Najniebezpieczniejsze rekiny świata
Odgryzione ręce, poszarpane biodra, śmierć - tak może skończyć się atak rekina. Do 2013 roku odnotowano 2667 takich przypadków, z czego 495 skończyło się zgonem zaatakowanego. Gdzie grasują najniebezpieczniejsze rekiny świata?
Odgryzione ręce, poszarpane biodra, śmierć - tak może skończyć się atak rekina. DO 2013 roku odnotowano 2667 takich przypadków, z czego 495 skończyło się zgonem zaatakowanego. Gdzie grasują najniebezpieczniejsze rekiny świata?
Portugalskie wybrzeża, jak i niemal cały Ocean Atlantycki zamieszkuje żarłacz błękitny. Ten jeden z najpowszechniej występujących gatunków rekina ma jedną szczególną cechę. Potrafi jeść bez końca! Nawet jeśli całkowicie napełni swój żołądek, to zwraca pokarm, by następnie nadal jeść. Jakie zwierzęta wchodzą w skład ich menu? Sardele, sardynki, kałamarnice, ptactwo wodne, foki i żółwie. Znane są także z ataków przeprowadzanych na małe łodzie rybackie oraz nurków. Jednak w ciągu ponad 400 lat zanotowano zaledwie 13 ataków tego drapieżnika na ludzi, z czego zaledwie 4 zakończyły się śmiertelnie. Dla porównania - co roku 20 milionów przedstawicieli tego gatunku jest odławianych na całym świecie.
Discovery Channel/ if/pw
Bermudy - tawrosz piaskowy
Płytkie wody tropikalne to miejsce w których najchętniej przebywa tawrosz piaskowy. Te stworzenia widywano jednak w głębinach Pacyfiku, Oceanu Indyjskiego, Atlantyckiego, a także Morza Śródziemnego i Adriatyckiego. Tawrosz piaskowy ze swoim wydłużonym pyskiem i długimi, wystającymi zębami wygląda na bardzo groźnego, ale to tylko poza. W porównaniu do innych gatunków jest znacznie mniej agresywny. Jego jama gębowa nie jest w stanie zrobić większej krzywdy człowiekowi, a w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat nie zanotowano ani jednego śmiertelnego ataku. Zazwyczaj przebywa przy morskim dnie, na głębokości ok. 70 metrów.
Malediwy - żarłacz szary
Żarłacze szare to jedne z najczęściej występujących gatunków rekinów w rejonie Pacyfiku i Oceanu Indyjskiego. Aktywne w ciągu dnia, polują przede wszystkim w nocy na kałamarnice, ośmiornice i różne gatunki skorupiaków. Ten rekin żyje gromadnie i należy do bardzo ciekawskich stworzeń. Interesuje się nurkami, lecz do ataków dochodzi stosunkowo rzadko. Zdarzały się jednak uszkodzenia sprzętu i pogryzienia człowieka. Groźniejszy jest na otwartym morzu niż na rafie koralowej. Gdy zwierzę czuje zagrożenie, zwija swoje ciało w kształt litery "S". Żarłacz szary *powszechnie występuje szczególnie u wybrzeży *Hawajów, wysp Pacyfiku, jak również Malediwów. W każdym z tych miejsc istnieje niemal stuprocentowa pewność, że napotka się przepływającą gromadę tych drapieżników.
Sycylia - rekin ostronosy
Rekin ostronosy występuje we wszystkich oceanach świata. Jego ciało kształtem przypomina torpedę. Nie jest to przypadek - rekin ostronosy jest najszybszym przedstawicielem swojej rodziny. To jeden z najagresywniejszych rekinów, który nigdy nie cofnie się przed atakiem, jeśli zostanie sprowokowany. Rekiny ostronose żywią się tuńczykami, makrelami, morświnami, delfinami, chętnie zjadają także inne rekiny. Ich przysmakiem są mieczniki. Między tymi potężnymi zwierzętami dochodzi do walk, czasem - np. u wybrzeży Sycylii *- zdarza się znaleźć martwe rekiny ostronose z wbitymi w ich ciała dziobami mieczników. Rekin ostronosy zawsze atakuje swoją ofiarę od dołu. Potrafi rozwinąć prędkość nawet do 74 km/h. Jest także *jednym z najinteligentniejszych rekinów.
Egipt - żarłacz białopłetwy
Żarłacz białopłetwy zazwyczaj zamieszkuje ciepłe, płytkie wody mórz i oceanów. Kiedyś powszechnie występował na całym świecie, dziś jego liczebność drastycznie spada. To zwierzę najczęściej pływa w pobliżu powierzchni wody, nieustannie poszukując pożywienia. Żarłacz białopłetwy jest jednym z najagresywniejszych rekinów. To właśnie jemu można przypisać m.in. śmierć dziesiątek marynarzy z zatopionego przez Japończyków amerykańskiego okrętu wojennego USS Indianapolis. To również żarłacz białopłetwy odpowiadał za śmiertelne pogryzienia turystów pływających w Morzu Czerwonym *w pobliżu *Sharm El Sheikh w 2010 roku.
