Trwa ładowanie...
oprac. Anna Jastrzębska
21-04-2017 15:57

TOPR odradza wszelkie wyjścia w Tatry

Chyba nikt nie spodziewał się, że wiosna przyniesie takie zaskoczenie. W związku z dużymi opadami śniegu po raz pierwszy w tym sezonie Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ogłosiło czwarty stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach. Co oznacza, że nawet tak banalne łatwe i przyjemne trasy jak ta nad Morskie Oko mogą być niebezpieczne.

TOPR odradza wszelkie wyjścia w TatryŹródło: PAP, fot: Grzegorz Momot
d1atmg5
d1atmg5

Czwarty stopień zagrożenia lawinowego (w międzynarodowej, pięciostopniowej skali) jest ogłaszany w Tatrach dość rzadko. W tym sezonie wydarzyło się to po raz pierwszy. W komunikacie TOPR-u czytamy, że „pokrywa śniegowa jest słabo utrwalona na wszystkich stromych stokach o nachyleniu 30-35 stopni, a mechaniczne wyzwolenie lawiny jest bardzo prawdopodobne już na umiarkowanie stromych stokach”. Możliwe jest też samorzutne schodzenie licznych średnich, a także dużych lawin.

Czy ostrzeżenie powinni zignorować turyści planujący spacer do Morskiego Oka? Absolutnie nie, chociaż idziemy trasą uznawaną za jedną z najbardziej banalnych w polskich Tatrach (czyli po prostu asfaltową drogą). Bezproblemowy zazwyczaj szlak – jak to celnie ujął tatromaniak.pl – „po intensywnych opadach śniegu zamienić się może w śmiertelną pułapkę”. Na trasie znajduje się bowiem kilka punktów zagrożonych lawinami, a przeszłość niejednokrotnie pokazała, że w takich warunkach pogodowych, jakie panują obecnie, nie można lekceważyć niebezpieczeństwa.

flickr.com
Źródło: flickr.com, fot: jay craddock

Zwłaszcza na ostatnim odcinku drogi – pomiędzy polaną Włosienica a schroniskiem nad Morskim Okiem. A to ze względu na wznoszący się w tym miejscu, poprzecinany wieloma żlebami masyw Opalonego Wierchu. Jak tłumaczą specjaliści, ukształtowanie terenu w górnej części żlebu sprawia, że z łatwością gromadzi się tam śnieg. A ponieważ tuż obok znajduje się strome, trawiaste zbocze, tworzy to sprzyjające warunki do schodzenia lawin. Gdy lawina ruszy, rozpędza się w przewężeniu żlebu i uderza z potężną siłą. Takie sytuacje wydarzyły się m.in. w latach 1982, 1988 i 1996, każdorazowo zgarniając lub przysypując niespodziewających się niczego, spacerujących turystów

Nie jest to jednak jedyny punkt stwarzający zagrożenie przy obecnych opadach śniegu. Jak informuje tatromaniak.pl, pierwsze znaki ostrzegawcze rozstawione zostały już w okolicy Wodogrzmotów Mickiewicza, przy drodze biegnącej u zboczy Wołoszyna.

d1atmg5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1atmg5

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj