7 krajów, w których moga cię porwać
Wakacyjne raje nie są wolne od koszmarów. Jednym z nich są porwania, do których może dojść na plaży, w kurorcie czy przy bankomacie przed imprezą. W jakich krajach zdarza się to najczęściej i jak ich uniknąć? Oto informacje przedstawione przez portal Thrillist na podstawie danych policyjnych z najniebezpieczniejszych krajów świata.
Wakacyjne raje nie są wolne od koszmarów. Jednym z nich są porwania, do których może dojść na plaży, w kurorcie czy przy bankomacie przed imprezą. W jakich krajach zdarza się to najczęściej i jak ich uniknąć? Oto informacje przedstawione przez portal Thrillist na podstawie danych policyjnych z najniebezpieczniejszych krajów świata.
Statystyki: Według oficjalnych danych w 2013 roku w Meksyku porwano 1583 osoby, co jest znacznie zaniżoną liczbą, bo 99 proc. uprowadzeń nie jest zgłaszanych.
Gdzie możesz zostać porwany: Wszędzie. Mimo ze turystów informuje się, że kurorty są bezpieczne, to nawet w Acapulco zdarzają się porwania dla okupu. Najczęściej do uprowadzeń dochodzi w miastach nadgranicznych takich jak Juarez, Tijuana i Tampico.
Kto najczęściej jest porywany: Meksyk to idealne miejsce do tego rodzaju przestępstw. Jednak najbrutalniejsze i najbardziej nagłaśniane porwania są dokonywane na Meksykanach, rzadziej na zagranicznych turystach.
Kto uprowadza: Kartele narkotykowe.
Jak dochodzi do porwania: Do porwań i innych przestępstw na turystach najczęściej dochodzi w taksówkach, a także przy bankomatach.
Jak uniknąć porwania: Trzymać się plaż i kurortów, obojętnie do jakiego miasta podróżujesz. Nie korzystać z nielegalnych taksówek.
at/if
Niebezpieczne kierunki - Haiti
Statystyki: W 2012 roku porwano 167 osób.
Gdzie możesz zostać porwany: Poza ośrodkami wypoczynkowymi.
Kto najczęściej jest porywany: Każdy - bez względu na rasę religię, płeć, wiek czy zasobność portfela. Najczęściej jednak porywani są Haitańczycy.
Kto uprowadza: Nie ma jasno określonych organizacji przestępczych zajmujących się porwaniami, obecnie są to raczej niepowiązane ze sobą działania.
Jak dochodzi do porwania: W każdej sytuacji. Porwanie jest przygotowywane w najwyższej tajemnicy, a ofiary są przetrzymywane przez długi czas dla okupu.
Jak uniknąć porwania: Pozostać na terenie ośrodka wypoczynkowego. Jeśli chcesz zwiedzać miasta - wynajmij zaufanego, sprawdzonego przewodnika.
Niebezpieczne kierunki - Brazylia
Statystyki: W 2012 roku zgłoszono ponad 1000 porwań.
Gdzie możesz zostać porwany: głównie w Sao Paolo i Rio de Janeiro.
Kto najczęściej jest porywany: Bogaci biznesmeni i członkowie ich rodzin, a także - matki znanych piłkarzy.
Kto uprowadza: Głównie biedni mieszkańcy faweli.
Jak dochodzi do porwania: Najczęściej są to "ekspresowe porwania" spod bankomatu. Gdy porywacze zorientują się że masz w rzeczywistości więcej pieniędzy niż na koncie, wypuszczą cię z chwilą wpłacenia okupu.
Jak uniknąć porwania: Celem porywaczy są dobrze ubrani ludzie, eksponujący bogactwo, którzy nie mówią po portugalsku.
Niebiezpieczne kierunki - Filipiny
Statystyki: W 2013 roku zgłoszono 150 porwań.
Gdzie możesz zostać porwany: W południowej części kraju, szczególnie w regionie Zamboanga, Mindanao i archipelagu Sulu. To rejony, gdzie przebywa najwięcej turystów ze względu na przepiękne plaże.
Kto najczęściej jest porywany: W pierwszej kolejności zagraniczni turyści z Chin, Europy, Australii, czasem z USA.
Kto uprowadza: Grupa terrorystyczna Abu Sayyaf i piraci żeglujący po Morzu Sulu.