Hawaje - żarłacz tygrysi
Żarłacz tygrysi to drugi najczęściej atakujący człowieka przedstawiciel rekinów. Ten duży i silny drapieżnik jest zagrożeniem dla pływaków i nurków. Poluje blisko brzegu i powierzchni wody. Jego wrodzona ciekawość i niepohamowany apetyt sprawiają, że pożera wszystko, co pływa. Większość ataków żarłacza tygrysiego zdarza się u wybrzeży Hawajów, gdzie tradycyjnie jest uznawany za święte zwierzę. Zamieszkujące ten archipelag ludy wierzą, że rekiny są duchami ich przodków, a jego oczy posiadają niezwykłą moc widzenia. Nazwa żarłacza tygrysiego wzięła się od ciemnych pasów, pokrywających łuski na jego grzbiecie, przypominające paski wielkiego kota.
RPA - żarłacz biały
Największy rekin świata, osiąga długość 6 metrów i wagę do 2 ton. Żarłacza białego spotyka się w większości ciepłych wód oceanicznych całego świata, najłatwiej spotkać go u wybrzeży RPA, Kalifornii oraz południowej i zachodniej Australii. Jego niezwykle ostre, spłaszczone zęby kształtem przypominają grot strzały i są stworzone do odrywania wielkich kawałków ciała. Żywi się tuńczykami, płaszczkami, fokami, ptactwem wodnym i żółwiami. Jest to najgroźniejszy dla człowieka gatunek rekina. Błędne jest przekonanie o tym, że żarłacze białe zjedzą wszystko, co wpadnie im do paszczy. Te ryby są wybredne - często gryzą swoją ofiarę w celu zbadania, czy ta zawiera wystarczająco wiele kalorii. Wyłącznie u zamieszkujących wody w pobliżu *Cape Town w RPA *żarłaczy białych zaobserwowano specyficzną technikę polowania na uchatki. Te wielkie ryby atakują foki od spodu, a następnie podrzucają ofiarę w górę nawet 3 metry ponad powierzchnię wody, by w spektakularnym skoku złapać ją w swoje budzące grozę szczęki.
Austrialia - żarłacz tępogłowy
Żarłacz tępogłowy to jeden z najagresywniejszych rekinów. Jako jeden z nielicznych przedstawicieli swojego gatunku zamieszkuje nie tylko ciepłe morza i oceany, ale również chętnie wpływa do rzek, gdzie czasem atakuje człowieka. Widywano go daleko od morza w tak różnych częściach świata, jak choćby w górnej części rzeki Ohio, w Gangesie, Amazonce czy w Zambezi. Pojedyncze sztuki obserwowano w zalanym falą powodziową Brisbane w Australii w 2010 roku. W czasie ataku, żarłacz tępogłowy *najpierw uderza masywnym ciałem, a następnie kilkukrotnie gryzie, do chwili aż ofiara nie będzie w stanie stawiać oporu. To prawdopodobnie ten gatunek rekina stał za atakiem na ludzi w czasie słynnych "wydarzeń z Jersey" z 1916 roku, które stały się *inspiracją dla filmu "Szczęki" Stevena Spielberga. Żywią się rybami, żółwiami, zwierzętami lądowymi.
Bahamy - żarłacz cytrynowy
Niech nie zmyli was pozorny spokój wód okalających Bahamy. Piękne wody zamieszkuje groźny żarłacz cytrynowy. Ta drapieżna ryba chętnie poluje na inne, mniejsze gatunki rekinów, jak również na ptaki wodne, kałamarnice, skorupiaki czy płaszczki. Żarłacz cytrynowy zazwyczaj nie jest groźny dla człowieka, jednak sprowokowany może dotkliwie pogryźć. Swoją niecodzienną nazwę drapieżnik zawdzięcza żółtemu odcieniowi łusek.
Discovery Channel/ if/pw
_ W ostatni tydzień wakacji Discovery Channel zaprasza widzów na mrożącą krew w żyłach wyprawę w głębiny mórz i oceanów. W ramach cyklu "Tydzień z rekinami", od 26 sierpnia, codziennie na antenie stacji będą miały swoją premierę filmy dokumentalne, pokazujące z bliska życie tych wspaniałych, ale okrytych złą sławą zwierząt. Wykorzystując nowoczesne kamery filmowe i nowatorski sprzęt do kręcenia zdjęć pod wodą, twórcom tych programów udało się przedstawić te groźne bestie w sposób, jakiego dotychczas nie widziano w telewizji. _