Óbidos – Literackie Miasteczko. Jeden z siedmiu cudów Portugalii

Óbidos – Literackie Miasteczko. Jeden z siedmiu cudów Portugalii
Źródło zdjęć: © Wojciech Gojke / WP

Z czym kojarzy się Portugalia? M.in. z ciekawymi miastami, jak Lizbona czy Porto, długimi plażami, fado oraz oliwkami. Jednak mało kto utożsamia ten kraj z literaturą, choć znajduje się tu miasteczko, które ma z nią więcej do czynienia, niż niejeden duży ośrodek kulturalny w Europie. Okazuje się, że można w nim zamieszkać zupełnie za darmo. Trzeba spełnić tylko jeden warunek.

Óbidos** to jedno z ulubionych miasteczek Portugalczyków. Lecz nie tylko oni licznie tu przybywają od wiosny aż do później jesieni. Przyciąga też tysiące turystów, co nie powinno dziwić – o jego wyjątkowości można przeczytać w każdym przewodniku o Portugalii. Óbidos robi wrażenie już od momentu, kiedy widzi się je z oddali, zza okien samochodu. Usadowione jest na wzniesieniu, otoczone masywnym murem, w którego obrębie znajdują się białe domki pokryte czerwoną dachówką. Prawdziwe zaskoczenie następuje po przybyciu na miejsce. Dopiero wtedy można zrozumieć, dlaczego nazywane jest jednym z **siedmiu cudów Portugalii.

Dowiedz się więcej o regionie Centro na www.centerofportugal.com.
Biletów do Portugalii szukaj na stronie linii TAP Portugal.

1 / 6

Óbidos przyciąga jak magnes

Obraz
© Wojciech Gojke / WP

Óbidos położone jest w dystrykcie Leiria, w regionie Centrum (Centro), zaledwie godzinę drogi od Lizbony - stolicy kraju. W obrębie murów żyje zaledwie 80 osób, a poza nimi blisko 5 tysięcy. Miejscowość jest średniowieczną perełką Portugalii, przyciągającą bogatą historią, świątyniami wysadzanymi od wewnątrz płytkami azulejo (zdjęcie poniżej) oraz białymi domkami z kolorowymi akcentami. Na każdym kroku w oczy rzuca się roślinność, która dekoruje ściany, drzwi i niewielkie ogrody, natomiast wiosną i latem w powietrzu unosi się zapach fuksji, magnolii oraz drzew cytrusowych. Aby móc podziwiać to wszystko w całej okazałości, należy wspiąć się na średniowieczne mury, z których rozciąga się piękna panorama Óbidos i okolicy.

Obraz
© Wojciech Gojke / WP
2 / 6

Królestwo czekolady i słynnej nalewki Ginjinha

Obraz
© Wojciech Gojke / WP

Miasteczko jest szczególnie popularne wiosną, kiedy odbywa się w Międzynarodowy Festiwal Czekolady, przyciągający każdego roku nawet 250 tys. łasuchów. W czasie jego trwania można podziwiać i skosztować rozmaite wyroby z czekolady, czy też wziąć udział w konkursach kulinarnych. Ponadto będąc w Óbidos nie sposób nie spróbować doskonałej i słynnej w całym kraju nalewki o nazwie Ginjinha, produkowanej z wiśni rosnących w okolicznych sadach. Serwuje się ją w nietypowy sposób – w czekoladowych kieliszkach. Rarytas w słodkim kielonku, Ginjinha em Copo de Chocolate, można kupić na każdym kroku, a jego cena to zazwyczaj 1 euro. Trunek można nabyć też u sprzedawców – koszt butelki wynosi ok. 13 euro. Jest też możliwość kupienia niewielkich buteleczek sprzedawanych w zestawach z czekoladowymi kieliszkami – cena wynosi od ok. 6 do 10 euro. W sklepikach z pamiątkami warto kupić także wyroby z korka (Portugalia jest największym producentem korka na świecie), przepiękną ceramikę czy biżuterię.

Obraz
© Wojciech Gojke / WP
3 / 6

Poczuj się jak monarcha

Obraz
© Wojciech Gojke / WP

W oczy rzuca się, ulokowany na wzgórzu, mauretański zamek, uznawany za jeden z siedmiu cudów Portugalii. Wzniesiono go w 1210 r. i dawniej był prezentem ślubnym portugalskich królów dla ich żon, co przekładało się na obecność pary królewskiej w tym miejscu. Obiekt obecnie pełni funkcję hotelu (Pousada Castelo Óbidos), którego pokoje nazwane są imionami królów i królowych, zamieszkujących przed wiekami jego wnętrza. Dzięki spędzonej tu nocy, choć przez moment można poczuć się jak monarcha. Przed twierdzą organizowane są festiwal czekolady oraz liczne imprezy tematyczne.

Obraz
© Wojciech Gojke / WP
4 / 6

Literackie Miasteczko

Obraz
© Wojciech Gojke / WP

W Óbidos zobaczymy nie tylko sklepiki z pamiątkami czy kameralne kawiarnie, ale też księgarnie, których jest tu aż kilkanaście. To sprawia, że miasteczko jest rajem dla wszystkich wielbicieli literatury. Niektóre z nich usadowione są w nietypowych miejscach – np. w bio-markecie Livraria do Mercado (zdjęcie poniżej). Owoce i warzywa w połączeniu z regionalnymi produktami oraz książkami to niecodzienne zestawienie. Jednak wszystko zostało dobrze przemyślane i urządzone ze smakiem. Księgarnie znajdziemy również m.in. w XIII-wiecznym kościółku Grande Livraria de Santiago czy w dawnej winiarni Livraria da Adega.

Obraz
© Wojciech Gojke / WP
5 / 6

Hotel The Literary Man

Obraz
© Wojciech Gojke / WP

W miasteczku znajdziemy też nietypowy hotel, o nazwie The Literary Man. To największy literacki hotel świata – jedyny taki w Portugalii, jeden z kilku na świecie. Znajduje się w danym klasztorze, co trudno byłoby zgadnąć, nie znając historii obiektu. Książki, których jest tu blisko 50 tys., towarzyszą gościom już po przekroczeniu progu budynku. Wypełniają dosłownie każdą przestrzeń – są na korytarzach, w restauracji, kuchni, pokojach, spa i innych zakamarkach. Jednym słowem nie ma możliwości, by ich nie zobaczyć, ale też nie poczuć, gdyż zapach milionów kartek papieru pokrytych atramentem jest tak intensywny, jak w bibliotece. Cena noclegu w hotelu The Literary Man to koszt ok. 100 euro ze śniadaniem.

Obraz
© Wojciech Gojke / WP
6 / 6

Można tu otrzymać za darmo dom

Obraz
© Wojciech Gojke / WP

Koncepcję stworzenia Literackiego Miasta Óbidos (Óbidos Vila Literária) zaproponowała księgarnia Ler Devagar, a pomysł zyskał poparcie lokalnych władz. Inicjatywa jest nowa, gdyż zaczęła być wdrażana w życie w 2012 r. Pomysł okazał się sukcesem i odbywa się tu nawet Międzynarodowy Festiwal Literacki „Folio”, przyciągający wielu pisarzy i miłośników literatury. Ponadto miasto stworzyło nietypowy program, który polega na otrzymaniu na rok, zupełnie za darmo, jednego z kilku domów. Warunek jest jeden – należy napisać książkę powiązaną tematycznie z Óbidos, bądź okolicą. Nie ma sztywnych zasad co do warunków otrzymania na okrągłe 12 miesięcy pięknego domostwa. Urząd miasta proponuje chętnym zgłaszać się bezpośrednio do ratusza, gdzie można więcej dowiedzieć się o kuszącej inicjatywie.
Dowiedz się więcej o regionie Centro na www.centerofportugal.com.

Biletów do Portugalii szukaj na stronie linii TAP Portugal.

Obraz
© Wojciech Gojke / WP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (44)