Pamukkale - raj na dwóch kontynentach
Pamukkale, to słynne i piękne tarasy wapienne, leżące się na zboczu tureckiej góry na Cökelez. Ta śnieżnobiała kraina znajduje się niecałe 20 km od Morza Egejskiego, w okolicy miejscowości Denizli. Polacy wypoczywający w tym kraju często wybierają tę przyrodniczą osobliwość za cel wycieczek fakultatywnych. Jak powstało to cudo natury?
Pamukkale, to słynne i piękne tarasy wapienne, leżące się na zboczu góry Cökelez. Ta śnieżnobiała kraina znajduje się niecałe 20 km od Morza Egejskiego, w okolicy miejscowości Denizli. Polacy wypoczywający w Turcji często wybierają tę przyrodniczą osobliwość za cel wycieczek fakultatywnych. Jak powstało to cudo natury?
Raj na dwóch kontynentach
Wypływająca z gorących źródeł woda, bogata w związki wapnia i dwutlenek w ęgla, ochładzając się na powierzchni, wytrąca węglan wapnia. Jego osady układają się w malownicze nacieki i widoczne na zdjęciu stalaktyty.
Raj na dwóch kontynentach
Na zboczu góry, wykorzystując nierówności terenu, powstają progi, półkoliste i eliptyczne baseny termalne, ukształtowane w formie tarasów. Oddzielone są od siebie obłymi zaporami, po których spływa woda.
Raj na dwóch kontynentach
Pamukkale położone jest na linii pęknięcia skorupy ziemskiej. Proces kształtowania trwa nieprzerwanie od około 14 tysięcy lat. W czasach Starożytnego Rzymu nazywane były trawertynami.
Raj na dwóch kontynentach
W celu ochrony, władze utworzyły w tym miejscu Park Narodowy, który objęło swoim patronatem UNESCO, wpisując go na listę światowego dziedzictwa przyrodniczego.
Raj na dwóch kontynentach
Pobudowane w górnej części zbocza hotele przyczyniły się do stopniowego wysychania źródeł i postępującej degradacji środowiska. W 1997 roku w celu powiększenia ochrony, zamknięto trasę prowadzącą przez naturalne tarasy.
Raj na dwóch kontynentach
Dla turystów udostępniona jest część południowa, wzdłuż wybudowanego przez ludzi wąskiego kanału. Płynie nim woda termalna napełniając utworzone sztucznie baseny. Z uwagi na ochronę osadów, wejście na trawertyny, jest możliwe tylko po zdjęciu obuwia.
Raj na dwóch kontynentach
Betonowe zapory tworzące wspomniane sztuczne baseny, są już całkowicie pokryte osadem. Zawartość wapnia w spływającej wodzie jest tak wysoka, że może pokryć, warstwą o grubości 1 mm, powierzchnię około 4,9 km kw. rocznie.
Raj na dwóch kontynentach
W tej okolicy nie są to jedyne źródła termalne. W oddalonym o 5 km miasteczku Karahayit, wody zawierają sporo domieszek żelaza, sodu i magnezu. Przyczyniają się do zabarwienia osadów na kolor czerwony, zielony i żółty. Lecznicze właściwości źródeł znajdujących się w tych miejscowościach znane były wiele wieków temu. Już w starożytności przybywano tu mając nadzieję na powrót do zdrowia.
Raj na dwóch kontynentach
Turcja to wyjątkowe państwo położone na styku dwóch kontynentów - azjatyckiego i europejskiego. Jest otwarte na turystów i gościnne jak mało który kraj. Największą zaletą tego zakątka jest wszechstronność - każdy znajdzie tu coś dla siebie, od miejsc do leniwego wypoczynku na plaży, do tych przesiąkniętych historią.
sc/pw