10 najtańszych miast na świecie
Damaszek, Syria
Od ponad 30 lat, każdego roku tygodnik brytyjski _ The Economist _ publikuje raport "Worldwide Cost of Living", przygotowywany przez ich jednostkę badawczą Intelligence Unit. Specjaliści w marcu i wrześniu poddają analizie ceny ok. 160 produktów i usług, m.in. z takich obszarów jak wyżywienie, ubrania, koszty związane z wynajęciem i utrzymaniem domu, transport, nauka czy rozrywka. Na podstawie uzyskanych danych sporządzają zestawienie kosztów życia w miastach na całym świecie (w tym roku było ich 133). Na szczycie najnowszego rankingu po raz trzeci z rzędu uplasował się Singapur. My przyjrzymy się natomiast miastom, w których życie jest najtańsze.
Od ponad 30 lat, każdego roku brytyjski tygodnik _ The Economist _ publikuje raport "Worldwide Cost of Living", przygotowywany przez ich jednostkę badawczą Intelligence Unit. Specjaliści, w marcu i wrześniu, poddają analizie ceny ok. 160 produktów i usług, m.in. z takich obszarów jak wyżywienie, ubrania, koszty związane z wynajęciem i utrzymaniem domu, transport, nauka czy rozrywka. Na podstawie uzyskanych danych sporządzają zestawienie kosztów życia w miastach na całym świecie (w tym roku było ich 133). Na szczycie najnowszego rankingu po raz trzeci z rzędu uplasował się Singapur. My przyjrzymy się natomiast miastom, w których życie jest najtańsze.
Pierwszą dziesiątkę rozpoczyna Damaszek - stolica Syrii i jedno z czterech świętych miast islamu. Uważany jest za kulturalne i religijne centrum orientu. Leży w południowo-zachodniej części kraju, u podnóża gór Antyliban, na skraju Pustyni Syryjskiej. Według niektórych źródeł to najstarsze nieprzerwanie zamieszkane miasto na świecie. Pierwsze wzmianki pochodzą z XV w. p.n.e. Od X w. p.n.e. było jednym z głównych miast aramejskich. W starożytności Damaszek był znany ze wspaniałych ogrodów oraz wyrobu broni. Do obecnych czasów zachowało się wiele zabytków architektury sakralnej i świeckiej. Część z nich uległa jednak w ostatnim czasie zniszczeniu podczas wojny trwającej do tej pory na terenie kraju.
Ze względu na utrzymujące się wysokie zagrożenie dla bezpieczeństwa osobistego w związku z aktami przemocy, zamachami terrorystycznymi oraz realnym zagrożeniem porwaniami obywateli krajów zachodnich, Ministerstwo Spraw Zewnętrznych stanowczo apeluje o powstrzymanie się od wszelkich wyjazdów do Syrii. Komunikat o najwyższym stopniu zagrożenia, który wciąż obowiązuje, polskie MSZ opublikowało 28 sierpnia 2013 roku.
udm/ik