Wybierz najpiękniejszy rynek w Polsce

Większość polskich miast, które otrzymały prawa lokacyjne w średniowieczu, może się pochwalić charakterystycznymi rynkami, będącymi często prawdziwą wizytówką miejscowości. Największy w kraju znajduje się w Olecku - ma 64500 m kw. Które z nich są najpiękniejsze? Głosujcie!

Wybierz najpiękniejszy rynek w Polsce
Źródło zdjęć: © Neirfy - Shutterstock

13.05.2014 | aktual.: 13.05.2014 14:58

Stary Rynek w Poznaniu, wytyczony w 1253 roku, ma kształt kwadratu o boku 141 m. Jest to trzeci co do wielkości rynek w Polsce i jeden z największych w Europie. Zobaczymy tu charakterystyczny ratusz, wagę miejską oraz niezwykle malownicze domki budnicze -grupę trzy- lub czterokondygnacyjnych wąskich kamienic z pierwszej połowy XVI wieku.

*Rynek we Wrocławiu *wytyczono na planie prostokąta o wymiarach 213 na 178 m. Podobnie jak poznański należy do najbardziej okazałych w Europie. Stoi przy nim największy ratusz w Polsce, a także liczne kamienice w najróżniejszych kolorach. Budynki przy rynku pochodzą z różnych epok - można tu zobaczyć wiele stylów architektonicznych.

Rynek Starego Miasta w Rzeszowie zachwyca XIX-wieczną zabudową oraz niepowtarzalną atmosfera. Przed pożarem z 1842 roku w centralnym miejscu starówki stały domy drewniane. Ich piwnice zachowały się do dziś i stanowią atrakcję turystyczną.

Rynek Starego Miasta w Warszawie to prostokątny plac o wymiarach 90 na 73 metry, z którego wychodzi osiem ulic. Znajdziemy tu zrekonstruowane praktycznie od zera przepiękne kamienice, takie jak Winklerowska (Balcerowska), Gizińska czy Montelupich (Filipowska). W centrum rynku stoi pomnik symbolu miasta - warszawskiej Syrenki.

Historia Rynku Głównego w Krakowie sięga XIII wieku, kiedy to u zbiegu 11 ulic wytyczono regularny 4-hektarowy kwadratowy plac będący obecnie jednym z największych w Europie. Przez rynek wiedzie Droga Królewska prowadząca od Bramy Floriańskiej przez Stare Miasto i Okół na Zamek Królewski na Wawelu. Do rynku przylegają m.in. kościół Mariacki, Sukiennice i Wieża Ratuszowa.

Zamość może pochwalić się kwadratowym rynkiem o boku 100 m. Patrząc na zabytkowe kamieniczki nietrudno przywołać w wyobraźni czasy rozkwitu, gdy miasto rozbrzmiewało wielojęzycznym gwarem. Najważniejszym punktem na rynku jest charakterystyczny ratusz z 52-metrową wieżą oraz wachlarzowymi schodami.

Historia rynku w Opolu sięga średniowiecza, gdy stały tu jeszcze drewniane domy. Domy zamieniono na murowane już w XIV wieku, ale do dziś zachował się kształt placu. Niestety najstarsza część Opola ucierpiała podczas II wojny światowej. Kamienice odbudowano, ale nadając im zupełnie inne - barokowe kształty.

Do najciekawszych w Polsce zalicza się także prostokątny rynek Starego Miasta w Olsztynie. Podobnie jak w Opolu, tutejsze kamienice ogromnie ucierpiały podczas II wojny światowej. Do najważniejszych atrakcji na rynku należy Stary Ratusz, Galeria Rynek oraz .

Rynek w Nysie został wytyczony na planie prostokąta o wymiarach 155 m na 80m, który jest lekko zaokrąglony przy jednym rogu. Zobaczymy tu ratusz, kamienice oraz planty na miejscu nieodbudowanych zabytkowych budynków. Niestety dużo większą część rynku zajmują obecnie powojenne już bloki. Najlepiej podziwiać go więc stojąc do nich tyłem.

W zestawieniu nie może także zabraknąć rynku w Legnicy, który podzielony jest na dwie części: Duży i Mały Rynek. Choć został zniszczony podczas wojny, jego centralna część pozostała szczęśliwie prawie nietknięta. Do dziś można zobaczyć budynek Teatru im. Heleny Modrzejewskiej z 1840 roku, Kamieniczki Śledziowe z 1570 roku czy Stary Ratusz z 1740 roku.

*Rynek w Tarnowie *został wytyczony w 1330 roku i ma kształt czworokąta o wymiarach 87x82x72 m. Kamienice, które możemy przy nim podziwiać pochodzą z XVI-XIX wieku, natomiast ratusz jest renesansowy.

Znaczną część rynku w Toruniu o wymiarach 104 na 109 m zajmuje monumentalny Ratusz Staromiejski. Powstał w miejscu pierwotnej kramarskiej zabudowy. Naprzeciwko ratusza stoi Dwór Artusa z efektowną Salą Wielką, natomiast po lewej pomnik Mikołaja Kopernika z 1853 roku.

Nie możemy także pominąć głównego placu starego Kazimierza Dolnego, który jest nazywany "perłą polskiego renesansu". Większość zabytków zostało w ostatnich latach odremontowanych, m.in. fara, kościół Św. Anny, charakterystyczna studnia na rynku. Na jego północnej pierzei można zajrzeć do hotelu Trzy Korony z XVIII w.; gościli w nim m.in. królowa Marysieńka, król August II Mocny i car Piotr Wielki.

Ostatnia propozycja to rynek w Sandomierzu. Miasto leży nad Wisłą, na siedmiu wzgórzach. Zachowało się tu ponad 120 zabytków architektury z różnych epok. Do najwyższej klasy zaliczane są m.in. średniowieczny układ urbanistyczny oraz jeden z najstarszych obiektów ceglanych na terenie Polski - kościół św. Jakuba.

Zobacz także
Komentarze (166)