Kuba czy Dominikana? Sprawdź, który kraj bardziej pasuje do ciebie
Marzy ci się urlop na Karaibach, ale nie wiesz, który kierunek wybrać? Sprawdziliśmy, czym się kierować podczas planowania wypoczynku na Kubie lub Dominikanie.
Wyspa, jak wulkan gorąca, na której salsa rozbrzmiewa od zmierzchu do świtu, a kolorowe drinki leją się strumieniami – oto Kuba, opcja dla tych, którzy lubią odpoczynek, dobrą zabawę i zwiedzanie. Ci ostatni będą zachwyceni, bo programy objazdowe na Kubie są tak bogato zaplanowane, że zwiedzić można niemal całą wyspę. – Obydwa karaibskie kierunki zyskują w tym sezonie duże zainteresowanie Polaków. Jednak Kuba to faworytka par i turystów w wieku 45 plus. Jej niepowtarzalny klimat przyciąga turystów chcących poczuć go w naturalnych warunkach – mówi Klaudyna Mortka z portalu Wakacje.pl. – Osobom lubiącym zwiedzanie proponujemy różnorodne programy wycieczek objazdowych na Kubie, ale oczywiście ta wyspa to też plażowanie.
Wycieczki po Kubie
Co warto zobaczyć w ramach wycieczek fakultatywnych?
Hawana to miasto z niezwykłą energią i atmosferą. Santiago de Cuba charakteryzuje kolonialny urok dawnej stolicy Kuby. Zabytki i krajobraz pasma górskiego Sierra Maestra to także pozycja obowiązkowa do zobaczenia podczas wizyty na Kubie. Holguin to sympatyczne miasteczko z pięknymi parkami i zabytkami, a Viñales to zagłębie tytoniowe otoczone mogotami. Nie można też ominąć Santa Clara – mauzoleum i muzeum Che Guevary oraz Trinidad – najlepiej zachowanego kolonialnego miasta na wyspie. Cienfuegos to zaś kolonialna perła południa i jedyne tutejsze miasto założone przez Francuzów, a Varahicacos to rezerwat przyrody, w którym znajdują się jaskinie z prehistorycznymi malowidłami.
Wykupując wycieczkę na Kubę warto pokusić się o wariant 7+7 (tydzień wycieczki objazdowej i poznawania Kuby plus tydzień błogiego wypoczynku przy karaibskiej plaży). Dzięki temu będziemy mogli skorzystać z wszystkich uroków wyspy.
Kuchnia Kuby
Na Kubie czeka też coś na miłośników dobrej kuchni. Koniecznie trzeba spróbować: bacon – tortilli z platanami i wieprzowiną, moros y cristianos – białego ryżu z czarną fasolą, arriz con pollo – ryżu z kurczakiem. Popularne przekąski to chipsy z platanów i batatów czy medianoche – słynny kubański sandwicz. Miłośnicy świeżych owoców będą zachwyceni świeżo wyciskanym sokiem z mango, a fani drinków pokochają tutejsze napoje z rumem: mojito, daiquiri, cuba libre, pina coladę.
Kubańskie pamiątki
Nawet jeśli nie lubicie suwenirów z podróży, to z Kuby nie wypada wrócić z pustymi rękami. Tutaj po prostu trzeba kupić kubańskie cygara, rum, kawę. Na lokalnych straganach popularne są wciąż pamiątki po rewolucji: podobizny Che, stare książki, czasopisma, pocztówki, obrazy, płyty z kubańską muzyką, instrumenty: clave, guiro, marakasy, wyroby z drewna: zabytkowe samochody, pudełka na cygara, rzeźbione figurki.
Dominikana dla par i rodzin
Dominikana jest zmysłowa jak pochodzący stąd taniec – bachata. To kierunek wyłącznie na wypoczynek i zwiedzanie okolicy. – Tym, którzy chcą plażować w rajskim otoczeniu, polecamy Dominikanę – to kierunek bardziej rodzinny i idealny dla par, np. na podróż poślubną – dodaje Klaudyna Mortka.
Warto odwiedzić tu Santo Domingo z przepiękną starówką, Altos de Chavon – kolonialne osiedle zbudowane z koralowca, wyspę Saona z karaibską plażą i turkusowym morzem, naturalny basen na Morzu Karaibskim oraz półwysep Samana z dziką przyrodą i las namorzynowy w Parku Los Haitises.
Baza hotelowa i sporty wodne
Baza hotelowa na Dominikanie jest niemalże doskonała. Dostępne są hotele z zapleczem dla dzieci i z opcją all Inclusive. Na miejscu czekają piękne, szerokie plaże i wieczorne rozrywki. To także doskonałe miejsce na sporty wodne, takie jak: windsurfing, kitesurfing, parasailing, żeglarstwo, kajakarstwo, narty wodne i nurkowanie.
Zakupy na Dominikanie
Kuchnia Dominikany to znakomite steki wołowe, wspaniałe owoce morza: langusty, olbrzymie krewetki oraz świeże ryby. Znaki rozpoznawcze to także wyśmienity rum i mamajuana – lokalny likier nazywany często lekiem na wszystko. To butelka pełna patyków, kawałków kory i korzonków zalanych winem, rumem, miodem i innymi składnikami (na zdjęciu). Ale to dopiero początek dominikańskiego shoppingu. Koniecznie trzeba zarezerwować gotówkę na: cygara, płyty z muzyką merengue i krem ze ślimaka. Wszystkie lokalne specjały można kupić w hotelowych sklepach, na karaibskim bazarze lub na słynnej ulicy El Conde w Santo Domingo.