EgzotykaHawa Mahal - Pałac Wiatrów

Hawa Mahal - Pałac Wiatrów

Hawa Mahal - Pałac Wiatrów

Wyrafinowana architektura i precyzyjne ozdoby nie są wynalazkiem naszych czasów. Wystarczy popatrzeć na Alhambrę w Granadzie czy świątynię Borobudur na Jawie - to prawdziwe dzieła sztuki, które powstały bez użycia skomplikowanych narzędzi czy użycia nowoczesnych technologii. Najwięcej zapierających dech w piersiach budowli, które powalają swoją urodą, a nierzadko również wielkością znajdziemy w Indiach. To tam architektura została podniesiona niemal do rangi religii i niezmiennie zachwyca kolejne pokolenia podróżników odkrywających mistyczne Indie. Świątynie, pałace czy grobowce są od lat atrakcją turystyczną i każdego roku odwiedzają je miliony gości z całego świata. Oto jeden z tych cudów architektury - Pałac Wiatrów.

Wyrafinowana architektura i precyzyjne ozdoby nie są wynalazkiem naszych czasów. Wystarczy popatrzeć na Alhambrę w Granadzie czy świątynię Borobudur na Jawie - to prawdziwe dzieła sztuki, które powstały bez użycia skomplikowanych narzędzi czy zastosowania najnowocześniejszych technologii. Najwięcej zapierających dech w piersiach budowli, które powalają swoją urodą, a nierzadko również wielkością znajdziemy w Indiach. To tam architektura została podniesiona niemal do rangi religii i niezmiennie zachwyca kolejne pokolenia podróżników. Świątynie, pałace czy grobowce są od lat atrakcją turystyczną i każdego
roku odwiedzają je miliony gości z całego świata. Oto jeden z tych cudów architektury - Pałac Wiatrów.

at/if

1 / 6

Koronkowy cud architektury

Obraz
© plusgood, Licencja Creative Commons, flickr.com

Pałac Wiatrów, czyli Hawa Mahal znajduje się w Dźajpurze w zachodnich Indiach. Został zbudowany w 1799 roku dla maharadży Sawai Pratap Singha. Zaprojektował go Lal Chand Usta w formie korony Kryszny. To najbardziej rozpoznawalny obiekt w Różowym Mieście, jak często nazywany jest Dźajpur.

2 / 6

Koronkowy cud architektury

Obraz
© Christian Haugen, Licencja Creative Commons, flickr.com

Budynek w większej części składa z koronkowej, czteropiętrowej fasady o wysokości 15 metrów, która przywodzi na myśl plaster miodu. Umieszczono w niej aż 953 okna, przez które damy dworu i żony maharadży mogły wyglądać na ulicę i obserwować, jak wygląda prawdziwe życie Dźajpuru.

3 / 6

Koronkowy cud architektury

Obraz
© Haros, Licencja Wikimedia Commons

Okna, zwane _ jharokha _ to typowe dla hinduskiej architektury podwieszane balkony zdobione kratowaniami i ażurowymi ornamentami. Chodziło o to, by kobiety wyglądające na zewnątrz same mogły pozostać niezauważone.

4 / 6

Koronkowy cud architektury

Obraz
© Haros, Licencja Wikimedia Commons

Cały pałac jest wykonany z różowego i czerwonego piaskowca. Parter i pierwsze piętro fasady kryją pokoje i krużganki, z których korzystały żony maharadży, na trzy pozostałe kondygnacje składają się niewielkie nisze przy oknach.

5 / 6

Koronkowy cud architektury

Obraz
© Haros, Licencja Wikimedia Commons

Hawa Mahal jest częścią Miejskiego Pałacu w Dźajpurze, na który składają się m.in. Pałac Powitań (Mubarak Mahal), Sala Audiencji Prywatnych (Diwan-i-Am) oraz Sala Audiencji Publicznych (Diwan-i-Khas). Znajduje się tu także Zenana, czyli harem, który łączy się z Pałacem Wiatrów plątaniną wąskich korytarzy.

6 / 6

Koronkowy cud architektury

Obraz
© jscoke, Licencja Creative Commons, flickr.com

W Pałacu Wiatrów mieści się obecnie Muzeum Archeologiczne z kolekcją rzeźb i wyrobów lokalnego rzemiosła, z których najstarsze pochodzą z II wieku p.n.e. Jednym z najbardziej osobliwych eksponatów są gigantyczne srebrne kadzie, które służyły do przewożenia wody z Gangesu, gdy maharadża udawał się w podróż poza Indie.

Hawa Mahal znajduje się w południowej części miasta, przy jego głównej ulicy. Można go zwiedzać przez cały tydzień, od 9:00 do 16:30. Bilet wstępu kosztuje 30 rupii, czyli niecałe 2 zł. Wejście do Pałacu znajduje się na tyłach budynku.

at/if

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)