w latach 60. XX wieku ropa wyparła węgiel, rozpoczęło się masowe zamykanie kopalni w całym kraju.

2 / 6

Opuszczona wyspa ze Skyfall

Obraz
© Licencja Creative Commons by At by At, Wikimedia Commons

Wydobycia węgla na Hashimie oficjalnie zaprzestano w 1974 roku. Wszyscy mieszkańcy opuścili wówczas wyspę i do dziś pozostaje wyludniona. Nie zdecydowano się na zburzenie budynków, więc niszczały one pod wpływem warunków atmosferycznych i działania czasu.

3 / 6

Opuszczona wyspa ze Skyfall

Obraz
© Licencja Creative Commons by Jordy Theiller, Wikimedia Commons

Betonowe bloki bez okien, otoczone charakterystycznym falochronem, straszyły wyglądem i zdecydowały o tym, że miejsce zaczęto nazywać Wyspą Duchów. W 2002 roku Hashima należąca wówczas do koncernu Mitsubishi, została przekazana miastu Takashima, które 3 lata później zostało wchłonięte przez rozrastającą się aglomerację Nagasaki. Wówczas o wyspie usłyszał świat.

4 / 6

Opuszczona wyspa ze Skyfall

Obraz
© Licencja Creative Commons by Jordy Theiller, Wikimedia Commons

Początkowo wpuszczano tu tylko dziennikarzy - materiały telewizyjne i zdjęciowe, które obiegły media wzbudziły fascynację wielu osób. Powstała organizacja non-profit "The Way to World Heritage Gunkan-jima", która intensywnie zabiega o wpisanie wyspy na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

5 / 6

Opuszczona wyspa ze Skyfall

Obraz
© Licencja Creative Commons by Hisagi, Wikimedia Commons

Hashima stała się rozpoznawalną marką w popkulturze. Plan i cała architektura wyspy została przeniesiona do wielu gier komputerowych. Kilka japońskich zespołów muzycznych kręciło tu swoje teledyski. Znalazła się także na okładce jednej z płyt, co dodatkowo przyczyniło się do popularyzacji tego miejsca.

6 / 6

Opuszczona wyspa ze Skyfall

Obraz
© Licencja Creative Commons by At by At, flickr.com

Od 2009 roku, po odpowiednim zabezpieczeniu sypiących się budynków, Hashima została oficjalnie udostępniona zwiedzającym. Wycieczki, które organizują obecnie dwie firmy - Yamasa-Kaiun z Nagasaki i Kyodo Co. z Nomo, z roku na rok zyskują coraz większą popularność. Premiera filmu „Skyfall”, w którym Wyspa Duchów posłużyła za siedzibę ściganego przez Bonda Raoula Silvy, przyniesie temu japońskiemu zakątkowi z pewnością kolejną falę odwiedzających.

if/pw

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)