EgzotykaJoga, rumba i belgijskie piwo na liście UNESCO

Joga, rumba i belgijskie piwo na liście UNESCO

Joga, rumba i belgijskie piwo na liście UNESCO
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com | Kobby Dagan

Gorąca, kubańska rumba, tradycyjna, indyjska joga czy słynne belgijskie piwo. To tylko niektóre z nowych pozycji wpisanych na listę ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

W sumie do listy dopisano 24 wyjątkowe pozycje - niektóre przyciągają turystów z całego świata, inne są mniej znane. Do tych drugich należą z pewnością zagrożone pieśni z rejonu Dniepropietrowska, które przekazywane z pokolenia na pokolenie w rodzinach, opowiadają o doli Kozaków. Choć istnieją trzy zespoły wykonujące taki repertuar, ciągłości tradycji zagraża powolne odchodzenie pokolenia znających go ludzi.

Na liście znalazły się też m.in.: tradycja i filozofia indyjskiej jogi, ugandyjskie pieśni i tańce, słoneczny rok chiński, koreańska kultura Jeju Haenyeo (kobiet nurków) czy tradycyjny wyrób ciemnej ceramiki z portugalskiej wsi Bisalhaes koło miasta Vila Real. Co ciekawe, przypomina ona popularne w latach 70. w Polsce siwaki.
*Zobacz też: * Podróżnicze marzenia pokoleń Y i Z

1 / 5

Noworoczne obchody święta Nouruz w 12 krajach

Obraz
© Shutterstock.com

Na listę wpisano także stary perski Nouruz, czyli nowy rok w dniu równonocy wiosennej, który obchodzony jest w Afganistanie, Azerbejdżanie, Indiach, Iranie, Iraku, Kazachstanie, Kirgistanie, Uzbekistanie, Pakistanie, Tadżykistanie, Turkmenistanie i Turcji. Nazwa święta pisana jest różnie, w zależności od kraju, ale wszędzie oznacza nowy dzień.

Świętu towarzyszą obrzędy - od skakania przez ogień lub wodę w Iranie, poprzez rozpalanie ogni u wejścia do domu, po zapasy i wyścigi konne w Kirgistanie. Wszędzie śpiewa się tradycyjne pieśni, tańczy i ucztuje oraz charakterystycznie dekoruje jajka ugotowane na twardo.

2 / 5

Mangal Shobha Yatra, Bangladesz

Obraz
© Shutterstock.com

UNESCO doceniło także noworoczną procesję z 14 kwietnia w Bangladeszu (w tamtejszej kulturze Nowy Rok przypada na 14 lub 15 kwietnia) - Mangal Shobha Yatra - urządzaną przez studentów wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu w Dhakce.

3 / 5

Las Fallas, Hiszpania

Obraz
© Shutterstock.com | pecold

Las Fallas w hiszpańskiej Walencji, czyli święto ognia urządzane 19 marca i poświęcone św. Józefowi to kolejny punkt nowej listy. Jego kulminacją są ogromne, satyryczne figury z papieru i wosku, puszczane z dymem przy huku petard.

Figury często przedstawiają celebrytów czy polityków. Przygotowywane są przez kilka miesięcy specjalnie na tę okazję przez poszczególne wspólnoty miejskie i dzielnice. W trakcie święta odbywają się też uliczne pochody i inne imprezy towarzyszące.

4 / 5

Belgijska tradycja piwna

Obraz
© Shutterstock.com | mango-two-friendly

Piwo w Belgii to coś więcej niż tylko trunek, to część kultury tego kraju, w którym produkuje się ok. 1500 gatunków piwa.

Fachowość i tradycja z tym związane odgrywają ogromną rolę w życiu codziennym i podczas eventów okolicznościowych. Na terenie całego kraju znajdują się browary, dedykowane puby czy muzea piwne. UNESCO postanowiło wprowadzić na listę piwa wytwarzane w lokalnych zakładach (jak m.in. De Block, St. Bernardus, St. Fuillien, Trappist Rochefort) oraz obyczaje związne z ich spożywaniem.

5 / 5

Kubańska rumba i dominikańskie merengue

Obraz
© Shutterstock.com | Kobby Dagan

Wpisanie na listę rumby i merengue dotyczy zarówno muzyki, jak i tańca. To niezwykle istotne elementy życia codziennego mieszkańców karaibskich wysp. Historycznie ta pierwsza była swoistym symbolem tożsamości niższych warstw społeczeństwa kubańskiego. Rumba to radosne melodie i piosenki w rytmie 4/4, gesty, oklaski i taniec z towarzyszeniem instrumentów perkusyjnych, a czasem nawet zwykłych naczyń kuchennych i narzędzi domowych.

Tańczone na Dominikanie merengue uznano za część tożsamości narodowej tego kraju. Jedna z lokalnych legend mówi, że gdy bohater rewolucyjnych walk na wyspie wrócił do domu ranny w nogę, to urządzono mu wielką celebrację. Solidaryzując się z bohaterem, wszyscy tańczyli powłócząc delikatnie nogą.

Źródło artykułu:WP Turystyka
belgiabangladeszjoga

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)