Militarna Polska dla turystów
Turystyka militarna szlakiem najsłynniejszych fortyfikacji jest jedną z ciekawszych propozycji zwiedzania naszego kraju. Nie tylko pasjonaci broni i wojska znajdą tu coś dla siebie - każdy z obiektów otacza fascynująca historia, nie brak tu morderstw, ukrytych skarbów czy zmiennych kolei losu. Oto najciekawsze obiekty obronne w Polsce.
Turystyka militarna szlakiem najsłynniejszych fortyfikacji jest jedną z ciekawszych propozycji zwiedzania naszego kraju. Nie tylko pasjonaci broni i wojska znajdą tu coś dla siebie - każdy z obiektów otacza fascynująca historia, nie brak tu morderstw, ukrytych skarbów czy zmiennych kolei losu. Oto najciekawsze obiekty obronne w Polsce.
Na zachód od Giżycka, między jeziorami Niegocin i Kisajno znajduje się gwiaździsta twierdza, której nazwa pochodzi od jej pomysłodawcy, pruskiego generała Hermana von Boyena. Sześć bastionów, wał i sucha fosa otacza mur długości ponad 2 km. Do wnętrza prowadzą cztery, dawniej pilnie strzeżone, bramy. Na terenie twierdzy znajduje się kilka oznakowanych szlaków zgodnie z którymi można zwiedzać ten najlepiej zachowany w północnej Polsce zespół fortyfikacji. Turyści zwiedzający twierdzę mogą zapoznać się z przeznaczeniem poszczególnych budynków, zobaczyć jak mieszkała i walczyła załoga. Zwiedzenie całego fortu zajmuje ok. 2 godzin.
at/if
Fort Legionów, Warszawa
Fort Władimira Cytadeli Warszawskiej zwany obecnie Fortem Legionów powstał w II poł. XIX wieku. Miał ochraniać Cytadelę Aleksandrowską, tę samą, na której stokach stracono wielu polskich patriotów, m.in. Romualda Traugutta. To mroczne miejsce znajduje się w obecnym Parku Romualda Traugutta na Nowym Mieście, a jego część naziemna jest od 1999 roku w rękach prywatnych - znajduje się tu obiekt gastronomiczny. Część podziemna jest udostępniona dla zwiedzających. Biegnie tu trasa turystyczna "Forteca", a cały obiekt należy do stowarzyszenia "Podziemne Trasy Turystyczne Polski". Wciąż trwają prace badawcze, a wiele pomieszczeń fortu jeszcze długo nie będzie otwarta dla szerszej publiczności. Zwiedzanie podziemi trwa ok. godziny.
Więcej informacji na: Fort Legionów
Rejon Umocniony Hel, Mierzeja Helska
Wzdłuż cypla oddzielającego Zatokę Gdańską od Zatoki Puckiej znajdują się fortyfikacje, które od lat wzbudzają zainteresowanie nie tylko wśród wielbicieli militariów. Rejon Umocniony Hel wciąż imponuje wielkością baterii ogniowych, bunkrami czy stanowiskami ogniowymi. Do największych obiektów w tym miejscu należy stanowisko baterii Schleswig-Holstein "Bruno". Liczy 406 mm i jest największą baterią nadbrzeżną świata. Pociski do tego monstrum ważyły tonę, a zasięg armaty przekraczał 40 km. Teren, którym obecnie opiekuje się Muzeum Obrony Wybrzeża można zwiedzać od 10:00 do 18:00, a wycieczka zajmuje ok. godzinę. Ceny biletów wstępu: od 5 do 20 zł (bilet rodzinny). Teren jest zamknięty do zwiedzania od 25 października do 30 marca.
Więcej informacji na www.helmuzeum.pl
Twierdza Modlin, okolice Warszawy
Twierdza Modlin należy do największych zespołów umocnień na świecie. Ten imponujący kompleks fortyfikacyjny z zewnętrznym i wewnętrznym pierścieniem obronnym, w którego skład wchodziły również zabudowania mieszkalne był rozbudowywany przez niemal cały wiek XIX. W tworzeniu twierdzy pomagał sam cesarz Napoleon. W skład twierdzy wchodzi najdłuższy budynek w Europie. Jest to centralny obiekt fortu - koszary, które mają długość 2250 metrów. Twierdza była wielokrotnie oblegana, zmieniała właścicieli, aż wreszcie, w II poł. XX wieku, podupadła, bo straciła swoje główne przeznaczenie - przestała być obiektem obronnym. Obecnie odbywają się tu m.in. zloty pojazdów wojskowych czy pokazy grup rekonstrukcji historycznych. Istnieje kilka wariantów zwiedzania, które trwa średnio ok. 3 godzin - samodzielnie, z przewodnikiem lub z grupami zorganizowanymi. Cena biletu wstępu różni się w zależności od formy zwiedzania
oraz obiektów, które chcemy zobaczyć.
Więcej informacji na: www.twierdzamodlin.pl
Międzyrzecki Rejon Umocniony, okolice Międzyrzecza
Międzyrzecki Rejon Umocniony (MRU), czyli Umocniony Łuk Odry i Warty to system umocnień zbudowany przez Niemców w latach 1934-44 dla ochrony wschodniej granicy - tzw. Bramy Lubuskiej i przedmościa odrzańskiego. To jeden z najciekawszych i największych obiektów pomilitarnych w Europie. Rozciąga się na odcinku około 100 kilometrów, a w skład systemu wchodzą między innymi jedne z największych podziemi fortyfikacyjnych świata. Podziemia odcinka centralnego MRU są obecnie rezerwatem nietoperzy, w którym zimuje ponad 30 tys. osobników należących do 12 gatunków. Łączną długość podziemnych korytarzy szacuje się na około 32–35 km, a ich głębokość dochodzi nawet do 35 metrów. Najlepiej zachowane umocnienia znajdują się w okolicach Pniewa i Boryszyna. Zwiedzanie obiektu w Pniewie zajmuje do ok. 2,5 godziny, w Boryszynie, na tzw. Pętli Boryszyńskiej - od 2 do 6 godzin. Ceny biletów wahają się od 12 do 40 zł w zależności od długości wybranej trasy.
Więcej informacji na: www.bunkry.pl
Kompleks Olbrzym, Osówka
Kilometry podziemnych korytarzy, ogromne hale, a może nawet skarby. Nikt nie wie co jeszcze skrywają Góry Sowie. Mówi się, że gdyby Niemcom udało się na Dolnym Śląsku dokończyć projekt „Riese”, czyli Olbrzym, powstałoby podziemne miasto. Mogłoby w nim przebywać jednocześnie nawet 20 tysięcy osób. Dziś w miejscowości Głuszyca znajduje się wejście do największego podziemnego kompleksu tuneli Osówka. Wydrążone w 1943 roku miały połączyć miejscowości Książ, Osówka, Włodarz, Walim i Rzeczka. Przeznaczenie tych kilkunastokilometrowych tras stanowi do dziś niewyjaśnioną tajemnicę. Z tamtego okresu nie zachowały się żadne dokumenty ani projekty budowlane. Wciąż trwa eksploracja podziemi w Walimiu, Głuszycy i Włodarzu, bo to, co jest udostępnione dla turystów, to jedynie niewielki fragment znacznie większej całości. Zwiedzanie obiektów trwa do ok. 3 godzin.
Więcej informacji na: www.wlodarz.pl oraz www.sztolnie.pl
Zobacz także: Tajemne tunele, kwatery i grobowce
at/if