10 najgorszych chorób podróżnika
Wyjazd do egzotycznego kraju to nie tylko fantastyczna przygoda, ale i ryzyko narażenia się na różnorakie choroby. Przedstawiamy wam dziesięć najgorszych chorób, jakie mogą się przytrafić w czasie podróży.
Malaria
Wyjazd do egzotycznego kraju to nie tylko fantastyczna przygoda, ale i ryzyko narażenia się na różnorakie choroby. Przedstawiamy wam dziesięć najgorszych chorób, jakie mogą się przytrafić w czasie podróży.
Wszystkiemu są winne komary. Jedno ugryzienie może zarazić malarią i skazać na długą i ciężką chorobę, a nawet doprowadzić do śmierci. Malaria jest przekleństwem krajów Trzeciego Świata; występuje w Azji, Afryce i Ameryce Południowej.
at/pw
Zemsta Montezumy
Zemsta Montezumy, klątwa faraona albo po prostu biegunka podróżnych. Chorobą, która jest popularna wśród turystów zarówno w Meksyku jak i w Egipcie, można się zarazić bardzo łatwo. Wystarczy napić się niebutelkowanej lub nieprzegotowanej wody albo umyć owoce pod kranem. Konsekwencją będzie popsuty urlop spędzony w toalecie.
Denga
Denga, inaczej gorączka krwotoczna, to kolejna choroba, której nosicielami są komary. Najpopularniejsza w Tajlandii, nie oszczędza ani tubylców, ani turystów. Objawami są ból głowy i gorączka. Naukowcy pracują obecnie nad szczepionką przeciwko tej chorobie.
Borelioza
Żeby zarazić się boreliozą, nie trzeba wyjeżdżać poza granice naszego kraju. Występuje w całej Europie i Ameryce Północnej, a jej winowajcami są kleszcze. Niewinna wycieczka do lasu w nieodpowiednim ubraniu może skończyć się chorobą, która czasami rozwija się bezobjawowo przez wiele lat. Ukąszenie kleszcza łatwo przeoczyć, dlatego po powrocie z lasu wskazane jest dokładne sprawdzenie ciała.
Żółta febra
Choroba występuje w Afryce i Ameryce Południowej, a jej nosicielami są komary. Przed wyjazdem do krajów w tych rejonach warto się zaszczepić w odpowiednich placówkach. Na terenie Polski istnieje 11 Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych, w których wykonuje się tego typu zabiegi, m.in. w Gdańsku, Poznaniu, Warszawie czy Katowicach.
Dur brzuszny
Do zakażenia durem brzusznym może dojść po przez spożycie brudnej wody i niemytych owoców. Dlatego ważne jest picie tylko butelkowanej wody oraz obieranie owoców i warzyw. Wskazane jest szczepienie przed wyprawą do kraju w którym ta choroba występuje, czyli Peru, Kolumbia, Indie oraz centralna Afryka. Charakteryzuje się gorączką, bólami brzucha i różową wysypką.
Polio
Polio, czyli choroba Heinego-Medina. Do organizmu wirus dostaje się drogą fekalno-oralną, aby uniknąć zakażenia należy szczepić się co 10 lat. Polio występuje w krajach południowej Azji oraz w niektórych krajach Afryki: Nigerii, Angoli, Czadzie i Kongo.
Czerwonka amebowa
Do zakażenia czerwonką amebową dochodzi najczęściej drogą pokarmową. Należy unikać picia niebutelkowanej wody, jeść gotowane warzywa i obrane owoce. Zalecana jest również ochrona ciała przed owadami. Charakterystycznym objawem jest biegunka z krwią w kale, bóle brzucha, nudności i podwyższona temperatura ciała. Czerwonka amebowa występuje głównie w centralnej Afryce.
Zapalenie wątroby typu A
Przyczyną zapalenia wątroby typu A może być zjedzenie niedogotowanej potrawy, wypicie zanieczyszczonej wody, a nawet uprawianie seksu bez zabezpieczenia. Podobnie jak w przypadku żółtej febry można się zaszczepić przeciwko tej chorobie. Warto to zrobić szczególnie przed podróżą do krajów, w których warunki higieniczne mogą pozostawiać wiele do życzenia.
AIDS
Tą chorobą można się zarazić właściwie na całym świecie, albowiem nie zna ona klimatu ani koloru skóry. Do zakażenia dochodzi przez kontakt seksualny lub krew. Beztroska zabawa w czasie urlopu może czasem zaowocować chorobą, na którą obecnie jeszcze nie ma lekarstwa. Jedynym sposobem na uniknięcie AIDS jest bezwzględna higiena podczas zabiegów medycznych oraz bezpieczny seks.
at/pw