Jak dochodzi do porwania: Turyści są porywani z plaż i kurortów. Większość porwanych nie zostaje rannych w czasie przetrzymywania, a z chwilą wpłacenia okupu zostają uwolnieni. Czasem dochodzi jednak np. do dekapitacji, gdy rząd nie chce współpracować z porywaczami.
Jak uniknąć porwania: Północna i środkowa część Filipin są dość bezpieczne dla turystów, zdecydowanie odradza się natomiast południe kraju.
Niebezpieczne kierunki - Indie
Statystyki: Dostępne dane tylko z 2010 roku - porwano 2975 osób.
Gdzie możesz zostać porwany: Porwania dzieci to prawdziwa epidemia w Indiach, często dochodzi do uprowadzeń wprost z domu. Dorośli są porywani wprost z ulicy, najczęściej w głównych miastach kraju.
Kto najczęściej jest porywany: Dzieci. Zagraniczni turyści (zarówno dzieci, jak i dorośli) są rzadziej porywani. W ostatnim czasie częściej dochodziło do ataków na zagraniczne turystki.
Kto uprowadza: Porwania w Indiach nie są częścią przestępczości zorganizowanej, uprowadzeń dla pieniędzy dokonują najczęściej biedni ludzie - może być to uliczny sprzedawca albo drobny przestępca.
Jak dochodzi do porwania: Hinduscy porywacze nie mają na celu zabicia swoich ofiar, a okupy są raczej niskie i do negocjacji. Po wpłaceniu odpowiedniej sumy porwani są wypuszczani po kilku dniach.
Jak uniknąć porwania: Nie afiszować się drogimi gadżetami, biżuterią czy ubraniami.
Niebezpieczne kierunki - Kolumbia
Statystyki: W 2013 roku zgłoszono 292 porwania
Gdzie możesz zostać porwany: Obszary wiejskie, górskie drogi, dżungla, tereny nad rzekami, plantacje.
Kto najczęściej jest porywany: Najbardziej są narażeni podróżujący na wyprawy do dżungli.
Kto uprowadza: FARC - Rewolucyjna Armia Kolumbii, partyzantka, która jest odpowiedzialna za 30 proc. porwań w kraju (ok. 29 tys. osób) w ciągu ostatnich 40 lat. Po zawieszeniu broni w 2012 roku radykalne frakcje takie jak. ELN - Armia Wyzwolenia Narodowego wciąż dokonują porwań.
Jak dochodzi do porwania: Do porwań dochodzi w dźungli, gdzie znajdują się bazy partyzantów, a porwani są przetrzymywani do chwili wpłacenia okupu. Do tego czasu ofiary, które nie są torturowane i karmione, podróżują razem z porywaczami.
Jak uniknąć porwania: Po Kolumbii najlepiej podróżować z miejscowym przewodnikiem. Miasta są bezpieczne, jednak i tam mogą się zdarzyć uprowadzenia, więc warto trzymać się sprawdzonych miejsc (barów, klubów, restauracji).
Niebezpieczne kierunki - Wenezuela
Statystyki: Rocznie dochodzi do porwań 2000 osób, jednak rząd przestał prowadzić statystyki od 2005 roku
Gdzie możesz zostać porwany: Wszędzie. Wenezuela uznawana jest za najbardziej niebezpieczny kraj w Ameryce Łacińskiej, a Caracas ma najwyższą średnią morderstw na świecie.
Kto najczęściej jest porywany: Najczęściej zamożni przedstawiciele klasy średniej, zagraniczni turyści, a nawet biznesmeni podróżujący z uzbrojoną obstawą.
Kto uprowadza: Na początku XIX w. były prezydent Hugo Chavez wypuścił z więzień tysiące przestępców, z których wielu stworzyło gangi specjalizujące się w porwaniach dla okupu. To ich główne źródło dochodu.
Jak dochodzi do porwania: Spod bankomatu - porwany musi odwiedzić tyle bankomatów ile się da. Istnieje też sposób porwania "przez telefon" - kradną telefon przypadkowej osobie i dzwonią do rodziny z żądaniem okupu.
Jak uniknąć porwania: Najlepiej nie jechać - obojętnie jak bardzo kusząca może się wydawać wyprawa do Wenezueli.
at/if