Trwa ładowanie...
dq6oiv2

21 miejsc, które warto odwiedzić zdaniem "The Guardian". Na liście polskie miasto

Brytyjskie media lubią rankingi najpiękniejszych miejsc na świecie. Tym razem "The Guardian" przygotował listę 21 miejsc w Europie, które warto odwiedzić, kiedy skończą się ograniczenia związane z pandemią. Obok portugalskich czy włoskich miast, doceniono Łódź!
Share
Plac wolności w Łodzi
Plac wolności w ŁodziŹródło: Getty Images
dq6oiv2

Zawsze w styczniu "The Guardian" publikował listę miejsc, do których warto pojechać. Nie inaczej jest w tym roku. Jednak, jak czytamy we wstępie do rankingu, tegoroczna lista jest trochę nietypowa.

21 miejsc na wakacje według "The Guardian"

"Zamiast gorącej listy podróży, którą zwykle publikujemy w styczniu, autorzy z całej Europy wybrali miejsca, do których pragną wrócić, gdy sprawy wrócą do normalności".

dq6oiv2

Ranking "The Guardian" nosi tytuł "21 miejsc na wakacje, o których marzymy w tym roku". Na liście znajdują się nie tylko miejsca, ale i rzeczy, które w nich warto zrobić.

Jest np. spacer i uczta dla smakoszy nad rzeką w Amarante w Portugalii, rozkoszowanie się burgerem na stokach St-Luc w Szwajcarii czy jazda na rowerze przez wzgórza Limburg w Holandii.

Łódź, czyli "Woodge" oczami Brytyjczyków

Na liście znajdują się też atrakcje: Grecji, Chorwacji, Szkocji, Francji czy Słowenii. Ale, co najważniejsze, wśród 21 miejsc jest także Polska, a konkretnie Łódź, której nazwę autor sugeruje wymawiać Brytyjczykom jako "Woodge".

dq6oiv2

"Wspaniałe odrodzenie Łodzi… trzymamy kciuki" - tak zaczyna się akapit o polskim mieście. W artykule czytamy, że w XIX wieku Łódź była bijącym sercem przemysłowej Polski, ośrodkiem przemysłu tekstylnego, charakteryzującego się brutalnymi warunkami pracy i pogranicznym kapitalistycznym ekscesem.

Autor wspomina także, że od tego czasu Łódź zyskała reputację miasta znajdującego się stale na progu odrodzenia. "Nieustająca walka Łodzi o uznanie zaowocowała powstaniem kilku muzeów poświęconych fascynującej przeszłości przemysłowej, wojennej i kulturalnej Łodzi - miasto to jest kolebką pianisty Artura Rubinsteina i światowej sławy szkołą filmową, do której należą m.in. reżyserzy Andrzej Wajda i Krzysztof Kieślowski" - czytamy w brytyjskim dzienniku. - "Wiele z dawnych przestrzeni przemysłowych to obecnie bary, restauracje, galerie i niezależne sklepy".

Autor tekstu przyznaje, że miał spór ze znajomymi na temat tego polskiego miasta. "Postanowiliśmy spotkać się wszyscy w Łodzi na weekend, żeby rozstrzygnąć spór, ale życie - a potem Covid - stanęło na drodze. Od tamtej pory marzyłem o łódzkim rendez-vous, które będzie potwierdzeniem, że ten ponury, przedłużony epizod w naszym życiu wreszcie się skończył".

dq6oiv2

Źródło: "The Guardian"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Łódź. Odwołanie kuratora oświaty. "Wysłanie takie sygnału mogło być błędem"

dq6oiv2

Podziel się opinią

Share
dq6oiv2
dq6oiv2