MiastaPetersburg - miasto złota

Petersburg - miasto złota

Petersburg - miasto złota

Powiedzieć, że Petersburg to piękne miasto, to właściwie nie powiedzieć nic. Wenecja Północy, światowa stolica sztuki, metropolia położona na 101 wyspach - można by bez końca wymieniać jego przydomki, a i tak nie uda nam się oddać urody tego miejsca. Trzeba je po prostu zobaczyć.

Powiedzieć, że Petersburg to piękne miasto, to właściwie nie powiedzieć nic. Wenecja Północy, światowa stolica sztuki, metropolia położona na 101 wyspach, złote miasto - można by bez końca wymieniać jego przydomki, a i tak nie uda nam się oddać urody tego miejsca. Trzeba je po prostu zobaczyć.

W Petersburgu bez wątpienia króluje złoto. Tutejsze cerkwie, pałace i muzea wprost kapią od tego cennego kruszcu, a do tego mosty i najważniejsze budynki miasta każdej nocy są rozświetlane iluminacjami, które podkreślają wyjątkowość grodu nad Newą. Po Moskwie to najważniejsze miasto w Rosji - zarówno pod względem bogactwa kulturowego, jak i gospodarczego. Oto najcenniejsze skarby Piotrogrodu.

at/if

1 / 8

Wenecja Północy

Obraz
© e_chaya, Licencja Creative Commons, flickr.com

Piotrogród, Sankt Petersburg, Leningrad - przez wieki zmieniała się nazwa tego rosyjskiego miasta nad Zatoką Fińską. Jego położenie i uroda od wieków stanowi o wartości i znaczeniu tej metropolii. Kilkadziesiąt wysp, na których leży miasto jest spiętych 396 mostami. Czternaście największych jest co noc otwieranych w celu umożliwienia statkom przedostania się na jezioro Ładoga. To prawdziwy spektakl, który stanowi jedną z nocnych atrakcji Petersburga.

2 / 8

Twierdza

Obraz
© И. Максим, Licencja Creative Commons, flickr.com

Petersburg był spełnionym marzeniem cara Piotra Wielkiego - dzięki niemu Rosja miała mieć wreszcie wielki port nad Bałtykiem. Pierwszą budowlą wzniesioną na obszarze jednej z wysp, tzw. Zajęczej, była Twierdza Pietropawłowska. Jej budowa rozpoczęła się na mocy rozkazu cara z dnia 16 maja (27 maja według kalendarza gregoriańskiego) 1703 roku. Dzień ten jest uznawany za datę założenia miasta. Potężna twierdza miała służyć do obrony miasta przed Szwedami - składała się m.in. z 6 bastionów, a do dnia dzisiejszego w murach znajdują się dwie bramy: Piotrowska oraz Newska. Wewnątrz fortecy znajduje się także sobór św. św. Piotra i Pawła, który jest zwieńczony charakterystyczną, 122-metrową iglicą.

3 / 8

Rewolucja i sztuka

Obraz
© dorena, Licencja Creative Commons, flickr.com

Caryca Elżbieta, córka cara Piotra Wielkiego kazała wybudować w Petersburgu rezydencję wzorowaną na francuskim Wersalu – Pałac Zimowy. Jako pierwsza zamieszkała w nim caryca Katarzyna II. Do 1905 roku mieszkali tu carowie Rosji, a jego zdobycie w 1917 roku jest jednym z symboli Rewolucji Październikowej. Obecnie jest częścią jednego z najbogatszych i najwspanialszych muzeów świata - Ermitażu. Pałac i Plac Pałacowy są centrum współczesnego Petersburga, jego wizytówką i głównymi obiektami turystycznymi miasta.

4 / 8

4,5 km luksusu

Obraz
© Klobetime, Licencja Creative Commons, flickr.com

Newski Prospekt to główna ulica miasta, którą zaplanował, a jakże, car Piotr Wielki. Jest najsłynniejszą aleją w Rosji, przy której znajdziemy zarówno muzea, pałace i cerkwie, jak i restauracje, puby i luksusowe sklepy. Nie brakuje tu tez ekskluzywnych apartamentów. To wszystko mieści się na długości aż 4,5 kilometra! Z innymi częściami miasta łączą ją cztery mosty, znajduje się tu także pięć stacji metra.

5 / 8

Złoto i woda

Obraz
© BBM Explorer, Licencja Creative Commons, flickr.com

Peterhof to ogromny zespół pałacowo-ogrodowy, który powstał na polecenie cara Piotra. W jego górnej części znajduje się park francuski, m.in. z fontanną Neptuna, w dolnej - park angielski z Wielką Kaskadą z 37 pozłacanymi posągami, 64 fontannami i 142 wodotryskami. To istny cud hydrauliki - niektóre z fontann są mechaniczne, a woda do nich jest doprowadzana z oddalonych o 22 km Wzgórz Ropszyńskich. W samym środku tej symfonii wody i złota stoi Wielki Pałac, wielokrotnie przebudowywany i restaurowany. W czasie II wojny światowej, podczas oblężenia Leningradu, cały zespół parkowo-pałacowy został praktycznie zrujnowany - swoją siedzibę miał tu sztab armii niemieckiej.

6 / 8

Cerkiew na Krwi

Obraz
© Suomi Star, Licencja Creative Commons, flickr.com

Cały Petersburg jest naszpikowany kapiącymi od złota cerkwiami, których charakterystyczne kopuły górują nad miastem. Najpiękniejszą i najbardziej kolorową z nich jest powstała w XIX wieku Cerkiew na Krwi - Sobór Zmartwychwstania Pańskiego. Zbudowano ją w miejscu, w którym został zamordowany w 1881 roku car Aleksander II. Nie tylko z zewnątrz cerkiew sprawia imponujące wrażenie - jej wnętrze pokryte jest w całości kolorowymi mozaikami, których ogólna powierzchnia wynosi... ponad 6 km kw.

7 / 8

Białe noce nad Newą

Obraz
© e_chaya, Licencja Creative Commons, flickr.com

Deptaki nad Newą należą do najbardziej obleganych miejsc w Petersburgu - spędzają tu czas zarówno turyści, jak i mieszkańcy złotego grodu. Największą popularnością cieszą się w czasie tzw. białych nocy w maju i czerwcu, gdy słońce nad Petersburgiem w ogóle nie zachodzi.

8 / 8

W poszukiwaniu Bursztynowej Komnaty

Obraz
© lyng883, Licencja Creative Commons, flickr.com

Będąc w Petersburgu warto wybrać się do oddalonego o 25 km Carskiego Sioła - zespołu pałacowego znajdującego się obecnie w mieście Puszkin. To kolejny pałac zbudowany przez dynastię Romanowów, z którym wiąże się jedna z największych tajemnic II wojny światowej. Znajdowała się tu słynna Bursztynowa Komnata, dzieło gdańskiego architekta Andreasa Schlütera, która zaginęła w 1941 roku w czasie oblężenia Leningradu. W 300 lat od założenia Petersburga, w 2003 roku, w Carskim Siole umieszczono replikę tego cudu sztuki bursztyniarskiej.

Jak dojechać?

Z Gdańska i Warszawy dolecimy do Petersburga za ok. 630 zł.

at/if

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)